LIVE UPDATES
Sport

18 Shkurt 2021, 14:07 Nga DOSJA

ARGJENTINE – Duke i kërkuar Mesit një listë të personave kryesorë që e kanë ndihmuar për karrierën e tij, ai me siguri do të përfshinte Hoze Pekerman. Ish-trajneri i Argjentinës e bëri atë të luante kampionatin e tij të parë botëror. Prandaj nuk është për t’u habitur që “Pleshti” një nga gjashtë “Topat e Artë”, ia ka kushtuar mentorit të tij të vjetër. Duke folur për “TNT Sport”, trajneri argjentinas tregon disa histori kur Mesi ishte ende fëmijë, por gjithashtu analizon situatën aktuale te Barcelona.

Kombëtarja – Pekerman kujton se nuk ishte e lehtë ta bëje Leon të vishte fanellën e Argjentinës… “Ne praktikisht e vodhëm atë nga Spanja. Ne kishim video, raporte… Unë nuk isha në ekipin kombëtar në atë kohë, isha te Leganes dhe e pashë atë duke luajtur me ekipet e të rinjve të Barçës. Në atë kohë ne e kuptuam shpejt, se Spanja do ta thërriste herët a vonë. Turnetë e të rinjve të Amerikës së Jugut po afroheshin, kështu që vendimi i Leos ishte vendimtar. Dhe ai tha: “Unë jam argjentinas dhe dua të luaj për Argjentinën”. Ishte një zgjedhje zemre, por kjo dha rezultat, në një kuptim tjetër gjithashtu”.

Rinia e Mesit – Pas ndeshjeve të para me ekipet kombëtare të të rinjve, një tjetër Mesi kthehet në Barcelonë. “Pas turneut të të rinjve të Amerikës së Jugut, në kthimin e tij në Spanjë, Rajkard e thirri atë për t’u përgatitur me ekipin e parë. Një ditë, ata më telefonojnë nga klubi dhe më kërkojnë që të bisedonim. Unë u frikësova, mendova se donin të ankoheshin për diçka. Isha shumë i shqetësuar dhe kur mbërrij në vendtakim, ata më pyetën: “Çfarë i ke bërë Mesit?”. Nuk e dija se çfarë t’u thosha, por ata vazhdojnë menjëherë: “Ai është nga një planet tjetër, ne tashmë e dinim, por nuk menduam se ishte një projekt kaq afatshkurtër. Rajkard menjëherë dëshiron që ai të marrë pasaportën e komunitetit.” Ata e kishin parë atë më agresiv, kjo mendoj se ishte edhe arsyeja, për shkak se Mesi kishte luajtur në skuadër me djem, që në atë kohë kishin luajtur në divizionin e parë argjentinas, si Aguero, Di María, Lavezi, ndërsa ai kurrë nuk kishte pare nuk kishte shkelur në Primera Division në Spanjë. Por ai u adaptua shpejt dhe ndryshoi nga pikëpamja e temperamentit”.

Problemet – Tani, megjithatë, gjërat nuk po shkojnë shumë mirë te Barcelonë. “Ai nuk është i qetë, nuk është i lumtur, nuk duket mirë. Ai kishte vendosur që të largohej dhe duke pasur parasysh gjithçka që ndodhi më pas, është e qartë se ai kishte bërë zgjedhjen e duhur”. Dhe Pekerman shpjegon arsyen e këtij vendimi, nga i cili pastaj u tërhoq. “Ai ishte simboli, ose siç tha Guardiola, qershia mbi tortën e një brezi të Barcelonës, që na ka gëzuar për dhjetë vjet. Por të gjitha ciklet herët a vonë mbarojnë dhe ndonjëherë janë kampionët që vuajnë më shumë nga një rënie e tillë. Duhet të jetë një kohë shumë e vështirë, si për Leo ashtu edhe për familjen e tij dhe shpresoj që gjithçka të zgjidhet së shpejti. Në nivelin individual, e shoh mirë, ai ka akoma shumë për të dhënë”. Kush e di nëse te blaugranët, apo diku tjetër…

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport guardiola jam argjentinas leo mesi pekerman pleshti rajkard sulmuesi i barcelones guardiola jam argjentinas leo mesi pekerman pleshti rajkard sulmuesi i barcelones

Sondazh

Poll
Sport 18 Shkurt 2021, 09:58

SPANJË-Barcelona-PSG ishte një lojë shumë nervoze: jo vetëm diskutimi midis Antoine Griezmann dhe Gerard Piqué-s, por gjithashtu (siç zbuluan pamjet...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni