LIVE UPDATES
Politike

Ikën Ahmetaj edhe nga Vlora, Klosi merr drejtimin e qarkut. Spiropali dhe Majko në Veri, 'nën kontroll' Shkodrën e Kukësin

Arben Ahmetaj që dikur ka mbajtur dhe postin e numrit dy të ekzekutivit dhe atë të ministrit të Financave dhe Ekonomisë në kohë të "vështira" siç shprehej kryeministri Rama në atë kohë duket se ka dalë më i humburi i kësaj mbledhjeje pasi tashmë nuk do të ketë asnjë pozicion drejtues në Partinë Socialiste.

27 Shtator 2022, 19:33 Nga e.k
Ikën Ahmetaj edhe nga Vlora, Klosi merr drejtimin e qarkut. Spiropali dhe
Edi Rama

TIRANË- Mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste është shoqëruar me "furtunë" shkarkimesh në radhët e drejtuesve politik dhe zëvendësimin e tyre me emra të rinj teksa jemi prag zgjedhjeve vendore. Arben Ahmetaj që dikur ka mbajtur dhe postin e numrit dy të ekzekutivit dhe atë të ministrit të Financave dhe Ekonomisë në kohë të "vështira" siç shprehej kryeministri Rama në atë kohë duket se ka dalë më i humburi i kësaj mbledhjeje pasi tashmë nuk do të ketë asnjë pozicion drejtues në Partinë Socialiste. Ahmetaj më herët ka mbajtur postin e drejtuesit politik të Vlorës duke u zëvendësuar kështu nga Blendi Klosi. Klosi, i cili në të shkuarën ka mbajtur postin e ministrit të Turizimit, ndërkohë që aktualisht mban detyrën e Sekretasrit Organizativ të selisë rozë, tani duket se ka përgjegjësi të re.

Duket se ministres së Shtetit për Sipërmarrjen debatet e fundit në PS-në e Shkodres i kanë "kushtuar shtrenjtë". Në mbledhjen e Kryesisë që drejtohej nga kryeministri, njëherazi dhe kreu i Partisë Socialiste ajo nuk do drejtojë më qarkun e Shkodrës duke u zëvendësuar nga një tjetër ministre, Elisa Spiropali, e ciila deri këtë mbrëmje mbante dhe detyren e drejtueses politike në Kukës krah Safet Gjicit. Shkodra është një nga bastionet e djathta që nuk është thyer nga socilaistët e duket se Spiropalit, kryeministri i ka besuar një betejë të vështirë duke marrë parasysh se i duhet edhe të bashkojë socialistët e ndarë së fundmi. 

Gjatë komunikimit me mediat kreu i qeverisë nuk dha asnjë sqarim në lidhje me shkarkimin e Blilalit dhe nuk dihet nëse kjo lëvizje ka të bëjë më debatet e fundit në Shkodër apo lidhet me gjendjen shëndetësore të zonjës Bilali pasi kujtojmë se ajo është në pritje të ëmbël të fëmijës së parë. 

Mbledhja e Kryesisë duke se ka rikthyer dhe njëherë në bazë, ish-kryeministrin socialist, Pandeli Majko, të cilit i është besuar një qark i vështirë për të majtët si Kukësi. Majko në këtë detyrë do të pasojë ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropalin e cila do të drejtojë qarkun e Shkodrës. Majko më herët ka mbajtur detyren e ministrit për Diasporen në kabinetin Rama 2.

Kryesia e Partisë Socialiste është mbledhur ditën e sotme rreth orës 18:00. Mbledhja e Kryesisë zhvillohet në prag të zgjedhjeve vendore të vitit 2023 dhe në kulmin e debateve për Reformën Territoriale ku duket se PS nuk do të heqë dorë nga reforma aktuale me 61 bashki. Në daljen për mediat kryeministri nuk dha shumë detaje për çfarë u diskutua. I pyetur nga gazetarët për primaret Rama u shpreh se kjo është një teknikë që nuk do të zbahot në PS, e cila do të vazhdojë me metodën e vjetër të emërimeve të kandidatëve nga kryetari i Partisë me propozim të Kryesisë. Kreu i selisë Rozë nuk dha detaje në lidhje me shkarkimet dhe emërimet e fundit të drejtuesve politik në disa qarqe si dhe iu shmang pyetjes së çfarë kishte çuar në shkarkimin e Arben Ahmetajt, duke i cilësuar si pa interes për publikun.

edi rama partia socialiste

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE