LIVE UPDATES
Politike

Plas KEQ në Komision/ Kujtim Gjuzi e tepron, ofendon kolegun socialist: Ilir Beqja është pjesë e grupit LGBTI. Deputeti e ka

3 Nëntor 2020, 17:40 Nga DOSJA
Plas KEQ në Komision/ Kujtim Gjuzi e tepron, ofendon kolegun socialist:

TIRANË– Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese ka miratuar projektligjin për Censin e Popullsisë dhe të Banesave gjatë paradites së sotme, por nuk kanë munguar as përplasjet mes kolegëve. Gjithçka nisi nga propozimi i deputetit të Partisë Socialiste, Ilir Beqja, i cili kërkoi që në pyetësor të përfshihej dhe pyetja për orientimin seksual të qytetarëve.

Kjo kërkesë nuk u prit mirë nga kryetari i Partisë Konservatore të Shqipërisë, Kujtim Gjuzi, i cili nuk i kurseu ofendimet ndaj kolegut të tij socialist. Edhe pse Gjuzi nuk u përmbajt në fjalët e tij, Beqja iu përgjigj shkurt, duke i bërë me dije se do të sqaroheshin së bashku në një moment të dytë, larg kamerave. 

PJESË NGA BISEDA NË KOMISION:

Niko Peleshi: Hape mikrofonin Kujtim…Edhe si konservator që është, duhet të shprehet.

Kujtim Gjuzi: Zoti kryetar mbaj rregull se e favorizoni zotin Beqaj, i cili ka konflikt interesi. Më duket se është brenda grupit LGBTI, nëse është nuk ka asnjë problem. Por duhet ta deklarojë, jo vetëm tek anketa, por ta deklarojë hapur.

Niko Peleshi: Është relator dhe natyrisht ka një fjalë më tepër.

Ilir Beqja: Koleg, nëse do regjistrave të gjendjes civile ka 3 historikisht shënime, M, F dhe H që është për ato raste kur nga pikëpamja morfologjike, një qenie e gjallë i ka të dy organet gjenitale por hormonet e një gjinie prevalojnë mbi hormonet e tjera, pra që ka hemafroditë është një gjë e njohur prej shumë kohësh. Edhe regjistrat e kanë. Ndërsa lidhur me çështjen se kujt i përkas unë, ta shpjegoj në një moment të dytë.

Projektligji për Censin e Popullsisë dhe të Banesave ishte parashikuar për t’u zhvilluar këtë vit por që si pasojë e pandemisë është shtyrë për në vitin e ardhshëm. Ky projektligj synon të bëjë regjistrimin e popullsisë dhe banesave në Shqipëri. Censi është parashikuar të zgjasë dy muaj me një kosto prej rreth 16 milionë euro. Censi i fundit u zhvillua në vitin 2011, ku rezultoi se popullsia e Shqipërisë ishte 2,821,977.

(k.m/dosja.al) 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike censi i popullsise ilir beqja komisioni i veprimtarise prodhuese kujtim gjuzi censi i popullsise ilir beqja komisioni i veprimtarise prodhuese kujtim gjuzi

Sondazh

Poll
Politike 3 Nëntor 2020, 15:07

TIRANË– Këshilli Kombëtar për Integrimin Evropian (KKIE) u mblodh sot për të diskutuar mbi kapitullin 24 në negociatat me Bashkimin Evropian (BE). I ftuar ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni