LIVE UPDATES
Politike

Shqipëria kërkon “Pasaporta të Artë” pavarësisht kritikave nga BE

Brukseli argumenton se plani shkon kundër vlerave të BE-së dhe paralajmëron se mund të shkaktojë probleme për ofertën e Shqipërisë për t'u bashkuar me bllokun.

17 Gusht 2022, 20:25 Nga Fjori Sinoruka
Shqipëria kërkon “Pasaporta të Artë”
Foto ilustruese

TIRANË- Shqipëria po ecën përpara me planin e saj për të filluar shitjen e pasaportave për të huajt dhe investitorët e pasur, pavarësisht kritikave të vazhdueshme nga BE se kjo skemë, e përdorur edhe në disa vende fqinje, bie ndesh me vlerat e BE-së dhe mund të shkaktojë probleme në ofertat për anëtarësim në bllok.

Pasi ndryshoi fillimisht ligjin për partneritetet publiko-privat (PPP) duke shtuar programet e nënshtetësisë në listat ku mund të përdoret ligji, qeveria shqiptare tani po mendon të punësojë firma private për të promovuar këtë skemë tek të huajt.

Çështja e dhënies së nënshtetësisë shqiptare për investitorët e huaj, diçka që qeveria e Edi Ramës e ka diskutuar prej rreth tre vitesh, është vënë sërish në qendër të vëmendjes së fundmi, pasi një vendim i qeverisë, i miratuar më 29 korrik, por i publikuar më 9 gusht, parashikonte që formularët. PPP-të mund të përdoren gjithashtu për këtë program qytetarie.

Kjo shkaktoi një stuhi të vogël në rrjetet sociale. Shtetësia jepet vetëm me dekret të kreut të shtetit pas kontrolleve të mëparshme nga Ministria e Brendshme, por ka shqetësime se ajo që në thelb është çështje sigurie dhe detyrë shtetërore mund të përfundojë duke u privatizuar.

Bledar Skenderi, i cili drejton Agjencinë e Hartimit të Programeve të Veçanta të Shtetësisë – e cila u krijua në vitin 2020 – sqaroi të hënën për BIRN se ata vetëm “po eksplorojnë dhe planifikojnë të punësojnë një kompani ndërkombëtare që do të promovojë pasaportat shqiptare”. Ai tha se dhënia aktuale e shtetësisë dhe kontrollet e nevojshme të sigurisë do të mbeten nën juridiksionin shtetëror.

Deri më sot, zyrtarët e qeverisë kanë hedhur poshtë kritikat e BE-së për këtë çështje si të nxitura nga paragjykimet, duke këmbëngulur se programi do të jetë pa korrupsion dhe me qëllimin e vetëm për të tërhequr investitorët, jo vetëm ata që kërkojnë një pasaportë shqiptare.

Siç vuri në dukje Brukseli në raportin e tij të fundit të progresit për Shqipërinë për vitin 2021: “Për të drejtat e nënshtetësisë, një dispozitë e Ligjit për Shtetësinë, miratuar në korrik 2020, mund të çojë ende në krijimin e një skeme të shtetësisë së investitorëve. Skema të tilla paraqesin rreziqe në lidhje me sigurinë, pastrimin e parave, evazionin fiskal, financimin e terrorizmit, korrupsionin dhe infiltrimin nga krimi i organizuar dhe janë të papajtueshme me acquis të BE-së. Si vend kandidat, Shqipëria duhet të përmbahet nga zhvillimi i një skeme të tillë.”

Skema të ngjashme të shtetësisë në Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi janë përballur gjithashtu me kritika nga BE.

Programi më i fundit i Evropës për investitorët e huaj filloi në janar 2019 në Mal të Zi, kur qeveria u ofroi pasaporta investitorëve që investuan të paktën 250,000 euro në rajonet e pazhvilluara në veri ose 450,000 euro në rajonet më të zhvilluara.

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka qenë pro një nisme të tillë që nga viti 2019, pasi mori pjesë në një konferencë për “pasaportat e arta” në Londër. Ai e konsideron programin shtetësi për investim si një "potencial të madh" për vendin.

Në vitin 2020, Shqipëria miratoi ligjin “Për shtetësinë”, i cili përfshinte një nen që jepte nënshtetësinë për “raste të veçanta”: sipas të parës, shtetësia mund t'i jepet një shtetasi të huaj që ka mbushur moshën 18 vjeç nëse jep. nuk përbëjnë kërcënim për rendin publik dhe sigurinë kombëtare dhe në rastet kur Shqipëria ka një interes apo interes kombëtar në fushën e arsimit, shkencës, artit, kulturës, ekonomisë dhe sportit. Dhe në rastin e dytë mund të jepet përmes programeve speciale.

Agjencia, Hartimi i Programeve të Veçanta të Shtetësisë, u krijua në vitin 2020 dhe është përgjegjëse për hartimin e programeve të veçanta të shtetësisë dhe kontrollon kontrollet e historikut për ata që aplikojnë për shtetësi. Më pas i propozon autoritetit tjetër përgjegjës, Ministrisë së Brendshme, që të bëjë kontrolle të historisë së aplikantëve dhe presidentit për dhënien e shtetësisë.

Marrë nga BIRN

edi rama pasaporta të artë

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it