LIVE UPDATES
Politike

VD-"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Më pas, Berisha tha se edhe në vitin 2008 ishte kryeministri Edi Rama ai që e ankimoi vendimin.

12 Gusht 2022, 12:48 Nga k.m.
VD-"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK
Sali Berisha

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha u pyet nga gazetarët sa i përket nismës së PS-së për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit, me argumentin se në 1996 ka patur një ligj lustracioni që sipas tij u anulua nga PS. Më pas, Berisha tha se edhe në vitin 2008 ishte kryeministri Edi Rama ai që e ankimoi vendimin. Ndërsa lidhur me çështjen e "nongratave", kufizimet ligjore që mund të ketë nuk e impresionojnë fare për aq kohë sa Rama nuk do i shpëtojë revolucionit.

Rugova Dunisha-FaxNews: Si i shikoni dy iniciativat e PS në sesionin e ri parlamentar për rishikimin e figurës së gjithë politikanëve në lidhje me ish-sigurimin e shtetit. Po ashtu edhe adresimin e ‘non gratës’ dhe përfaqësimin në parlament, nisur nga rasti juaj

Sali Berisha: PD-ja siç e dini ju, në vitin 1996 dhe në vitin 2008, ka votuar në parlament ligjin e lustracionit, sipas të cilit duhet të largoheshin nga detyra si të zgjedhur apo në sistemin e drejtësisë, apo funksione të rëndësishme, pa përjashtim të gjithë ata të cilët kanë qenë bashkëpunëtorë të sigurimit. Ky ligj u zbatua në vitin 1996, plotësisht. U amendua në vitin 1997 nga PS, nuk u anulua, por u hoq lustracioni që e zhvlerësoi ligjin ai moment. Në vitin 2008 ne rikthyem të njëjtin ligj. Sepse këtë ligj e kishte njohur Gjykata Kushtetuese ku e kishte dërguar PS. Ai ligj kishte një miratim edhe ndërkombëtar. Ne e morëm ligjin nga Çekosllovakia (ishte Çekosllovaki në atë kohë) dhe e adaptuam. Edhe në 2008 e sollëm, por në mënyrë absolutisht për mua, të padrejtë atë e anuloi Gjykata Kushtetuese, duke pasur 5 anëtarë të saj në konflikt të plotë interesi. Shqyrtimin e ligjit nga kjo gjykatë e autorizoi edhe Komisioni i Venecias. Ishte Edi Rama, që paditi ligjin në vitin 2008. Neni 26 i këtij ligji, i njeh të drejtën çdo qytetari shqiptar të njihet me dosjen e tij. Në këtë aspekt ligji ishte një transparencë e plotë. Para tij nuk kishte asnjë dokument të paklasifikueshëm. Ligji u anulua dhe në vitin 2015, Rama mori përsipër të hartojë ligjin po pa lustracionin. Pak a shumë, nuk mund të mohohet, zgjodhi modelin gjerman. Ata nuk kanë lustracionin, por unë kam takuar drejtuesen e institutit që është marrë me këtë çështje dhe kur unë e pyeta se; kur del aty që filan prokuror ka bërë këto e këto shkelje ligjore të rënda, ju nuk e hiqni. Ne nuk e heqim, por ikën vetë. Këtu nuk ikën njeri vetë, i thashë unë. Prandaj PD do të mbetet nismëtare për çdo formë lustracioni për bashkëpunëtorët e sigurimit. Ne jemi që çdo qytetar të ketë të drejtë të njihet me dosjen e tij, dhe askush tjetër përveç atij. Përsa i përket atyre non gratave, Europa ka ligjet e veta, Parlamenti Europian ka të vetat, i ka të përcaktuara dhe unë nuk kam asnjë lloj impresioni nga ajo. Edi Rama është i pashpresë. Mund të marrë çdo hap vendim politik, por nuk do të shpëtojë dot nga ky revolucion që po zien.

sali berisha berisha me gazetaret 12 gusht 2022

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!