LIVE UPDATES
Aktualitet

Protesta e 8 janarit, Komiteti Amerikan: Hetoni sulmet e policisë ndaj 9 gazetarëve

18 Janar 2022, 20:24 Nga DOSJA
Protesta e 8 janarit, Komiteti Amerikan: Hetoni sulmet e policisë ndaj 9

TIRANË – Shoqata e pavarur jofitimprurëse amerikane Organizata për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) kërkoi nga autoritetet shqiptare që të hetojnë sjelljen e dhunshme të policisë ndaj gazetarëve, reporterëve dhe operatorëve të mediave të ndryshme gjatë raportimit të protestës së 8 janarit. Në raportin e fundit të publikuar në faqen e saj zyrtaere, raportohet se janë dhunuar 9 punonjës të medias (reporterë, gazetarë, kameramanë dhe operatorë) të cilët raportonin demonstratën në godinën e Partisë Demokratike 10 ditë më parë.

CPJ shton se ndaj tyre policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe ujë të hedhur nga autobotet si dhe kërkoi që të japin llogari personat përgjegjës. Në përfundim, Organizata për Mbrojtjen e Gazetarëve shkruan se nuk ka marrë përgjigje nga Ministria e Brendshme lidhur me dhunimin e gazetarëve gjatë 8 janar.

RARORTI I CPJ: Policia shqiptare sulmoi gazetarët që po raportonin demonstratën 

Berlin- 18 janar 2022 Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë thellësisht sulmet e policisë ndaj gazetarëve që raportuan demonstratën e fundit, të ngarkojë me përgjegjësi personat dhe të sigurojë se reporterët mund të mbulojnë aktivitetet publike pa frikë dhe lëndime, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve tha sot.

Në 8 janar, në Tiranë, qindra protestues hynë me forcë në selinë e partisë më të madhe opozitare në Shqipëri pas betejes së brendshme lidhur lidershipin e partisë. Policia hodhi gazlotsjellës dhe ujë duke goditur të paktën 9 gazetarë, sipas raportimeve të medias dhe të një gazetari që ndodhej në skenë, i cili ka folur për CPJ.

“Gazetarët në Shqipëri duhet të jenë të aftë të mbulojnë protestat pa frikën se mund të sulmohen nga policia”, tha Gulnoza Said, koordinatorja e programit të CPJ për Europën dhe Azinë Qendrore në Nju Jork. “Autoritetet shqiptare duhet të hetojnë përdorimin e fundit të gazit lotsjellës dhe ujit nga policia ndaj gazetarëve që raportonin demonstratën në Tiranë dhe të ngarkojë me përgjegjësi oficerët e policisë për të dhënë llogari”.

Shtatë punonjës të “Ora News” – operatorët Ermal Noka, Esmeral Jahelezi dhe Alban Xhokaxhi dhe reporterët Everest Dedaj, Fjorela Beleshi, Sonila Musaj deh Edison Vatnika- pësuan djegie në sy dhe probleme në frymëmarrje pasi policia hodhi sasi gazi në masë të pabarabartë ndaj tyre, sipas raportimeve të “Ora Neës”.

Policia hodhi gjithashtu ujë ndaj një ekipi raportimi të “Fax News”, sipas raportit të një mediaje për operatorin Majklen Sinka, i cili foli për CPJ. 

Sinka tha për CPJ se ai dhe gazetarë të tjerë në skenë u identifikuan si anëtarë të shtypit dhe Maikleni po mbante veshur logon e Fax News, por policia “qartësisht nga shënjestroi me autobote me ujë dhe gaz lotsjellës”. Ai tha se kamera e tij u dëmtua gjatë sulmit. 

Fotoreporteri Felix Bilani tha për “NOA” se duhej të merrte trajtim mjekësor pas policia i hodhi gaz lotsjellës.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve i dërgoi email Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë për të komentuar sjelljen e policisë, por nuk kemi marrë përgjigje deri tani.

Burimi: CPJ

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet komiteti për mbrojtjen e gazetarëve protesta e 8 janarit komiteti për mbrojtjen e gazetarëve protesta e 8 janarit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS