LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet në SHBA, Altmire: Biden meriton fitore; amerikanët të palumtur me qeverisjen e Trump

31 Tetor 2020, 21:27 Nga DOSJA
Zgjedhjet në SHBA, Altmire: Biden meriton fitore; amerikanët të

TIRANË– Teksa na ndajnë vetëm 3 ditë nga zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të përballen dy kandidatët, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati nga radhët e demokratëve Joe Biden, ish-Kongresmeni i Pensilvanisë, Jason Altmire, dha opoinionin e tij, si dhe bëri një pasqyrë të situatës në vend në prag zgjedhjesh. Ai foli për vendet më të rëndëishme përsa i përket votës, përfshirë edhe Pensilvaninë. Ndërsa për figurat kandidate i përshkroi si komplekse dhe të kundërta me njëra-tjetrën. Fitorja sipas Altmire i takon Biden, kjo sepse edhe vetë populli është i pakënaqur me Trump.

Jason Altmire: Zgjedhjet në Amerikë janë një betejë midis dy këndvështrimeve të ndryshme sa i përket politkave publike dhe botës. Këto dy kandiidatë, Joe Biden dhe Presidenti Trump, paraqesin dy ekstreme amerikane dhe zgjedhjet do të na tregojnë se cilat janë drejtimet e politikëss së jashtme dhe asaj të brendshme të Amerikës për vitet apo dekadat e ardhshme.  Në zgjedhjet presidenciale në SHBA, ajo që ka rëndësi për të fituar, është vota në çdo shtet. Shtetet si Pensilvania dhe Florida, ku vota është pak a shumë edhe e ndarë, është shumë e rëndësishme. Kushdo që fiton votën mazhoritare në këto shtete, do të fitojë edhe votën zgjedhore dhe kjo do të thotë që të shkosh drejt fitores së presidentit.

Jason Altmire foli për ato pika të forta që e bëjnë Biden bindës dhe me premisë për të fituar.

Jason Altmire: Pjesa  e tij  në fushën e politikës është pika e fortë. Ishte kryetar për çështjet e jashtme në senat. Ka dekada në eksperiencë dhe për këtë presidenti Trump po mundohet të tregojë që Joe Biden është shumë i vjetër për punën dhe që nuk është i duhuri për postin e Presidentit. Por kjo fushatë ka treguar se zv/presidenti Biden është ende një forcë sa i përket politikave publike. Ai ka shumë thellësi në çështjet politike, madje më shumë se presidenti Trump.

A do të jetë fitues i një mandate të dytë presidenti Trump, për këtë, ish-kongresmeni i Pensilvanisë, ka një përgjigje.

Jason Altmire: Është gjithnjë e mundur që Presidenti mund të fitojë. Jemi 3 ditë para zgjedhjeve por nuk duket kësisoj. Ai nuk kishte një fushatë kohezive. Fushatën e tij e bëri në një mënyrë të çorganizuar. Dhe mendoj se qytetarët po tregojnë se janë të palumtur me këtë situatë. Dhe Joe Biden është ai që po tërheq në çdo pjesë deri në ditën e zgjedhjeve.

Marrë nga OraNews

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota jason altmire zgjedhjet në shba jason altmire zgjedhjet në shba

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta