LIVE UPDATES
Aktualitet

Pamjet e bazës së armëve pranë vilës së Nehat Kullës! Enver Jamaku e takoi Cukalin për herë të parë në varrimin e is

2 Prill 2021, 16:29 Nga DOSJA
Pamjet e bazës së armëve pranë vilës së Nehat

TIRANË– Një nga 18 bazat e grupit kriminal për modifikimin e armëve dhe municioneve luftarake që policia sekuestroi një ditë më pare, rezulton të jetë shumë pranë vilës së Nehat Kullës, ish-gjeneralit të vitit të rrëmujshëm 1997, i cili tashmë ka ndërruar jetë nga Covid-19.

Pamjet e mëposhtme vijnë pikërisht nga magazina në Tufinë, që dikur ka qenë pjesë e ushtrisë, e ndërsa sot është për përdorimin e aktivitetit privat. Ndërkohë në kërkim si pjesë e grupit të ‘shkatërruar’ një ditë më parë, është edhe një i afërm i Nehatit, Akil Kulla.

Sot, Dosja.al raportoi se Policia e shtetit po bën verifikime nëse armët janë përdorur për krime të tjera dhe arsenali është dërguar në laboratorin e Policisë së Shtetit.

Nga ana tjetër, A2CNN shkruan se bashkëpunëtori i drejtësisë, Enver Jamaku, i cili zbardhi edhe atentatin ndaj Gjon Menës, ka treguar dhe mënyrën se si është njohur me Gjergj Cukalin, i arrestuar për urdhërimin e vendosjes së tritolit ndaj Menës në Kamëz. Kontaktet e para sipas tij ishin bërë nëpërmjet një personi të tretë, ku Cukali kishte porositur një kallashnikov por takimi i parë u bë në varrimin e Nehat Kullës, në Tujan, në qershor të vitit 2020.

Sipas Jamakut, këtu Cukali i kishte bërë porosi për dy armë të llojit pistoletë. Sipas tij, armët që donte ishin me silenciator si dhe 15 fishekë. Pasi i kishte siguruar, Jamaku ia kishte shitur Gjergj Cukalit. Enver Jamaku ka thënë në prokurori se emrin e Cukalit e kishte të regjistruar me emrin “Lashi” në Ëhatsapp, kjo për shkak se miqtë e tij e thërrisnin në këtë emër.

Ditën e djeshme u arrestuan 7 persona, dy prej të cilëve, Edmond dhe Enver Jamaku, të cilët janë prangosur më herët, për atentatin ndaj biznesmenit Gjon Mena në Kamzë, ngjarje e ndodhur në muajin shkurt 2021. Pesë të arrestuarit e tjerë janë: Paris Prenga, Bledar Deda, Flor Abazi, Arben Sufa dhe Bujar Jaupi. Policia e Shtetit njoftoi se të shpallur në kërkim janë: Sokol Gjura dhe Akil Kulla.

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Aktualitet Aktualitet Enver Jamaku gjon mena Nehat Kulla operacioni kompleks Enver Jamaku gjon mena Nehat Kulla operacioni kompleks

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri