KRYESORET
Politike

Berisha: I bëra thirrje Biden, të kontrollojë të dërguarit. Bardhi: Me fax apo e-mail?

Përplasje në distancë mes Berishës e Bardhit.

14 Maj 2022, 20:35 Nga DOSJA
Berisha: I bëra thirrje Biden, të kontrollojë të
Gazment Bardhi dhe Sali Berisha

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi sot nga Fieri se i ka bërë një thirrje Presidentin të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden që të marrë masa qëp ërfaqësuesit e tij të mos ndërhyjnë në çështjet e brendshme të Shqipërisë. Gjatë takimit me demokratët, Berisha tha se i ka kërkuar qeverisë së SHBA-së dhe Presidentit Biden që të mos lejojë përfaqësuesve të saj të ndërhyjë në procese gjyqësore, referuar ambasadores Yuri Kim. Sipas Berishës Reforma në drejtësi nuk mund të ketë qëllime të tilla.

“Kjo lëvizje ndau disa gjëra. Ndau opozitën e vërtetë nga pseudoopozita. Ai që këtu mban çelësat, është një biznesmen. Por kur është biznesmen me qeverinë, përbën një problem, sepse i diktoi të tjerët tenderin, pallatin e shumë gjëra. Edi Rama pasi u faktua se ku është shumica e pluralizmit, bën gjithçka në një vendim antligjor të mbajë pezull çështjen. Këtu ndërhyri dhe unë publikisht e njoftova dhe guvernatoren e ambasadores së SHBA-së. Shkeli Kushtetutën e SHBA-së dhe Vjenës. Nuk mund të ndërhysh kurrë në proces gjyqësor. Është vend i lirë, anëtar i NATO-s, vend që po shkon 110 vjet i pavarur. Kjo është gjëja më e rëndë që mund të bësh. I kam kërkuar qeverisë së SHBA-së dhe Presidentit Biden që të mos lejojë përfaqësuesve të saj të ndërhyjë në procese gjyqësore. Reforma në drejtësi nuk mund të ketë qëllime të tilla. Këta përfitojnë nga kjo situatë. Tregojnë veten si kolaboracionist. Edi Rama këtë fakton. Edi Rama sghfrytëzoi elementë si Lulzim Basha, Enkelejdi dhe ky Kapllani këtu. Asgjë nuk mund të na ndalë këtu. një gjë është faktuar, që kjo lëvizje është e pandalshme. Ata që u përpoqën ta ndalojnë dështuan. Nga ky stacion do bëhet një uragan i vërtetë. Ka mision shpëtimin e Shqipërisë,”- tha Berisha.

Pas kësaj thirrjeje, ka ardhur një reagim nga deputeti i Partisë Demokratike Gazment Bardhi. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi kërkon të dijë se me cilën mënyrë ia ka bërë thirrje biden Berisha.

“Më shumë për kuriozitet: Kërkesë-ankesën Presidentit Biden ia ka dërguar me korrier diplomatik, me fax apo me e-mail?!”- shkruan Bardhi.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar