LIVE UPDATES
Aktualitet

Anketa- Alibia e Ramës për të qeverisur siç do vetë

18 Janar 2022, 20:31 Nga DOSJA
Anketa- Alibia e Ramës për të qeverisur siç do vetë

TIRANË– Nëse Edi Rama ka përvetësuar një art, ai është krijimi i alibive për veten dhe qeverisjen e vendit. Sot ka prezantuar dhe mënyrën e tij të re sesi do të justifikojë çdo vendim që do të marrë duke ia lënë “topin” shqiptarëve. Ashtu siç edhe e kishte paralajmëruar, Rama ka zëvendësuar referendumin kombëtar, me një anketë që vetë e bën, vetë e administron dhe po vetë nxjerr rezultatet ashtu siç i interesojnë.

Pas më shumë se 8 vitesh qeverisje të vendit, është kujtuar që të pyesë qytetarët për çështje të ndryshme sociale dhe jo vetëm, të cilat do t’i përdorë ashtu siç di më mirë; të qeverisë i qetë për të mos mbajtur përgjegjësi për asgjë që bën. Por para se të merremi me vetë shpikjen e re, le t’i hedhim një sy pyetjeve që i ka përgatitur vetë me duart e tij. Përveç pyetjeve që s’kanë fare nevojë për përgjigje, se nuk ka shqiptar që nuk do ashpërsim të ligjeve ndaj shkelësve apo dënim maksimal ndaj vrasëseve, disa pika të tjera janë interesante.

Gjithë skandalin me publikimin e të dhënave, dosje që u shty me lezet në Prokurori, ka vendosur që ta fokusojë tek pagat fiktive. A thua se nuk i ka kontrolluar vetë për vite me radhë, duke bërë bujë me aksionin e ndërmarrë kur mori në dorë frerët e vendit. Pa e pranuar në asnjë moment që dështoi, Rama kërkon ndihmë nga shqiptarët pasi ndodhet në mëdyshje. Ndaj e pyet shqiptarët se si duhen dënuar ata që abuzojnë me deklarimin e pagave. Për të qëndruar në çështjet sociale, kreu i qeverisë, kërkon gjithashtu të dijë a duhet të paguajnë kontributet shoqërore ata që kanë fituar statusin e pensionistit, por që vazhdojnë ende të punojnë. A thua se pasioni për të punuar rëndom si roje parkingu apo çfarëdo pune tjetër e ngre nga shtrati një të moshuar?

Mos vallë duhet që t’i pyesë për rritjen e pensioneve, kështu që askush nuk do të detyrohej që deri në fund të jetës të shqetësohej për vaktin që do të vënë në tavolinë, apo kjo është pyetje që nuk i intereson? Po ashtu, pasi u masakrua në rrjet me mendimin për aministinë ndaj kursimeve të emigrantëve, edhe për këtë çështje kërkon të mbulohet tek shqiptarët. Po sesi do të ndalojë pastrimin e parave të atyre që vërtetë kanë kryer shkelje (kjo në rastin më të mirë), ende nuk e sqaron. Ka kohë, deri sa të përgatitet nisma do ta ketë menduar diçka.

Çështjen e legalizimit të kultivimit të kanabisit për qëllime mjekësore, gjithashtu e ka adresuar tek shqiptarët. Edhe për këtë çështje asnjë sqarim sesi do të procedohet, si do kultivohet, kush do ta kultivojë? Megjithatë pret përgjigje vetëm “po-ja” i intereson. Ndërkohë që prej vitesh tashmë ka nisur procesin e “Ballkan i Hapur” midis Shqipërisë dhe vendeve të Ballkanin Perëndimor, e shumë marrëveshje janë impelemtuar, po i pyet edhe njëherë ç’mendojnë shqiptarët.

Pse po të jenë kundër çdo ndodhë? Do tërhiqet Shqipëria? Po marrëveshjet e nënshkruara, po gjithë ajo propagandë, me to ç’do bëhet?

Por megjithatë pyetja më e epike është vetëm një!

“Anëtarësimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian është i lidhur me anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut. Ka njerëz që thonë se aplikimi i Shqipërisë për anëtarësim në BE duhet të ndahet nga ai i Maqedonisë së Veriut, që vendi ynë të vlerësohet për meritat e veta. Të tjerë thonë që duhet të vazhdojmë të presim Maqedoninë e Veriut. Si mendoni ju?”

Që kur Bashkimi Europian merr vendime në bazë të mendimit të shqiptarëve, se do ishim futur qindra herë në union deri më tani…Kjo kërkesë është bërë nga “koka të mëdha” por prapë s’është marrë parasysh pasi BE ka rregullat e saj, megjithatë Rama mendon ndryshe. I duhej një pyetje më shumë dhe e shtoi edhe këtë. Ndoshta e ndryshojmë mendimin e ndërkombëtarëve me kërkesën tonë për ndarje, se mbase fjala jonë peshon më shumë e ish-kancelares Angela Merkel bie fjala. Si dihet ç’ndodh!

Përtej ironisë, çështja e bashkëqeverisjes është thjesht qëllimi për të zëvendësuar referendumin me një anketë që e ka në dorë vetë, e për të zhdukur dhe atë vije demokracie që ka mbetur në këtë vend. E askush nuk e ngre zërin! Opozita e lë të kalojë pa zhurmë, ndërsa nesër në Kuvend do t’i votojë dëshirat e Ramës të kamufluara me vullnetin e shqiptarëve. Ndryshe shpallen “armiq të popullit”.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike anketa e rames edi rama anketa e rames edi rama

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë