LIVE UPDATES
Politike

Dosja Partizani/ Jamarbër Malltezi pas lajmit të VOA-së: Dosja e SPAK del tullumbace

Ndërkohë që për lajmin e Zërit të Amerikës, Malltezi shkruan se është përgjithësisht korrekt, por mungon zëri i pronarëve.

29 Nëntor 2023, 07:48 Nga I.A
Dosja Partizani/ Jamarbër Malltezi pas lajmit të VOA-së: Dosja e
Jamarbër Malltezi

TIRANË- Dhëndëri i ish-kryeministrit Sali Berisha Jamarbër Malltezi ka komentuar lajmin e publikuar nga Zëri i Amerikës në lidhje me dosjen partizani, të cilin SPAK e akuzon për korrupsion. Me një postimi në Facebook, Malltezi shkruan se dosja e SPAK del tullumbace dhe e pa vërtetë. Ndërkohë që për lajmin e Zërit të Amerikës, Malltezi shkruan se është përgjithësisht korrekt, por mungon zëri i pronarëve.

Reagimi i Malltezit:

Dosja e SPAK del tollumbace. Lajmi i VOA në pergjithsi korrekt, por mund të kish kërkuar prononcim edhe nga pronarët. Kuptohet qe
(1) toka ishte e 5 familjeve të pronareve te ligjshem Tiranas qe qe kerkuan pronen qysh prej 1995 dhe ju kthye pas 13 vitesh + mbi 2 vite procedura për blerjen e objekteve të rrënuara e të zaptuara mbi zokën e pronarëve (ndryshe nga Carlo që bëhet pronar me 6 firma nga edi rama brenda 7 muajsh: 3 VKM, 2 kontrata, 1 apo 2 leje ndertimi);

(2) dualizmi KRRT-KRTRSh:
2.1. KRRT e Edi Rames ka kaluar 10 nderrime destinacioni nga Sportive ne Banimi gjate 2006 (te gjitha ishin per siperfaqe me te medha sesa kjo qe kish 3 proces-verbale te vete edi rames qr thosh se jane te zena forcerisht) dhe KRRTRSh ia ka miratuar te 10 kërkesat Ramës në 2006 dhe nuk ka miratuar disa po e disa jo,
2.2. Vendimet e KRRT kalonin pa emra te familjeve pronare ndaj nuk i kërkon dot KRTRTSh te shtinte fall se kujt i takonte toka;
2.3. persa i perket perberies se KRRT nuk dimë si ka qene para 17 vitesh pasi thote se ka pasur shumice nga drejtore qe ishin nga qeveria qendrore, POR Bashkia nese nuk donte te kalonte ndonje ceshtje NUK E FUSTE fare ne REND DITE të mbledhjes së KRRT pasi kishte KESHILLIN TEKNIK te saj qe vendoste se cilen te kalonte dhe cilen jo. Ndaj ketu ka dashur Edi Rama dhe e ka kaluar.

(3) nenkuptohet por mungon fakti qe ishte kompania Urbaplan e zgjedhur nga Edi Rama qe e propozoi gjithe zonen si zone banimi qysh ne dhjetor 2008. Keto janë me firma nga Edi Rama qe e sugjeron zona U-12 si zonë e re urbane me parametra të mesëm dhe të lartë ndërtimi.

(4) Ligji për sportin nuk ka të bëjë fare me destinacionin e tokës. Destinacionin e zonës e përcakton pushteti vendor (Bashkia e Edi Rames) dhe jo ligji i sporteve. Ne cdo qytet te Evropës zonat sportive janë spostuar rregullisht me zgjerimin e qyteteve dhe këtë gjë nuk e kanë zgjidh me ligjin për sportin as me kthimin e pronës por me Planin Rregullues urban të qytetit. Kjo ishte një insinuatë e pisët e spakistave politikë por ia rrëzova në seancën e Apelit të masës. Plani rregullues kërkoi lulishte tek zona Magnet dhe ne morëm arkitektin me famë botërore Libeskind dhe krijuam jo lulishte por PARKUN urban më të madh ne Tiranë pas Parkut të Madh të Liqenit.

(5) Sikundër tregon edhe vendimi i GJKKO i datës 20.010.2023 fq.59, në komisionin parlamentar asokohe ligji u kalua me konsensus nga 12 deputetë të gjithë krahëve politike pasi përputhte ligjin e sporteve me atë të pronave.

(6) Lajmi injoron faktin se ka edhe dy vendime të tjera të gjykatave që e kanë gjetur fajtor për shpërdorim detyre me dëm mbi 300,000 € Edi Ramen.
Lajmi ka injoruar me të drejtë insinuatat mbi 10 faqe te SPAK lidhur me qenien apo jo ne Planin e Perhapjes te Forcave të Armatosura dhe/ose nxjerrjen nga Plani i Perhapjes pasi vete dosjet e SPAK konfirmojne qe kjo NUK KA QENE AS NE 2004 ne Planin e Perhapjes të FA që ia ka cuar Pandeli Majko e firmosur nga President Alfred Moisiu. Ndaj qarte jane insinuata për të fryrë tollumbacen politike të kryehajdutit Edi Rama.
Ne pergjithsi lajm korrekt por mund te kish marrë dhe sqarime nga 5 familjet fisnike pronare të Tironës.
 

jamarbër malltezi

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve