LIVE UPDATES
Aktualitet

Përmbarimi dhe ASHK-ja i heqin pronën kreditores edhe pse e kishte me vendim gjykate

26 Janar 2022, 22:37 Nga DOSJA
Përmbarimi dhe ASHK-ja i heqin pronën kreditores edhe pse e kishte me

VLORË- Qanie Hamitaj nga Vlora ankohet në Fiks Fare për një padrejtësi të bërë nga përmbarimi dhe Agjencia Shtetërore e Kadastrës. Ajo u tregon gazetarëve se pasi u divorcua nga bashkëshorti i saj me vendim gjykate u bë edhe përpjesëtimi i pasurisë. Një dyqan u la në emër të saj, ndërsa shtëpia që kishte dhe vlerë më të madhe u vendos që të kalonte në emër të ish bashkëshortit të saj, por pasi ky i fundit t’i jepte shumën prej 27 milion lekëve të vjetra znj. Qanie.

Dyqani u regjistrua në emër të zonjës ndërsa shtëpia ishte në emër të të dyve deri në momenti e pagimit të lekëve nga ana e ish bashkëshortit. Këtë vendim të gjykatës znj. Qanie e dorëzoi në Zyrën e Përmbarimit Vlorë në maj të vitit 2020 dhe për veprimet përmbarimore pagoi 1 milion e 200 mijë lekë të vjetra. Ajo i ka kërkuar që përmbaruesi të vendoste sekuestro mbi pronën që ajo të mos tjetërsohej, por përmbaruesi nuk e ka bërë. Ish bashkëshorti ka përfituar nga kjo gjë duke shkuar në ASHK dhe ka tjetërsuar shtëpinë që ishte në emër të të dyve duke e kthyer në emrin e tij pa shlyer shumën prej 27 milion sipas vendimit të gjykatës.Në muajin gusht zotëria e regjistroi pronën në emër të tij ndërsa në muajin shtator me një akt dhurimi tek noterja pronën ja ka dhuruar babait të tij. Ndërkohë znj. Qanie thotë se përveçse ka probleme me pensionin e ushqimit është kryefamiljare dhe ka mbetur pa shtëpi.

ASHK-ja qendrore gjatë inspektimit që bëri gjeti parregullsi duke marrë masa për punonjësin, por qytetares nuk ju dha zgjidhje ndaj ajo i ridrejtohet gjykatës.

Qytetarja takon përmbaruesin i cili justifikohet duke thënë se nuk mendonte se prona mund të tjetërsohej.Qytetarja shkon edhe tek noterja e cila fajëson përmbaruesin që nuk ka bllokuar pronën. Ndërsa për tjetërsimin e pronës noterja thotë se e kam gjetur pronë të lirë dhe akti i dhurimit mund të kryhej normalisht. Qytetarja shkon edhe tek kadastra ku nuk i japin përgjigje, por i thonë që të shkojë ditën kur është takimi me qytetarët. Gazetarët e Fiksit shkojnë takojnë përmbaruesin Fitim Kociaj që është njëkohësisht kryetar i Përmbarimit Vlorë.Ai thotë se për rastin në fjalë janë kryer të gjitha procedurat apo sekuestrot e pasurive në banka po për shtëpinë nuk është bërë bllokim, pasi duke qenë pronë e përbashkët nuk ka patur mundësi tjetërsimi.

Gjithashtu thotë se përgjegjësit duhet të shkojnë para ligjit dhe se është ngritur padi për ASHK-në dhe pavlefshmërinë e aktit të noteres. Gazetarët e pyesin se përse kartela u kërkua nga ASHK-ja në dhjetor kur çështja tek ai ishte në maj? Ai thotë se pavarësisht se nuk ka një dokument zyrtar i është kërkuar zonjës pagesa për nxjerrjen në ankand, por nuk e ka bërë. Gazetarët e Fiksit shkojnë në Kadastrën Vlorë. Drejtori u komunikon nëpërmjet rojës se duhet të shkojnë javës tjetër pasi situata është e rënduar nga covid 19. Pavarësisht se për punonjësit u mor masë, për zonjën nuk po bëhet asgjë. Përse nuk rregullohet pasaktësia në të njëjtën kohë kur i jepet e drejta qytetares? Gazetarët e Fiksit shkuan dhe në drejtorinë qendrore të kadastrës nga e cila nuk morën përgjigje.

Marrë nga Top Channel

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet ashk fitim kociaj qanie hamitaj ashk fitim kociaj qanie hamitaj

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Janar 2022, 22:09

VIDEO/ Kaprolli filmohet në rrugën e Qafshtamës

BURREL- Një kaprollë është parë ditën e sotme në rrugën e Qafshtamës. Në një video të publikuar nga JOQ, shihet një kaproll, i cili ndodhej në rrugë.Ndërkohë që...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh