LIVE UPDATES
Politike

Dashnor Sula: Për një vit 700 mln euro të marra borxh, familjet në fshatra jetojnë në skamje

Gjatë seancës së sotme, Sula ka deklaruar se situata në fshatërat e vendit është e keqe dhe qytetarët aty jetojnë në skamje të madhe.

13 Prill 2023, 14:12 Nga I.A
Dashnor Sula: Për një vit 700 mln euro të marra borxh,
Dashnor Sula

TIRANË- Deputeti demokrat Dashnor Sula ka deklaruar se për 1 vit kjo qeveri ka marrë borxh 700 milion euro. Gjatë seancës së sotme, Sula ka deklaruar se situata në fshatërat e vendit është e keqe dhe qytetarët aty jetojnë në skamje të madhe. Po ashtu Sula tha se shteti në 7 vite nuk ka rregulluar as edhe një gropë rruge, në këto fshatëra.

“Ne si opozitë nuk jemi kundër investimit që do të realizohet në sektorët e bujqësisë, por duhet të kemi parasysh se këto 20 mln euro që marrim borxh, shuma deri më tani është 200 milionë euro shto vitin e kaluar 500 mln euro, i bie 700 mln euro për 1 vit e 4 muaj. Është e rëndësishme të investohet në zonat rurale, por unë do i them gjërat me prova. Shihni këtu, kjo është një rrugë është një gropë e hapur që është kthyer në një vend plehrash. 7 vite të mos rregullosh një gropë, të mos investosh asgjë, ca t’ju them? ‘Do e bëjmë sot, do e bëjmë nëse’. Pse nuk e bëni? Nuk doni. Në fshatin Trash jeton një familje, që nuk ka marrë kompensim. Mund të jetohet këtu? Flas për fshatrat që janë buzë rrugës. Këto janë shtëpitë e shembura nga tërmeti që s’kanë përfituar ndihmë.

Fshati më i largët i Peqinit është në kufi në Elbasan, dhe ai rrezikon të mos mbetet më asnjë njeri. Janë 400 banorë, mes tyre një fëmijë. Fshatrat janë në gjendje të vështirë. Deri në vitin 2015 kushte lëvizje, por kur u shkatërruan komunat, s’ka më lëvizje. I bëj thirrje mazhorancës që të kthejë sytë nga fshati. 19 % e ka BB raportin, nuk e them unë, se po të ishte kështu do thonit se shpifim. Por raportet e BB janë serioze. Më jepni një raport ndërkombëtar që të adresojë pozitivisht Shqipërinë. Jemi në ditën më të keqe, nuk jemi kundër rritjes së pagave. Por po e bëni tani në prag të zgjedhjeve. Është e garantuar që 14 maji do jetë një ditë reflektimi”, tha Sula.

dashnor sula seance plenare 13 prill 2023

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat