LIVE UPDATES
Bota

VD-Open Balkan, Dimitrov: Në Tiranë deklarojmë fitore, të tërheqim vendet e tjera

4 Nëntor 2021, 11:16 Nga DOSJA
VD-Open Balkan, Dimitrov: Në Tiranë deklarojmë fitore, të

SERBI– Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët pas takimit me Vuçiç dhe Ramën është shprehur senë dhjetor në Tiranë do të shpalosen fitoret e deritanishme të nismës.

” Do të ishte shumë mirë nëse do të hiqnim pengesat dhe të bashkëpunonim në rajon. Sa më shumë të bashkëpunojmë tregojmë se jemi një rajon që nuk importojmë probleme. Jemi zotër të rezultateve. Kjo ka qenë përvoja imë kur Takoma pëfaqësuesit e dhomës së tregtisë. Në transporte humbasim të paktën tre javë për pritjen e një laboratori, pavarësisht se dy vendet fqinj dhe mike kanë mundësi mjaftueshëm që të kenë miratimin e vetëm një laboratory, qoftë maqedonas apo serb. Kemi hartuar një plan specific për të tejkaluar këto mangësi. Kemi vullnet politik që mund të shndërrohet dhe kthehet në zgjidhje legjislative. Ajo çfarë na mungon është fokusi tek zbatimi. Në takimin tonë në fund të dhjetorit të Tiranë duam të deklarojmë një sërë fitoresh, aq më tërheqëse bëhet nisma për vendet e tjera të rajonit. Është shumë e rëndësishme kjo gjë. Në këtë mënyrë zgjidhim dhe ato rezerva që mund të kenë vendet e tjera. Jemi shprehur se bashkëpunimi rajonal nuk është alternativë.”-tha Dimitrov.

Dimitrov gjithashtu theksoi se pavarësisht krizës politike në vend pas dorëheqjes së Zarv, Maqedonia e Veriut nuk mund tja lejonte vetes që mos të merrte pjesë në takim.

“Nuk ia lejojmë dot vetes që të mungojmë në këto takime. Vendet e fituara janë ata për të cilët kufijtë nuk kanë asnjë rëndësi. Ne duhet të ndihmë të tjerët dhe të kujdesemi për ta njësoj siç e bëjmë për veten. PBB do të rritet na është dhënë dhe kapërcimi i hendekut ekonomik është shumë i rëndësishëm kur vjen fjala për qytetarët e tri vendeve tona dhe të gjithë të Ballkanit Perëndimor.”-tha ai.

Lajmi  kryesor/Open Balkan’! Vuçiç: Samiti i Tiranës në dhjetor

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

diaspora rajoni aleksander vucic edi rama nikola dimitrov open ballkan ne beograd aleksander vucic edi rama nikola dimitrov open ballkan ne beograd

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra