LIVE UPDATES
Aktualitet

Prishja e banesave te ‘5 Maji’, Klodian Tomori: Dajaku është thjesht biznes!

20 Janar 2022, 06:49 Nga DOSJA
Prishja e banesave te ‘5 Maji’, Klodian Tomori: Dajaku

TIRANË – Gazetari Klodian Tomori ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale në lidhje me situatën te zona e ‘5 Majit’ në Tiranë, ku ka nisur shembja e banesave, të cilat do të prishen në kuadër të procesit të Rindërtimit.

Sipas Tomorit, dhuna që e ka shoqëruar këtë proces atje ëhstë thjesht një biznes, ndërsa shton se rindërtimi është ndoshta programi publik më solidar që ndërmarrë ndonjëherë në vendin tonë.

Ai vijon më tej se, rindërtimi është program i paprecedentë dhe se nuk ka rast të dytë në botë ku qytetarët të kenë treguar solidaritet në këtë shkallë, por sipas Tomorit, këtë solidaritet e kthen në represion, duke turrur xhandarët për të nxjerrë me dajat familjet nga banesat e tyre.

Postimi i plotë i Klodian Tomorit:

Dajaku tek 5 Maji eshte thjesht biznes. Rindertimi eshte ndoshta programi publik me solidar qe eshte ndermarre ndonjehere ne Shqiperi. Eshte nje program ku qytetaret e nje vendi behen bashke dhe financojne 700 e ca milione euro apo ndoshta 1 miliarde (se shifrat aty prokurohen sipas qejfit dhe kane dale jashte cdo kufiri), per te ndihmuar bashkeqytetaret e tyre qe u goditen nga nje fatkeqesi natyrore. Eshte program i paprecedente. Nuk ka rast te dyte ne bote ku qytetaret te kene treguar solidaritet ne kete shkalle, nese e merr ne raport Prodhimin Kombetar. 

Cfare ben qeveria? Solidaritetin e kthen ne represion. Keta jane qeveria e vetme ne bote qe mund ta bejne kete. Kane turrur xhandaret per te nxjerre me dajak familjet nga banesat e tyre ne lagjen 5 maji. Ato familje, qe keta po i nxjerrin me force sot nga shtepite e tyre, kane kontribuar per rindertimin. Kane paguar nga taksat e tyre qe te ndihmonin familjet e prekura nga termeti te beheshin me shtepi. Por paskan paguar edhe te zezen e tyre.

Pse e ben qeveria kete? Cfare arsye ka qe ta ktheje nje program kaq solidar ne gjeme per qindra familje? Ben biznes. Gjithmone kjo eshte arsyeja.

Aty tek 5 maji jane prokuruar 62 milione dollare kontrata ne kuader te rindertimit nga Bashkia e Tiranes. Jane para te prokuruara me procedura ekstraligjore, me gare te cunguar. Fituesit e ketij lumi te madh parash jane oligarket me te medhenj te Shqiperise, kompani trafikantesh dhe kliente te qeverise.  Ndaj po u vene hurin njerezve keta duke i nxjerre me force nga shtepite . Duan te bejne biznes. Kane leke per te ndare neper llogari. Kjo eshte arsyeja. Gjithmone.

(E.H/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet klodian tomori nis prishja e banesave te 5 maji klodian tomori nis prishja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh