KRYESORET
Politike

Boçi thirrje Alibeajt: Ulu me ne në tryezë për të nxjerrë kandidatin e unifikuar për President!

Gjithashtu Boçi nuk kurseu kritikat ndaj mazhorancës e cila sipas tij ka “uzurpuar” të gjitha institucionet, por nënvizoi faktin që “Ramës i ka hyrë frika” për shkak se në Shqipëri po kthehet opozita e fortë.

14 Maj 2022, 23:15 Nga DOSJA
Boçi thirrje Alibeajt: Ulu me ne në tryezë për të
Luçiano Boçi

TIRANË- Nënkryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Luciano Boçi gjatë një lidhje në Skype për Fax News ka folur për aktualitetin politik dhe zgjedhjen e Presidentit të ri.

Boçi i ka bërë thirrje Alibeajt të pranojë për tu ulur në tryezë me Grupin e Rithemelimit në mënyrë që Partia Demokratike të bashkohet dhe të dalë me një kandidaturë të unifikuar për president. Gjithashtu Boçi nuk kurseu kritikat ndaj mazhorancës e cila sipas tij ka “uzurpuar” të gjitha institucionet, por nënvizoi faktin që “Ramës i ka hyrë frika” për shkak se në Shqipëri po kthehet opozita e fortë.

Ende nuk janë përcaktuar hapat që do të ndiqen. Procesi ecin në dy rrugë, pjesa e procedimit parlamentar dhe politik. Negociatat për presidentin në radhë të parë janë të karakterit politik këtë përcakton edhe kushtetuta. Nuk është negociata as dëshirë e mazhorancës apo donacion ndaj opozitës por është detyrim i mazhorancës për të gjetur president konsensual.

Mazhoranca zgjedhja e presidentit – “Kushtetuta duhet lexuar mirë si duhet zgjedhur presidenti që përfaqëson unitetin e popullit. Mos harrojmë që mazhoranca mori revanshin e saj ka kapur gjitha institucionet e pavarura në Shqipëri dhe kushtetuese. Asnjë kështjellë s’ka ngelur pa u kapur vec presidencës. Raundi i tretë ose i katërt presidenti mund të zgjidhet me shumicë të thjeshtë. Por kjo nuk është zgjidhje pasi kriza politike duhet të zgjidhet. Jemi në bisedime me mazhorancën për emrin e presidentit. Mazhoranca nuk ka të drejtë për të zgjedhur një president nga sirtari i saj por të jetë përfaqësues i unitetit politik dhe i popullit. Kemi një bashkësi politike në raport me interesat e mëdhaja të vendit. Mazhoranca ka kapur gjitha institucionet se kapi edhe presidencën nuk ka ndonjë çudi e madhe.

Nuk e njohin grupin e rithemelimit – “Një frikë e madhe ka kapur mazhorancës në raport me aksionin politik brenda PD që po kthehet në një opozitë të vërtetë për të bërë opozitë të fortë. Pjesën tjetër të refuzimit të njohjes e konsideroj si opinion për të vazhduar dëshirën për të futur përcarjen ose axhendën personale brenda PD që sjellja e mazhorancës me komiisonsin e rithemelimit nuk është e njëjtë. Duan të mbajnë të gjallë përcarjen e PD për interesat e PS dhe karrierave personaleve që dukshëm mund ta shikoni në këtë situatë politike.

Ribashkimi i PD- Momenti që po kalojmë tani për zgjedhjen e presidentit është unifikimi i qëndrimeve me bylykbashin dhe të kemi një produkt të përbashkët. Presidenti nuk zgjidh gjithçka por duhet të përdoret një element përbashkimi të atij gruipi të vogël që vijon me axhendën personale. Alibeaj si deputet mund t’i bashkohet grupit të negociatorëve për zgjedhjen e presidentit. Deri tani kjo ka rënë në vesh të shurdhët por përpjekjet tona do të vazhdojnë për të për të parë bashkimin. Ata po marrin vendime që të shtyjnë përcarjen. Ne duam të bashkojmë PD-në”, tha Boçi.

Marrë nga Faxweb

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…