LIVE UPDATES
Politike

Meta: Dosjet e Ramës do i nxjerr në kohën e duhur! PD-në e ka doktori, por bashkëpunojmë. Autoriteti i Dosjeve, një fëlliqësi

Po ashtu Meta ka folur edhe për autoritetin e Dosjeve, të cilin e quajti një institucion të korruptuar nga Rama dhe që anëtarët e tij fëlliqësira që zotërohen nga kryeministri. Meta theksoi se Autoriteti ditën që morën emailin anonim kanë marrë 7 vendime të njëpasnjëshme të paligjshme brenda 24 orëve.

22 Shtator 2022, 21:56 Nga I.A
 
Meta: Dosjet e Ramës do i nxjerr në kohën e duhur! PD-në e
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka deklaruar se ka dosje për kryeministrin Edi Rama gati për të publikuar. I ftuar në emisionin Top Story në Top Channel, Meta tha se publikimi i tyre do të jetë në kohën e duhur, ndërkohë që shtoi se Rama nuk ka për tu ikur përgjegjësive të tij. 

"Ia kam dosjet të gjitha. E kam gjithnjë në kohën e duhur. Ai (Edi Rama) kujton se do i fshihet përgjegjësive duke shpikur këto," tha Meta.

Po ashtu Meta ka folur edhe për autoritetin e Dosjeve, të cilin e quajti një institucion të korruptuar nga Rama dhe që anëtarët e tij fëlliqësira që zotërohen nga kryeministri. Meta theksoi se Autoriteti ditën që morën emailin anonim kanë marrë 7 vendime të njëpasnjëshme të paligjshme brenda 24 orëve.

"Unë shkoj në ato 5 fëlliqësirash që i ka korruptuar Edi Rama për të kërkuar verifikimin e anonimatin. Unë po i shkoj tek Prokuroria e Edi Ramës, le të vijnë atje ata. Ata ligjet që bëjnë vetë! Unë e kam thënë, aty ku t’i shijojë më mirë Edi Ramës. Kjo është toleranca më e madhe. Ti bën një ligj për të legjitimuar akuzat e 5 fëlliqësirave. Ata meritojnë vetëm një emër, 5 fëlliqësira," tha Meta. 

Ish-Presidenti ka komentuar edhe zhvillimet e fundit në vendin tonë në lidhje me sulmet kibernetike, për të cilat tha se sulmin e parë ndaj sistemit të vendit e ka bërë Rama te patronazhistët. Në lidhje me sulmet, Meta tha se e ka marrë vesh në korrik, ndërkohë që ne kishim 14 muaj ishim në sulmet kibernetike. Gjithashtu ai ka deklaruar se Rama ka kërkuar fillimisht që dhe bankat të futeshin te sistemi e-Albania, por bankat e kanë refuzuar këtë gjë pasi sistemi i tyre mbrojtjes është më i fortë se sa i e-Albania. Për këto sulme, Meta tha se Rama duhet që të japë dorëheqjen dhe në vend të tij të vendoset një i përkohshëm.

"Më mirë të hynë panik qytetarët sesa ta pësojnë. Ata ta kuptojnë çfarë aventuritri kane në krye të qeverisë. Ky të japi dorheqjen. Duhet ta japi nëse ka pak përgjegjësi. Nuk ndodh gjë nëse bëhet Niko kryeministër për pak kohë. Ne jemi në luftë me Ramën. Ne jemi në luftë me këtë. E hakeroi ky i pari. Ja la 14 muaj fushën lirë dhe shikoj ca u bë. TIMS pa bashkëpunëtor nga brenda nuk do hakerohej," tha Meta. 

Në lidhje me raportet me kryedemokratin Sali Berisha, Meta tha se kanë raporte korrekte si dhe bashkëpunojnë për të hequr Ramën nga pushteti. Këtu Meta shtoi se Partia e Lirisë nuk është forcë e djathtë, por e demokracisë. 

"Partia e Lirisë nuk është parti e djathtë, është partia e njerëve, e demokracisë dhe e lirë. Ai që voton PD-në të votojë PD-në e të mos e çojë më votën dëm se shihe si është mbushur parlamenti. Por ai që nuk voton fare, le të vi të votojë PL-në. Doktori ka partinë e tij, unë kam timën, ne jemi në opozitë dhe po bashkëpunojmë," tha Meta. 

Për Open Balkan, Meta tha se është në dëm te interesave tona si komb. Kreu i PL-së theksoi se Edi Rama është bërë avokat i Vuçiç dhe Open Balkan është vetëm për t’i dhënë protagonizëm Serbisë dhe për të shtrydhur Kosovën.

“Edi Rama është avokati më i madh i Vuçiçit. Kush na ka penguar ne të lëvizim? Open Balkan është një show. Ça ka Gjukanoviç që nuk e pranon dhe thotë jemi në rrugën e integrimit. Open Balkan është përpjekje për t’i dhënë protagonizëm Serbisë dhe për të shtrydhur Kosovën, për ta paraqitur si një vend që nuk do bashkëpunim," tha Meta.

Në fund, Meta ka folur edhe për koalicionet për të ardhmen, ku nuk përjashtoi kështu Sali Berishën. Ndërkohë që shtoi se të vetmit persona që nuk ka për të bërë më koalicion janë Lulzim Basha, pasi sipas tij ka kryer tradhëti ndaj vendit, si dhe me Edi Ramën, për të cilin tha se ka kryer shumë poshtërsi ndaj tij.

"Basha i kapur peng bojkotoi reformën në drejtësi, dogji mandatet, që i kam thënë mos e bëj. Nuk hyri në zgjedhje, bëri gjithacka në funksion të këtij regjimi. Me Bashën është e mbaruar kjo, më Ramën është e mbyllur, i kam mbyllur me këta, nuk është personale. Rama ka bërë edhe poshtërsi ndaj meje më parë. Kjo është një çështje e përjashtuar. Me këta të dy është e përjashtuar bërja e koalicioneve," tha Meta.

ilir meta edi rama

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra