Politike

Përdhunimi në Babrru/ PD: Të shkarkohet Ministrja e Arsimit! Shahini: Jam zemërthyer, shpesh viktimat nuk denoncojnë

 • Përdhunimi i 15-vjeçares nga roja i shkollës, PD kërkon shkarkimin e Shahinit: U tregua e pandjeshme, ia kaloi përgjegjësinë prindërve të vajzës
 • Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka reaguar pas kërkesës së PD për shkarkimin e saj. Shahini mohoi se nuk kishte reaguar, duke theksuar se ishin pezulluar nga detyra të gjithë ata që nuk kanë reaguar lidhur me përdhunimin e 15-vjeçares nga roja i shkollës në Babrru.
  Featured image of article: Përdhunimi në Babrru/ PD: Të shkarkohet Ministrja e Arsimit! Shahini: Jam zemërthyer, shpesh viktimat nuk denoncojnë Besa Shahini dhe Albana Vokshi

  TIRANË- Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka reaguar pas kërkesës së Partisë Demokratike për shkarkimin e saj pas publikimit të rastit të përdhunimit të 15-vjeçares nga roja i shkollës në Babrru. (LEXO KËTU)

  Pas kërkesës së Partisë Demokratike një reagim zyrtar ka ardhur nga vetë ministrja e Arsimit, e cila është përgjigjur me faktin se të gjitha rastet e denoncuara janë ndjekur duke ndëshkuar personat përgjegjës. 

  Shpesh viktimat nuk denoncojnë dhunën që kanë përjetuar, sepse ndihen me faj apo me turp për atë që u ka ndodhur. POR, FAJI DHE TURPI I TAKOJNË ABUZUESIT! Që shkolla të shndërrohet në hapësirë të sigurtë, ne po dyfishojmë numrin e psikologëve dhe punonjësve socialë dhe po trajnojmë ata për adresimin e ndjeshëm te çështjet e ngacmimit dhe abuzimit seksual,”-shkruan ajo ndër të tjera në reagimin e plotë. 

  Më tej në reagimin e saj, Shahini nuk lë pa përmendur as mediat, të cilat sipas saj kanë publikuar detaje që të mund të identifikojnë të miturën e dhunuar. 

  “Do të dëshiroja shumë që media të raportonte në mënyrë të drejtë rastet e abuzimit seksual. Ajo që kam parë deri tani ka qenë një tmerr i vërtetë. Përshkrim detajesh identifikuese të viktimave dhe fajësim indirekt i viktimave. Tmerr!,”-shkruan më tej Shahini. 

  REAGIMI I PLOTË:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Jam zemërthyer për secilin rast të ngacmimit apo abuzimit seksual me të mitur, të cilin nuk kemi arritur ta parandalojmë. Për secilin rast të zbuluar apo denoncuar janë marrë menjëherë këto masa: • pezullim apo shkarkim nga puna MENJËHERË, e të gjithë stafit e të shkollës të cilët kanë qenë të përfshirë direkt apo indirekt në këto raste (përfshirë drejtues, psikologë apo mësues kujdestar që nuk kanë qenë të përfshirë në rast, por kanë patur për detyrë të kujdesen për mirëqënien e nxënësve); • hetim i thelluar i gjendjes së përgjithshme në shkollë përmes intervistave me nxënës, prindër dhe komunitetin shkollor; • ofrim i shërbimit psiko-social, dhe mbështetje e përgjithshme shkollore dhe pas-shkollore, për viktimat e ngacmimit apo abuzimit. Gjithashtu, organet e drejtësisë kanë ndjekur penalisht secilin nga rastet e denoncuara. Pra, NUK ka “kulturë mosndëshkueshmërie” në Shqipëri ndaj rasteve të abuzimit seksual, siç ishin shprehur disa OJF. Kur rastet denoncohen, personat përgjegjës ndëshkohen menjëherë. Por, qartazi ka kulturë fshehjeje dhe mosraportimi, deri sa bëhet shumë vonë. Kjo është ajo që po synojmë ta ndryshojmë, së paku në shkollë, në hapësirat që do të duhej të ishin të sigurta për të gjithë fëmijët. Dua të përsëris mesazhin që dhashë ditën e hënë: përgëzoj nxënësit tanë që kanë gjetur kurajon të denoncojnë bullizmin, dhunën apo abuzimin që kanë përjetuar. Kjo është e vetmja mënyrë që të rriturit dhe institucionet të kenë mundësi të dënojnë këtë dhunë dhe të sigurohen që nuk do të ndodhë më në të ardhmen. Shpesh viktimat nuk denoncojnë dhunën që kanë përjetuar, sepse ndihen me faj apo me turp për atë që u ka ndodhur. POR, FAJI DHE TURPI I TAKOJNË ABUZUESIT! Që shkolla të shndërrohet në hapësirë të sigurtë, ne po dyfishojmë numrin e psikologëve dhe punonjësve socialë dhe po trajnojmë ata për adresimin e ndjeshëm te çështjet e ngacmimit dhe abuzimit seksual. Si dhe po bëjmë edhe një fushatë sensibilizuese për nxënësit, që t’i njohim ata me mbrojtjen që u ofron si rregullorja e arsimit parauniversitar, ashtu edhe Kodi Penal. Por, po e përsëris, nuk zgjidhjet kjo çështje vetëm me Kodin Penal. Duhet të ndryshojë gjithë kultura, mënyra se si shoqëria jonë trajton gratë, vajzat, grupet e brishta shoqërore. E gjithë kjo duhet të ndryshojë. Media luan një rol kyç në këtë mes. Do të dëshiroja shumë që media të raportonte në mënyrë të drejtë rastet e abuzimit seksual. Ajo që kam parë deri tani ka qenë një tmerr i vërtetë. Përshkrim detajesh identifikuese të viktimave dhe fajësim indirekt i viktimave. Tmerr! Por, është ky raportim, që është reflektim i kulturës së përgjithshme të trajtimit të kësaj teme të ndjeshme, që na bën të kuptojmë se sa shumë punë kemi për t’u shndërruar në një shoqëri më të mirë, për gratë, për grupet e brishta dhe për fëmijët tanë.

  Pasditen e sotme, PD kërkoi dorëheqjen e ministres Shahini me arsyen se ajo nuk kishte marrë masa dhe kishte reaguar me vonesë ndaj personave në dijeni të skandalit të abuzimit të 15-vjeçares në Babrru. Shahini reagoi për herë të parë për rastin dy ditë më parë në orët e vona të mbrëmjes, ndërsa vetëm dy ditë më pas pezulloi drejtorin e shkollës, i cili kishte dijeni lidhur me rastin.

  Roja, Abaz Doku, ishte pushuar nga detyra për shkak të historisë së dhunës, megjithatë nuk ka pasur asnjë rast denoncimi në Polici nga stafi pedagogjik edhe pse ishin në dijeni. 

  Ngjarja e rëndë ndodhi në një shtëpi, në zonën e Babrrusë, ku 64-vjeçari abuzoi mbi 15-vjeçaren. 65-vjeçari e filmoi gjithë skenën dhe  me anë të pamjeve e kërcënonte vajzën që nëse nuk kryente sërish marrëdhënie me të, do t’i publikonte ato.  E gjendur nën presion, 15-vjeçarja është bindur. Ndërkohë videon u kishte shpërndarë tre të rinjve.

  (g.sh./dosja.al)

  Shto Koment