LIVE UPDATES
Politike

‘Gënjente Najada dje…’/ Mjekët flasin HAPUR, probleme me testimin e tamponeve: Përgjigjia vonohet 10 ditë, pacientët

3 Nëntor 2020, 15:08 Nga DOSJA
‘Gënjente Najada dje…’/ Mjekët flasin HAPUR,

TIRANË– Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar një bashkëbisedim me mjekët e familjeve, të cilët kanë adresuar problematikat që hasin me pandeminë e kooronavirusit. Një prej tyre është shprehur se nga sinjalizimi për simptoma deri tek përgjigjia e tamponit, duhen thuajse 10 ditë, gjë që shpesh herë sipas tyre sjell edhe përkeqësimin e gjendjes shëndetësore.

PJESË NGA BASHKËBISEDIMI:

Mjeku: Gënjete Najada. Gënjente dhe Fevziu për mjekët e familjes. Maska s’kemi, të drejta s’kemi, sapun s’kemi. ASgjë nuk kemi. Na fajësuan ne. Najada na fajësoi.

Basha: Çfarë tha se nuk e kam ndjekur dot dje?

Mjeku: Çohen të gjithë në një vend. Në Dispanceri, tek ish-stacioni i trenit. S’ka aparate, i kanë hequr të gjitha. I kanë zhdukur.

Basha: Kam qënë i qartë për vlerën e testimeve. Ka dalë një lajm Sllovakia ka testuar deri sot 2/3 e popullsisë mbi 10 vjeç. Dakord nuk jemi në nivelin e tij. Dëgjova pak kryeministrin në ato pak minuta që flet, e tha që testimi nuk i bën gjë testimit. Ju po më thoni që numri shtohet deri kur ka testim. Deri sa shtrohet, deri kur del përgjigjia kalon 10 ditë. Këtë po më thoni? Më thoni diçka, vendet e tjera në rajon kështu veprojnë? Me aq sa dini…

Mjeku: Duhen 3 ditë…

Basha: Është shkak mungesa e tamponëve dhe kiteve?

Mjeku: Të gjitha tamponet, duhet të shkojnë në ISHP për t’u referuar dhe të marrin përgjigje. Vonesat janë të jashtëzakonshme. Rrinë në shtëpi me simptoma të lehta dhe kur shkojnë kapet 10 ditëshi. Prandaj them unë që udhëzuesit duhet të jenë të qarta. Nuk është abuzim që ka vonesa me tampone. Janë prezente. Edhe në tampone dhe në përgjigje.

Deklarata u bë sot gjatë takimit të kryedemokratit me mjekë familje dhe për specialistë të shëndetit. Gjatë takimit të zhvilluar në selinë e PD-së, u diskutua pandemia e koronavirusit në Shqipëri, kurimi, testimet dhe problematikat që mjekët hasin çdo ditë.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike basha takim me mjeket 3 nentor 2020 lulzim basha basha takim me mjeket 3 nentor 2020 lulzim basha

Sondazh

Poll
Politike 3 Nëntor 2020, 15:07

TIRANË– Këshilli Kombëtar për Integrimin Evropian (KKIE) u mblodh sot për të diskutuar mbi kapitullin 24 në negociatat me Bashkimin Evropian (BE). I ftuar ...

Politike 3 Nëntor 2020, 11:48

TIRANË– Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me dekoratën ‘Nënë Tereza’, themeluesin e Urdhrit të Infermierit të Shqipërisë, z.Sabri Skënderi.Në një cer...

Politike 3 Nëntor 2020, 11:41

TIRANE– Kryeministri Edi Rama iu ka ofruar sot studentëve rimbursimin e pagesës së tarifës së konvikteve. Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, Rama tha se mësimi...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni