LIVE UPDATES
Aktualitet

Ç’montohet grupi kriminal në Spanjë, në pranga 6 persona, mes tyre një shqiptar

26 Janar 2022, 21:59 Nga DOSJA
Ç’montohet grupi kriminal në Spanjë, në pranga 6

SPANJË- Garda Civile ka arrestuar gjashtë trafikantë droge, pesë spanjollë dhe një shqiptar, në një operacion të nisur në gusht dhe që ka zbuluar një rrugë të re hyrjeje në gadishullin maroken të hashashit përmes ishujve Kanarie. Eldebate shkruan se Operacioni Aristarco, ka bërë që të kapej më shumë se një ton e gjysmë hashash fshehur në një fund të dyfishtë të aktivizuar në një kamion cisterne.

Hetimet filluan verën e kaluar pas blerjes së një gjysmërimorkioni të vjetër tankesh nga një kriminel i njohur nga komuna Murcian e Las Torres de Cotillas , gjë që ngriti dyshimet e agjentëve për shkak të historisë së tij kriminale. Garda Civile zbuloi se ky njeri kishte marrë me qira edhe një traktor, nëpërmjet financimit nga një kompani nga Alicante, dhe se ai ishte në proces të lëvizjes së gjysmërimorkiosë në Ishujt Kanarie pa interes të dukshëm tregtar. Mbikëqyrja e kamionit i çoi agjentët në Motril, në Granadë, ku automjeti u ngarkua me një sasi simbolike kallam sheqeri, e cila përdoret si pleh organik, për të vazhduar rrugën drejt territorit të ishullit.

Në funksion të largimit të tij të afërt, agjentët nga stacionet e policisë Murcia dhe Las Palmas koordinuan pajisjet për të ndjekur rrugën e kamionit kur ai mbërriti në Ishujt Kanarie dhe ata ishin në gjendje të verifikonin se disa burra ishin duke pritur tashmë në Fuerteventura, një prej tyre të njohura për Gardën Civile si specialist në prodhimin e fundeve të dyfishta në të gjitha llojet e automjeteve. Hetimet e kryera ndaj këtij të dyshuari, gjithashtu banues në Las Torres de Cotillas, në Murcia, zbuluan se ai kishte krijuar një kompani guackë në atë ishull Kanarie, për produkte frutash dhe perimesh, për të siguruar mbulim ligjor për dërgesat e drogës.
Disa orë pasi mbërriti në ishull, shoferi i gjysmërimorkios hodhi ngarkesën e melasës që kishte transportuar nga Granada në një luginë përpara se të shkonte në një magazinë industriale në Antigua, sipas mbikëqyrjes që iu nënshtrua, dhe të nesërmen ai u kap me 1600 kilogramë hashash në përpjekje për t’u larguar nga ishulli. Sipas hetimeve, bëhet fjalë për një organizatë kriminale , e drejtuar nga dy biznesmenë të sektorit të transportit në Alicante, të cilët kanë pasur bashkëpunimin e dy trafikantëve me përvojë të drogës.

Dyshohet se disa nga dërgesat e drogës kishin si destinacion final vende të tjera të komunitetit. Me arrestimin e gjashtë anëtarëve të saj si autorë të dyshuar të krimeve kundër shëndetit publik, trafikut të drogës dhe përkatësisë në një organizatë kriminale , Garda Civile e konsideron këtë organizatë kriminale të çmontuar. Të arrestuarit, droga, gjysmërimorkio dhe pjesa tjetër e efekteve të sekuestruara, si dhe procedimi i kryer tashmë i janë vënë në dispozicion Gjykatës së Udhëzimit numër 2 të Molina de Segura.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet arrestohet shqiptari ne spanje garda civile operacioni aristarco policia spanjolle spanje arrestohet shqiptari ne spanje garda civile operacioni aristarco policia spanjolle spanje

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Janar 2022, 22:09

VIDEO/ Kaprolli filmohet në rrugën e Qafshtamës

BURREL- Një kaprollë është parë ditën e sotme në rrugën e Qafshtamës. Në një video të publikuar nga JOQ, shihet një kaproll, i cili ndodhej në rrugë.Ndërkohë që...

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët