LIVE UPDATES
Politike

Vetoja e Holandës, Basha: Pengesa kryesore për Shqipërinë në BE është Edi Rama

3 Nëntor 2020, 21:13 Nga DOSJA
Vetoja e Holandës, Basha: Pengesa kryesore për Shqipërinë

TIRANË- Kryetari Basha reagoi nga studio e Tempora në Ora News lidhur me lajmin se Holanda ka bllokuar zyrtarisht hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në dhe se shkaku nuk është për çështje të brendëshme të Holandës, por për shkak të ndryshimit të njëanshëm të Kodit Zgjedhor nga shumica socialiste.

Basha tha se se Edi Rama sa herë që ka lajme të këqija fshihet pas “komitetit” duke ironizuar kryeministrin.

Sonila Meço: Kryeministri Rama deklaroi sot se ky vendim i Holandës ka të bëjë vetëm me konsumimin e politikës së brendshme.

Lulzim Basha: Patjetër fajin e ka Komiteti. Përgjegjësinë e ka Komiteti. Kur ka lajme të këqija Edi Ramën e keni në piknik, fajin e ka Komiteti. Kësaj radhë e ka fajin Komiteti holandez.

Sonila Meço: Nuk kam dëgjuar për krimin e organizuar për të cilin ka luftuar më së shumti Edi Rama.

Lulzim Basha: Fajin e ka Komiteti. Tani ajo flet qartë.

Sonila Meço: Ka folur për reformën elektorale, vakancat në gjykata dhe për ndëshkimet nga SPAK-u.

Lulzim Basha: Debati ka qenë shumë i gjatë dhe prononcimi edhe i qeverisë edhe i Parlamentit holandez përfshin të gjitha problemet që ju përmendët. Përfshin edhe problemin e mos hetimit të krimeve, të funksionarëve të lartë. Atë e ke edhe në twitter-in e Omtzigt-it, edhe krimet elektorale janë diskutuar në parlamentin holandez. Por pak rëndësi ka sepse shqiptarët e prisnin. Rëndësi ka konkluzioni i kësaj. Konkluzioni është që për herë të katërt…

Sonila Meço: Nuk ka lajm më të keq sepse kjo i jep dorë të lirë kryeministrit të veprojë i qetë pa një kontroll.

Lulzim Basha: Lajm i mirë është se nuk ka shqiptar mos ta kuptojë më që pengesa e vetme për hyrjen e Shqipërisë në Europë është Edi Rama dhe kjo është një patentë sjellje, ju e mbani mend kur do futeshim në NATO bëri demonstrata. Kur do hiqnim vizat çoi letër në Bruksel mos u hiqni vizat shqiptarëve se do ju vijnë azilantët. Kur ishte puna për të marrë statusin e vendit kandidat bllokoji tre ligjet në parlament dhe tani ka vit pas viti që hap shampanjë kot ndërkohë që ne vetëm na shtohen kushtet ishin tre u bënë pesë u bënë shtatë u bënë nëntë, tani janë 15 kushte.

Marrë nga: Oranews

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike lulzim basha sonila meço lulzim basha sonila meço

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve