LIVE UPDATES
Politike

"Politikat e dështuara janë fajtore për emigracionin dhe jo shqiptarët", DailyMail pasqyron përgjigjen e Ramës ndaj Braveman

Në një artikull të publikuar ditën e sotme Dailymail shkruan se kryeministri Rama akuzon Braveman se po ushqen ksenofobi me akuzat dhe deklaratat e saj ndaj shqiptarëve.

3 Nëntor 2022, 12:18 Nga d,a
"Politikat e dështuara janë fajtore për emigracionin dhe jo
Rama dhe Braveman

BRITANI- Situata me emigrantët e paligjshëm shqiptarë në Britaninë e Madhe, akuzat e sekretares Suella Braveman si dhe reagimi i kryeministrit Edi Rama kanë tërhequr vëmendjen e tabloidit birtanik Dailymail.

Në një artikull të publikuar ditën e sotme Dailymail shkruan se kryeministri Rama akuzon Braveman se po ushqen ksenofobi me akuzat dhe deklaratat e saj ndaj shqiptarëve.

Kryeministri Edi Rama pretendon se Britania po bëhet një 'çmenduri' dhe akuzoi Sekretaren e Brendshme për 'gjetjen e kurbanit' kur 'politikat e dështuara' janë fajtore për krizën e migracionit, duke paralajmëruar se Britania duhet ta trajtojë vendin e tij me 'respekt' nëse dëshiron të vulosi një marrëveshje për kthime të shpejta.

Rama, i cili ka qenë lider i Shqipërisë që nga viti 2013, tha se ishte 'çmenduri' të fajësosh vendin e tij për problemet e emigracionit dhe krimit në Mbretërinë e Bashkuar. Ai tha se ishte 'i neveritur' nga gjuha e Sekretares së Brendshme në një debat luftarak në Commons këtë javë në të cilin ajo pretendoi se kishte një 'pushtim' të Anglisë nga emigrantët që kalonin Kanalin.

'Ka të bëjë me gjetjen e kokave të turkut dhe fajësimin e të tjerëve. Ndërsa është shumë e qartë, edhe nga Tirana, e cila nuk është aq afër Londrës, se bëhet fjalë për politika të dështuara, nuk bëhet fjalë për shqiptarë, as alienët apo gangsterët, por për politikat e dështuara për kufijtë dhe për krimin.'-tha Rama.

Deklarata e Ramës vjen ndërsa Braveman shkon në Dover sot, ku një vend pritjeje për emigrantët në brendësi të portit u sulmua me benzinë. Ekziston gjithashtu një krizë e vazhdueshme në qendrën e mbërritjeve tepër të mbushura me njerëz në Manston, ku banorët përfshirë fëmijët kanë fjetur në dysheme për një muaj. Emigrantët u fotografuan duke kryer gjestin e diskutueshëm nacionalist të shqiponjës së Shqipërisë teksa dilnin nga Manston dje.

Braverman ka veçuar shpesh azilkërkuesit shqiptarë pasi numri i tyre që kalonin Kanalin me varka të vogla u rrit ndjeshëm kohët e fundit. Ajo gjithashtu ka menduar të negociojë një 'rrugë të porositur' me kombin për të larguar më shpejt azilkërkuesit shqiptarë të dështuar nga MB, por kjo tani mund të jetë nën kërcënim.

Ajo tha gjithashtu se Britania e Madhe kishte parë një 'rritje në numrin e të ardhurve shqiptarë' dhe se 'shumë prej tyre po abuzojnë me ligjet tona moderne të skllavërisë', duke shtuar: 'Shqipëria nuk është një vend i shkatërruar nga lufta dhe është shumë e vështirë të shihet se si kërkesat për azil mund të jenë me të vërtetë kërkesa legjitime për azil.'

Përpjekja për të goditur emigrantët shqiptarë me varka të vogla pësoi një pengesë të madhe mbrëmë pasi kryeministri i vendit akuzoi Mbretërinë e Bashkuar për 'diskriminim' ndaj popullit të tij.

Vërejtjet e liderit shqiptar treguan një përkeqësim të marrëdhënieve për krizën e Kanalit, pasi u konfirmua javën e kaluar se 12,000 shqiptarë kishin arritur në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla këtë vit, krahasuar me 50 në 2020. Një marrëveshje e 'largimeve të shpejta' me Shqipërinë u njoftua nga ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel në gusht. Zyra e Brendshme tha se shqiptarët që kërkuan azil këtu do t'u trajtohen rastet 'menjëherë' dhe ata që nuk kanë të drejtë të jenë në MB do të hiqen 'sa më shpejt të jetë e mundur'.

emigrantet shqiptare ne angli edi rama

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre