LIVE UPDATES
Bota

“Plas” debati në Kosovë, shkak ndalimi i mbajtjes së shamisë në një shkollë në Gjakovë

1 Prill 2022, 13:02 Nga DOSJA
“Plas” debati në Kosovë, shkak ndalimi i mbajtjes së

KOSOVË– Një shenjë në derën e një shkolle në Gjakovë, që tregon për veprimet e ndaluara brenda objektit, ka nxitur reagime të shumta. Për shkak të simbolit të shamisë aty, deputetja Duda Balje e pa si rast të mirë për t’u futur në vallën e reagimeve, duke iu drejtuar personalisht drejtoreshës Florentina Gjergjaj. Kjo e fundit pastaj mori edhe kërcënime, nëpërmjet rrjeteve sociale.

Gjergjaj iu përgjigj Baljes duke e akuzuar për sulme e nxitje të urrejtës, ndërsa paralajmëroi se do t’u drejtohet edhe organeve të sigurisë. Për këtë zhvillim, ka reaguar edhe BIK, duke i kërkuar Ministrisë shfuqizimin e Nenit të Udhëzimit Administrativ, që e parasheh këtë ndalesë. Debati i pashtershëm për shaminë në shkolla, është rikthyer. Arsye për këtë ka qenë vendosja e një shenje që ndalon bartjen e shamive në Shkollën e Mesme Teknike “Nexhmedin Nixha”, në Gjakovë.

Në një fotografi të publikuar në rrjete sociale, afër kësaj shenje, ndodhen edhe simbolet që ndalojnë armët, cigaret dhe grimosjen e nxënësve dhe veshjen ekstravagante.

Pas shpërndarjes së kësaj fotoje, kanë shpërthyer reagimet në rrjete sociale. Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje,  mbrëmë i është drejtuar drejtoreshës, duke e pyetur publikisht se në cilat ligje të vendit e ka bazuar vendosjen e simboleve ndaluese.

“Drejtoresha e Shkollës së Mesme Teknike “Nexhmedin Nixha” në Gjakovë znj. Florentina Gjergjaj, nuk e di se, në bazë të cilës Kushtetutë apo ligji keni vendosur simbolet ndaluese?!!! Me një pjesë të simboleve jam dhe unë dakord. Mirëpo, me simbolin e një vajze me shami, krahasimi i simboleve në këtë mënyrë është skandaloz dhe gjithashtu ofendim për secilin qytetarë dhe Republikën tonë, papërjashtuar edhe besimet fetar”, ka thënë Balje.

Ajo kërkoi sqarim edhe nga kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini, për këtë veprim të shkollës.

“Unë nuk mund të jam indiferent dhe gjithashtu kërkojë një sqarim edhe nga Kryetari i Komunës së Gjakovës z. A. Gjini. Krahasimi i një arme që vret, me atë të një vajze me shami, për mua është vrasje e të drejtës së besimit të sajë!”, ka shkruar Balje.

Reagimit të saj, i është përgjigjur drejtoresha e shkollës Florentina Gjergjaj, e cila mbrëmë edhe është kërcënuar nëpërmjet rrjeteve sociale.

Ajo e ka quajtur linç reagimin e Baljes duke paralajmëruar se do t’u drejtohet organeve të sigurisë dhe duke e akuzuar deputeten e komunitetit boshnjak se po  bënë vetëm për vota.

“Iu ftoj që të mos humbeni kohë duke nxitur urrejtje e përçarje ndaj meje, por kryeni punën tuaj si Deputete e Kuvendit të Kosovës dhe nëse e konsideroni problematike këtë çështje ndërrojeni udhëzimin administrativ. Të cilin unë natyrisht se do ta respektoj dhe përmbush në përpikëri, sikur çdo ligj dhe udhëzim administrativ tjetër që e respektoj maksimalisht gjatë punës sime” ka shkruar Gjergjaj.

“Sidoqoftë, për fushatën e kërcënimeve që ju nxitet sonte ndaj meje, natyrisht se nesër do t’i drejtohem autoriteteve të sigurisë. Pasi unë besoj fuqishëm në lirinë, demokracinë dhe sigurinë Kushtetuese që ma ofron vendi dhe shoqëria ime – Kosova – për t’i përmbushur të gjitha detyrimet e mija ligjore, si qytetare dhe zyrtare publike e këtij vendi” ka shtuar ajo.

Derisa debati për shaminë ka “vërshuar”, por Gjergjaj në një komunikim me mësimdhënësit e shkollës, së pari kishte kërkuar që nxënësit me veshje ekstravagante dhe grim të terpruar të mos i lejojnë të hyjnë në shkollë.

“Bazuar në UA 06/2014 MASHT, Rregulloren Komunale për Institucionet Edukative Arsimore neni 37 pika 1.8, po ashtu në Rregulloren e Brendshme të Shkollës, duke marrë parasysh shumë raste që po hasi edhe personalisht që nxënësit brenda shkollës shihen me veshje ekstravagante dhe me grim të tepruar, kërkoj nga: Kujdestarët e klasave që të përcjellin mesazhin te nxënësit dhe te prindërit që do të veprojmë në bazë të legjislacionit në fuqi dhe nxënësit me veshje të tillë dhe me grim nuk lejohen të hyjnë në shkollë (ashtu siq ka ndodhur edhe në të kaluarën). Kujdestarët e ditës që njëri prej jush të jetë në hyrje dhe në bashkëpunim me rojen të mos lejoj nxënësit që kanë veshje të tillë ose grim të hyjnë në shkollë”, thuhet në një email që Gjergjaj ua kishte dërguar mësimdhënësve të shkollës, të cilën e ka siguruar Express.

Gazeta Express sot ka provuar të marrë përgjigje nga Kryetari i Komunës dhe Drejtoresha për Arsim, por të njëjtit s’kanë qenë të qasshëm. Me reagim s’ka dalë ende as Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Çka thotë Udhëzimi Administrativ?

Më Udhëzimin administrativ të MASHT’it përcaktohen të drejtat, obligimet, veprimet e ndaluara, vijueshmëria në mësim dhe masat e procedurat disiplinore dhe zbatimi i tyre ndaj nxënësve të cilët i shkelin rregullat e etikës.

Në Nenin 3 të këtij udhëzimi, renditen veprimat e ndaluara për nxënësit. Në pikën 1.13 të këtij Neni, si veprim i ndaluar është edhe “bartja e uniformës fetare”.

Përveç bartjes së uniformës fetare, veprime të ndaluara konsiderohen edhe: mungesa e paarsyeshme, mbajtja e armëve të ftohta dhe të zjarrta si dhe mjetet e tjera që rrezikojnë jetën e nxënësve dhe personelit, veprimet e dhunshme, bartja dhe konsumimi i drogës, duhanit  alkoolit, hyrja me vonesë në orë mësimi, prishja e rendit dhe qetësisë, lëshimi i orës pa leje, përdorimi i celularit, bartja dhe përdorimi i ditarit të klasës, falsifikimi i dokumentacionit, kopjimi, dëmtimi i inventarit dhe veshjet ekstravagante dhe grimi i tepruar.

Për këtë të fundit, Drejtoresha Gjergjaj e kishte bërë një kërkesë gjatë kësaj jave për mësimdhënësit.

BIK kërkon anulim të Nenit të Udhëzimit Administrativ

Bashkësia Islame e Kosovës ka reaguar ashpër për shenjën për ndalimin e shamisë të vendosur në Shkollën e Mesme Teknike “Nexhmedin Nixha”, në Gjakovë, raporton Express

Sipas BIK, ky veprim “e trajton mbulesën e femrës sipas parimeve islame si një veprim ordiner”

Nga ky institucion fetar kanë kërkuar anulimin e Nenit të Udhëzimit Administrativ, që e parasheh këtë ndalesë.

“Një trajtim i tillë i parimeve fetare është mendësi e së kaluarës moniste. Mësimet e parimet fetare nuk dëmtojnë e nuk rrezikojnë shoqërinë, përkundrazi edukojnë, mësojnë e fisnikërojnë. Ky është qëllimi i besimit, e në këtë kontekst duhet parë edhe mbulesën e femrës myslimane.

Për të mos na u përsëritur situata të tilla, kërkojmë edhe njëherë nga Ministria e Arsimit Shkencës e Teknologjisë, që ta anulojnë nenin 3  paragrafi 1 pika 1.13 të Udhëzimin Administrativ të MASHT-it 06/2014, të cilin e konsiderojmë si burim të këtyre akteve e veprimeve që krijojnë situata të tilla”, thuhet në reagim./Gazeta Express/

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni besimi fetar duda balje shkolla ne gjakove besimi fetar duda balje shkolla ne gjakove

Sondazh

Poll
Bota 1 Prill 2022, 11:09

Tronditëse/ Vritet një 12-vjeçar në New York

SHBA-Një djalë 12-vjeçar është qëlluar për vdekje sëbashku me dy  kushërirat e tij, teksa gjendej në një makinë të parkuar. Sipas NY Daily news, ngjarja ...

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin