LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e efektivit të FNSH-së në Lezhë/ Përfundon hetimi, DOSJA shkon në Gjykatë

18 Janar 2022, 18:21 Nga DOSJA
Vrasja e efektivit të FNSH-së në Lezhë/ Përfundon

LEZHË– Prokuroria e Lezhës ka dërguar për gjykim dosjen e vrasjes së efektivit të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë të Shkodrës, Xhuliano Prela, i cili u gjet i vrarë brenda makinës së tij në dhjetor të vitit 2020 teksa kthehet nga Shkodra. Deri më tani lidhur me vrasjen, Prokuroria e Lezhës ka marrë si të pandehur dy persona Redion Hysa dhe Nikoll Sherniku. Sipas dosjes së siguruar nga “Balkanëeb”, Hysa mendohet se është personi që ka qëlluar për vdekje efektivin, ndërsa Nikoll Sherniku akuzohet për “moskallëzim Krimi”.

Redion Hysa bashkë me kushëririn e tij Sokol Hysa u arrestuan nga Policia e Lezhës me 28-dhjetor te vitit 2020, pasi kishin qëlluar me breshëri automatiku ne drejtim te karburantit kamerat e te cilit kishin filmuar vrasjen e policit. Dy kushërinjtë u prangosëm gjatë një aksioni Policie, ndërsa efektivët e Policisë kishin gjetur një armë të fshehur në depozitën e ujit qe ndodhej mbi tarracën e shtëpisë së Redionit. Ekspertiza balistike që iu bë armës në laborator provoi se e njëjta pistoletë ishte përdorur natën e vrasjes. I vënë përballë provave, Redion Hysa ka “kyçur” gojën duke mos dhënë asnjë shpjegim. Ndërkohë që kamerat e sigurisë kanë kapur edhe mjetin e tij tip “Golf 3” që qarkullonte në zonë natën e vrasjes.

Mendohet se pasi kanë kryer vrasjen, dy kushërinjtë janë kthyer sërish për të kërcënuar punonjësin e karburantit që të mos tregonte asgjë që kishte parë, por duket se ky veprim vetëm sa i ka rënduar situatën të arrestuarve. Tani për Redion Hysën janë ngritur akuzat e “vrasjes me Dashje” për Redion Hysen, “Mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve” ne dy raste, “Kanosje me arme” dhe “Prishje te rendit dhe qetësisë publike”. Ndërsa për kushëririn e tij, Sokol Hysa, është ngritur akuza e “Kanosjes me arme” dhe “Përkrahje të autorit të krimit”.

Sa i përket Briland Martinaj, i cili u shpall në kërkim si i dyshuar për vrasjen, ai është lënë i lirë, e akuzat ndaj tij janë pushuar pasi është provuar se nuk ka lidhje me vrasjen e ndodhur. Ndërkohë që i përket Gjykatës së Lezhës, të vendosë nëse do të marrë në gjykim çështjen, apo do ta kthejnë për plotësim të hetimeve.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet vritet xhulio prela xhulio prela vritet xhulio prela xhulio prela

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim