LIVE UPDATES
Bota

Publikohet raporti: Tortura, rrahje dhe dhunë barbare, OKB bënë gati dokumentat për barbarinë që ndodh në burgjet e Kores

27 Gusht 2021, 18:43 Nga DOSJA
Publikohet raporti: Tortura, rrahje dhe dhunë barbare, OKB bënë

KOREJA E VERIUT- Një raport i publikuar së fundmi ka nxjerr hapur nivelet e torturave në burgje në Korën e Veriut. Unilad shkruan se raporti është përpiluar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres dhe do të paraqitet në Asamblenë e Përgjithshme në Shtator, duke dhënë një pasqyrë të ‘situatës së të drejtave të njeriut në Republikën Popullore Demokratike të Koresë’ me informacione të mbledhura të inteligjencës dhe të dorës së parë.

Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut kreu intervista me të arratisurit e fundit në Republikën e Koresë ( Koreja e Jugut ), duke përshkruar një numër sfidash të të drejtave të njeriut që Veriu duhet të adresojë.

Një pjesë e raportit ka të bëjë veçanërisht me trajtimin çnjerëzor, me ‘rrëfime të qëndrueshme dhe të besueshme të shkaktimit sistematik të dhimbjeve të forta fizike dhe mendore ose vuajtjeve ndaj të paraburgosurve, përmes rrahjeve, stresit dhe urisë’.

Thuhet se njerëzit janë rrahur gjatë marrjes në pyetje për të ‘nxjerrë me forcë rrëfime, si një mjet disipline. Një grua kujtoi se ishte rrahur nga një oficer i Ministrisë së Sigurimit të Shtetit me dru zjarri.

“Kështu që lëkura në fytyrë më u hap, mjekra ime u zhvendos dhe katër dhëmbët e mi u rrëzuan. Një grua tjetër u detyrua të gjunjëzohej, ‘dhe ata më rrahën në kofshë. Unë nuk mund të ecja siç duhet për një vit. Të burgosurve iu kërkua të vendosnin kokën në hekurat e qelisë dhe rojet do të na rrihnin me një shkop … ne ishim njësoj si t’i godisnim me qese”, tha ajo.

Shkeljet e vogla dënohen gjithashtu me dënim të rëndë: Kishte një vaskë 70 litra të mbushur me ujë, dhe ata na bënë ta derdhnim atë ujë mbi dysheme dhe të shtrihemi mbi të, i cili do të thithet nga pantallonat tona dhe do të na ngrijë trupin,” tha një ish-e burgosur femër.

Pasi një i burgosur u dëgjua duke gërhitur, të 12 të burgosurve në një qeli të vetme iu kërkua që ‘t’i shtrinin duart përpara dhe të bënin 1.000 ulje ngritje. Unë isha i ri kështu që ishte në rregull, por ata që ishin më të vjetër u binte të fikët në vend ‘, tha një i intervistuar.

‘Në pozicionin fiks, ju duhet të jeni në gjunjë dhe pjesën tjetër të trupit tuaj jashtë tokës, me duart tuaja të shtrira përpara; ju duhej të qëndroni ashtu për orë të tëra. Nëse lëvizni, ata ju bëjnë të nxirrni duart dhe t’i godisni me një kallam, ‘tha një ish -i burgosur tjetër.

Guterres ka rekomanduar Korenë e Veriut të ndërmarrë hapa të menjëhershëm për të adresuar sfidat serioze të të drejtave të njeriut në vend dhe për t’i dhënë fund shkeljeve dhe të lejojë qasje ndërkombëtare për të ndihmuar qytetarët në pandeminë COVID-19 me vaksina dhe përpjekje të tjera.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota antonio guterres dhunat ne burgjet e korese se veriut okb antonio guterres dhunat ne burgjet e korese se veriut okb

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra