LIVE UPDATES
Politike

Balliu: Rama u ka dhënë licencë bandave për të vrarë, policisë i ka thënë mos i prekni

Ish-deputeti demokrat akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka lidhur marrëveshje me bandat për përfitime elektorale dhe këto vrasje që ndodhin anembanë Shqipërisë janë derivat i këtij pakti.

18 Gusht 2022, 16:18 Nga DOSJA
Balliu: Rama u ka dhënë licencë bandave për të
Shefi i Organizimit i Partisë Demokratike, Klevis Balliu

TIRANË- Shefi i Organizimit i Partisë Demokratike, Klevis Balliu ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në Neës24, ku ka komentuar ngjarjet kriminale të ndodhura në vend brenda 24 orëve, teksa janë shënuar 4 viktima. Sipas Balliut, “siguria në vend ka rënë prej një kohe goxha të gjatë dhe kemi kaluar në nivele komplet të tjera, me qeverinë që është përfshirë në luftën e bandave”. Ish-deputeti demokrat akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka lidhur marrëveshje me bandat për përfitime elektorale dhe këto vrasje që ndodhin anembanë Shqipërisë janë derivat i këtij pakti.

“Qeveria ka interesa të caktuara në banda të caktuara dhe i ndihmon të kryejnë vrasje dhe veprime të caktuara. Të gjithë e kanë të qartë se nëse qeveria do të luftojë krimin mund t’i kapë këta banditë. Nuk ka nevojë për fantazi. Gjtaë qeverisjes së PD nën drejtimin e Sali Berishës janë arrestuar gati 200 banda dhe sot një pjesë e madhe e tyre janë sot në rrugë duke kryer këto krime. I vetmi standart që është rritur këto kohë është standarti i krimit, duke kaluar në vrasës profesionist, kemi kaluar në kryemafiozë, dhe nivele bandash. Bandat kanë armë, ne kemi tanke, kemi ushtrinë, kanë informacion, ne kemi Shërbimin Informativ Shtetëror, por Edi Rama ka lidhur koalicion me krimin e organizuar. Mos kujtoni ju se qytetarët nuk e dinë se kush drejton në Vlorë, Lushnje, Elbasan. Policia e di më mirë nga të gjithë po nuk lëvizin dot se Edi Rama u ka thënë mos i prekni”, tha Balliu.

Fjala e Balliut:

Kemi parë sesi është shkatërruar totalisht Policia e Shtetit, që është kthyer në polici të pushtetit. Shefat e saj janë të lidhur në mënyrë direkte me bandat më të rrezikshme të vendit. Individë që kanë qenë të lidhur me narkotrafikun dhe i kemi parë te kronikat e zeza. Një strukturë e posaçme u ngrit për të shkatërruar policinë e Shtetit dhe për ta kthyer në të pushtetit. Kjo nuk mund të bëhej pa një marrëveshje me qeverinë dhe kryeministrin.

Janë të ri e të reja që si opsion po shohin krimin e organizuar, se mendojnë se janë të pushtetshëm. Fitojnë para më shumë dhe kanë arritur deri aty sa kanë futur deputetë në Parlamentin e Shqipërisë dhe ka sponsorizuar ministra dhe i drejtojnë ata për llogari të vetat. Janë kthyer në biznesmenë 30-vjeçarë që janë pronarë kompani ndërtimesh e ngrenë pallate në Tiranë. Pastrimi i parave për të cilat ka interes krimi i organizuar paguan dhe qeverinë se këta marrin bakshishin e vetë. Kryeministri merr pjesën e vetë për t’u bërë pjesë e bizneseve të ndryshme. Kjo është një nga kolonat  e bashkëpunimit qeveri-krim. Dhe bërthama është marrëveshja për garat elektorale dhe po të shohim gjatë garave elektorale krimi i organziuar del me aksion në terren për të mbështetur qeverinë. Edi Rama i kërkon vota krimit të organizaur. Janë parë eksponentë të lartë të botës së krimit duke bërë fushatë për qeverinë e Edi Ramës. Kjo marrëveshje dhe kjo marrëdhënie ka çuar në shkatërrimin total të sigurisë në vend.

Policia nuk e kryen dot detyrën se informacioni është i pasigurt. Efektivët nuk kanë besim te njëri-tjetri, sepse nuk ia ka idenë kush është pjesë e bandave dhe kush nuk është. Mos mendoni për asnjë sekondë se qeveria nuk ka informacion për çfarë po ndodh sot. Në Shqipëri ka një luftë mes bandave për të rindërtuar territorin e tyre. Qeveria e di fare mirë se kush dhe ku janë, por i lë të ikin se kanë marrëveshje me ta. Krimi i organizuar në një shtet të vogël si Shqipëria nuk e ka mundësinë të ketë këtë pushtet që kanë në çdo qytet pa pasur marrëveshje me qeverinë.

PD-ja respektoi ligjin dhe u përball me bandat. Kujtojmë arrestime të bujshme si “Banda e Lushnjes” dhe shumë të tjera. Nëse shteti do, shteti mund t’i arrestojë. Shteti e ka informacionin se ku ndodhen ata. Në Shqipëri brenda vendit ku kemi të gjithë enturazhin kriminal, kanë lirinë totale për të vazhduar veprimtarinë e tyre kriminale nga qeveria. Ata që veprojnë në shtetet e huaja janë të lidhur ngushtë me bandat në Shqipëri. Ata kanë mbështetje shtetërore, se paratë e tyre mund të vijnë dhe pastrohen në Shqipëri. Edhe Ndragheta sot është më e frikësuar nga bandat shqiptare pikërisht prej mbështetjes së fortë politike. Sot ne s’kemi siguri për jetën, kemi parë si shpërthen tritoli në Tiranë, vetëm në 24 orët e fundit janë 4 të vrarë. Vetëm në 2022 janë bërë katër vrasje për vendin e parkimit. Kjo vjen prej destabilizimit total të qeverisë që ka ulur sigurinë në vend. Të rinjtë po e shohin krimin si alternativë, ata mendojnë ose të ikin me gomone drejt Anglisë ose të bëhen pjesë e bandave. Partia Demokratike nuk është prokurori. Ne nuk mund t’i arrestojmë ata. Ne kemi bërë denoncime. Bandat këtu kanë licencë për të vrarë dhe ia ka dhënë qeveria, por është e vështirë të flasësh kundër këtyre dhe ne e kemi bërë.

Marrë nga BW

klevis balliu

Sondazh

Poll

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'