KRYESORET
Politike

"A ndjehesh i turpëruar për blindimin e dyerve?" Bardhi: Përballë dikujt që humb arsyen, duhen masa

14 Maj 2022, 22:54 Nga DOSJA
"A ndjehesh i turpëruar për blindimin e dyerve?" Bardhi:
Gazment Bardhi

TIRANË- 8 dhjetori do të mbahet mend në historinë politike të PD por edhe mbarë vendit me skenat e dhunës që ofroi selia e PD gjatë përplasjes mes mbështetësve demokratë të Bashës dhe atyre të Berishës. Lulzim Basha blindoi selinë e PD në tentativë për të mbajtur jashtë Berishën. Sot kur kanë kaluar muaj nga ajo ngjarje, Gazment Bardhi thotë për Ora News se dyert e blinduara erdhën si nevojë e momentit për ti paraprirë më të keqes dhe jo se dëshirë e drejtuesve të PD.

Në gjithë këto përplasje brenda Partisë Demokratike a ka pasur vend për reflektim për problemet që janë krijuar. Dua të pyes për një çështje që nuk ka lënë shije të mirë te demokratët, ju si Sekretar i Përgjithshëm e keni mbrojtur në vazhdimësi publikisht se nuk po blindohet PD. Sot a ndiheni pak të turpëruar për atë çfarë ndodhi me selinë e PD, me blindimin e dyerve?

Bardhi: Edhe ju keni rënë pre e propagandës që deformon atë që unë kam thënë. Kishte një akuzë që ne po ndryshonim dyert dhe dritaret e zyrave tona, po i bënim të blinduara.

Bardhi: Jo nuk po kapem pas fjalëve. Ajo që kam thënë është se asnjë zyrë, asnjë derë dhe asnjë dritare e asnjë zyre nuk po blindohet. Sigurisht, dhe këtë e kam thënë dhe më parë, për shkak të infOrmacioneve që disponojmë se Sali Berisha po përgatit akte gjakderdhje mes demokratëve mu në zemër të selisë qëndrore të PD…

Mund të lihej e lirë selia.

Bardhi: …është detyra. Dakord ashtu mund të themi kur ka një protestë të lihet e lirë kryeministria, presidenca, gjykatat, prokuroritë.

Nuk është e njëjtë.

Bardhi: Është totalisht e njëjtë. PD është institucion.

Është shtëpi e gjithë atyre demokratëve.

Bardhi: Patjetër dhe asnjë demokrat që vjen pa gurë, pa çekiç, pa etiketën trafikant droge, ka qenë, është dhe do të jetë gjithmonë i lirë për të ardhur në PD. Ama në 31 vite por besoj dhe në gjithë historinë botërore nuk ka ndodhur kurrë që një ish-kryetar të thërrasë protestë në selinë e partisë të tij, nuk ka ndodhur kurrë.

Përtej kësaj, a është turp që PD të blindohet në atë formë?

Bardhi: Mund të më thoni është më turp për ju si qytetar që në mënyrë të papërgjegjshme një individ të organizojë apo planifikojë akte dhune, vëllavrasje në selinë e qëndrore të PD? Unë gjykoj se para jetës dhe shëndetit të demokratëve është përgjegjësi e institucioneve legjitime të partisë të marrin çdo masë për të shmangur gjakderdhjen. Nëse dikush ka humbur arsyen sado të shikojë gjakderdhje mes demokratëve në selinë qëndrore të PD, sigurisht do marrësh masa që duken të panevojshme por që janë të nevojshme për të shmangur një akt që është shumë më i rëndë.

Marrë nga Oranews

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar