LIVE UPDATES
Bota

Lufta me Rusinë, çfarë ka ndodhur deri tani, zhvillimet më të fundit nga Ukraina

1 Prill 2022, 12:29 Nga DOSJA

UKRAINË- Konflikti pas pushtimit rus të Ukrainës ka hyrë tashmë në javën e gjashtë të tij ku janë rihapur koridoret humanitare nga Mariupoli për në Zaporizhzhia.

 Këtu janë zhvillimet më të fundit:

Një zjarr i madh ka shpërthyer në një depo karburanti në Belgorod, një qytet rus pranë kufirit me Ukrainën, dhe Rusia thotë se faji është një sulm ajror nga helikopterët ukrainas. Deri më tani nuk është në gjendje të verifikojë këtë pretendim dhe ministria ukrainase e mbrojtjes tha se nuk ka informacion në lidhje me incidentin. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të premten se sulmi i supozuar mund të ketë një ndikim të mundshëm negativ në negociatat midis Kievit dhe Moskës. Bisedimet mes dy vendeve do të rifillojnë të premten.

Rreth 2,000 civilë janë në autobusë që nisen nga qyteti bregdetar i Berdyansk për në qytetin ukrainas të Zaporizhzhia, të mbajtur nga qeveria ukrainase, duke transportuar civilë të evakuuar nga qyteti i rrethuar i Mariupol. CNN është në qendër në Zaporizhzhia ku njerëzit do të përpunohen. Më shumë se 100,000 civilë mbeten të bllokuar në Mariupol, sipas autoriteteve ukrainase.

Të paktën 153 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus pesë javë më parë dhe 245 fëmijë janë plagosur, thanë të premten zyrtarët ukrainas. Bombardimet dhe bombardimet kanë dëmtuar gjithashtu 859 institucione arsimore, duke përfshirë 83 që janë shkatërruar, thanë ata.

Udhëheqësi kinez Xi Jinping dhe kryeministri Li Keqiang do të takohen me liderët e Bashkimit Evropian në një samit në internet të premten dhe lufta në Ukrainë do të jetë “fokusi kryesor” i samitit, tha Këshilli Evropian. Kina vazhdon të përballet me presion për të dënuar pushtimin rus.

Zyrtarët ukrainas kanë vazhduar të raportojnë për bombardime të rënda në Ukrainën lindore të premten, veçanërisht në rajonin Luhansk të Donbasit në mes të një ndryshimi të dukshëm nga Rusia për të ridrejtuar përpjekjet ushtarake në rajon. Shefi i NATO-s ka paralajmëruar se forcat ruse po ripozicionohen në vend që të tërhiqen, ndërsa zyrtarët ukrainas dhe amerikanë thonë se rusët mund të rigrupohen në Bjellorusi.

LAJMI KRYESOR: LUFTA/Moska tërhiqet nga Çernobili, Zelensky kërkon armë dhe ndihmë, rinisin bisedimet!

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Bota 1 Prill 2022, 11:09

Tronditëse/ Vritet një 12-vjeçar në New York

SHBA-Një djalë 12-vjeçar është qëlluar për vdekje sëbashku me dy  kushërirat e tij, teksa gjendej në një makinë të parkuar. Sipas NY Daily news, ngjarja ...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë