LIVE UPDATES
Politike

FOTOJA/ Ja DOKUMENTI që lexoi Berisha: Edi Rama është nën hetim dhe përgjim nga FBI për lidhjet e tij me McGonigal dhe Nezën

Sipas Berishës, kjo shkresë ka dalë nga gjykata dhe tregon se Rama është përgjuar e është vënë nën hetim për lidhjet e tij me McGonigal dhe Nezën. 

30 Janar 2023, 12:30 Nga F.M
FOTOJA/ Ja DOKUMENTI që lexoi Berisha: Edi Rama është nën
Sali Berisha

TIRANË- Dokumenti i mëposhtëm është ai që lexoi kryedemokrati Sali Berisha në një dalje për mediat këtë paradite, teksa vijoi me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama pas përmendjes së emrit të tij në dosjen e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal. Sipas Berishës, kjo shkresë ka dalë nga gjykata dhe tregon se Rama është përgjuar e është vënë nën hetim për lidhjet e tij me McGonigal dhe Nezën. 

"Mashtojnë duke thënë se Edi Rama nuk është në hetim. Edi Rama është në hetim nga gjykata e SHBA."-tha Berisha ndër të tjera.

Çfarë thotë dokumenti?

Në shkresë është thirrja e Jurisë së Madhe për t'i vënë në dispozicion regjistrime dokumente ose materiale që lidhen me dosjen e ish-agjentit Charles McGonigal. Aty përmenden mesazhe, biseda e takime të mundshme të regjistruara mes McGonidal, Agron Nezës që në dosje del si Personi A dhe kryeministrit Edi Rama. 

Përkthimi i dokumentit:

Thirrja e jurisë së madhe: Regjistrime, dokumente ose materiale që lidhen me sa vijon

Çdo e dhënë dhe të gjitha regjistrimet ose materialet që dokumentojnë çdo komunikim personal, duke përfshirë, mesazhet celulare me tekst, mesazhet e postës elektronike, mesazhet e koduara të aplikacionit celular, mesazhet zanore, letrat ose komunikime të tjera mes Charles McGonigal në lidhje me sa vijon temave:

Agron Neza, Spectrum Risk Solutions, Inc., dhe/ose A&E International;

Donald Aviv dhe/ose Interfor inc.;

Thomas Fitzgerald dhe/ose Guardian Consulting LLC; d. Louis Bladel dhe/ose Ernst & Young Global Limited;

Qeveria e Republikës së Shqipërisë ose çdo person i lidhur me qeverinë e Republikës së Shqipërisë, duke përfshirë kryeministrin Edi Rama, por pa u kufizuar vetëm tek ai.

Qeveria e Republikës së Kosovës ose çdo person i lidhur me qeverinë e Republikës së Kosovës;

Qeveria e Malit të Zi ose çdo person i lidhur me qeverinë e Malit të Zi;

Qeveria e Bosnje dhe Hercegovinës dhe/ose çdo person i lidhur me qeverinë e Bosnje dhe Hercegovinës;

Davud Zahirovic dhe/ose Zada Pharmaceuticals, një korporatë me bazë në Bosnjë dhe Hercegovinë;

Takime, takime të planifikuara ose takime të parashikuara midis Charles McGonigal dhe/ose çdo punonjësi të FBI-së me përfaqësues të Misionit të Shteteve të Bashkuara në Kombet e Bashkuara;

Çdo udhëtim i kryer nga Charles McGonigal në Republikën e Aibania, Republika e Kosova, apo Mali i Zi;

Pagesat ose dhuratat e dhëna Charles McGonigal nga Agron Neza, Dorian Ducka, ose çdo person i lidhur me qeverinë e Republikës së Shqipërisë, Republikës së Kosovës ose Republikës së Malit të Zi;

Pagesat ose dhuratat e ofruara për ju nga Charles McGonigal nga 1 Prilli 2017 deri më sot DHE 2. Të gjitha të dhënat, dokumentet ose materialet në lidhje me pagesat ose dhuratat e ofruara nga Charles McGonigal nga 1 prilli 2017 e deri më tani Ju lutemi drejtojini të gjitha pyetjet në lidhje me këtë thirrje në: SA Robert Shaw Byroja Federale e Hetimeve 11000 ëilshire Bulevardi, Suite 1700

FOTOJA/ Ja DOKUMENTI që lexoi Berisha: Edi Rama është nën
Dokumenti

Ky reagim vjen pak ditë pasi u publikua dosja e plotë dhe aktakuza me 9 pika që FBI ka kopsitur për ish-agjentin dhe shefin e kundërzbulimit të FBI, Charles McGonigal. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 5 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me qeverinë shqiptare. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Rama mohon të ketë lidhje me akuzat e ngritura nga McGonigal./Dosja.al

sali berisha

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave