LIVE UPDATES
Politike

Politikë me pandeminë? Basha i përgjigjet Komitetit: Deklarata e shkruar në zyrën e Ramës

3 Nëntor 2020, 21:14 Nga DOSJA
Politikë me pandeminë? Basha i përgjigjet Komitetit: Deklarata e

TIRANË – I ftuar në Tempora nga Sonila Meço në RTV Ora, kreu i PD-së Lulzim Basha u shpreh se përgjigja e Komitetit Teknik kundrejt tij për mos politizimin e çështjen së pandemisë, u përgjigj se ata po përdoren nga Rama dhe se deklarata është shkruar në zyrën e tij.

Sonila Meço: Kryeministri tha sot se pandemia është fija e barit ku të kapeni për opozitë madje po shpresoni ke COVID-19 për të bërë ai atë që nuk bën dot opozita shqiptare dhe është e tmerrshme kur dëgjon akuza të tilla reciproke të ndërsjellta ku në mes është pandemia dhe jeta e njeriut.

Lulzim Basha: Si akuza reciproke sepse un kam nxjerrë një plan nuk kam nxjerrë akuza un i kam thënë bëj 1,2,3,4,5 gjëra un nuk i kam.

Sonila Meço: Komiteti ju akuzoj për…

Lulzim Basha: Po lëre komitetin mos s’ka…

Sonila Meço: Ai është komiteti, janë mjekë zoti Basha.

Lulzim Basha: Janë trakte të shkruara nga Rama ato.

Sonila Meço: Janë mjekë që mund të përfundojnë të gjitha rastet e COVID.

Lulzim Basha: Janë të shkruara nga Rama s’ka lidhje komiteti. Rama fshihet pas të tjerëve vendimi për të mos bërë testim është i Ramës sepse ka vendosur që paratë mos t’i harxhojë për shëndetin e shqiptarëve por që i kanë mbetur t’i zhdukë e t’i gllabërojë dhe tani do nxjerrë këdo ai që të fshihet  pas kësaj po nuk fshihet dot pra këtu nuk bëhet fjalë këtu bëhet për jetën dhe shëndetin e njerëzve nuk bëhet fjalë për retorikë politike. Ç’farë i kam kërkuar? I kam kërkuar të marri 5 masat të thjeshta ja kërkoj ditë për ditë ai hap librin e sulmeve politike.

Komiteti nuk ka buxhet. Buxhetin e ka Edi Rama. Komiteti nuk blen testime, testimet i blen Edi Rama. Komiteti nuk jep pagën e luftës për mjekët 1 mijë euro dhe për infermierët 500, i jep ose nuk i jep Edi Rama. Komiteti nuk rimburson dot ilaçet për të sëmurët. Qesen e ka Edi Rama dhe Edi Rama bën atë që ka bërë gjithmonë. Sa herë kapet me presh në duar fshihet pas dikujt tjetër. Dhe kësaj radhe ka zgjedhur në komitet të fshihet. Në qoftë se ju pranoni këtë si logjikë është puna juaj. Unë nuk e pranoj. Nuk ka shqiptar ta pranoj që tre muaj me radhë karantinë e telefon e laj duart e hap televizorin e hap internetin e dilte vetëm ky, dhe tani që gjërat po shkon keq e më keq ky është zhdukur dhe shkon e bën pushime në Valbonë dhe fajin e ka Komiteti. Jo nuk e ka fajin Komiteti. Fajin dhe përgjegjësinë për këtë situatë të paprecedentë edhe në krahasime me Maqedoninë, edhe me Bosnjën e ka vetëm një njeri, ai që ka përgjegjësi politike.

Marrë nga: OraNews

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike lulzim basha lulzim basha

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!