LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Oborret e spitaleve plotë me familjarë’/ VOA: Epidemia në Shqipëri është shtrirë te moshat e reja

25 Shkurt 2021, 19:35 Nga DOSJA
‘Oborret e spitaleve plotë me familjarë’/ VOA: Epidemia

TIRANË- Në 24 orët e fundit humbën jetën 21 pacientë dhe u zbuluan 986 infektime të reja. Në spitalet Covid po mjekohen 628 pacientë, nga të cilët 46 në terapi intensive dhe 18 të intubuar. Në 11 muaj kanë vdekur 1 mijë e 736 dhe janë infektuar mbi 104 mijë persona me COVID.

Në Shqipëri, Komiteti Teknik i Ekspertëve shprehu sot një optimizëm të matur pas uljes së infekimeve nga koronavirusi.

Ekspertët pohuan se piku ishte 15 shkurti, dhe më pas shifrat janë në rënie, por masat kufizuese në mbrojtje nga COVID do të mbeten në fuqi.

Ata po ndjekin nga afër përhapjen e epidemisë Covid-19 dhe thanë sot se masat e fundit kufizuese në qarkullim për të mbrojtur qytetarët nga koronavirusi kanë dhënë rezultat, dhe shifrat në rënie i shtyjnë ata drejt një optimizmi të kujdesshëm.

Por vendosën që asgjë të mos ndryshojë nga kufizimet: mbyllja në orën 8 të mbrëmjes dhe sistemi shkollor online nga klasat e ulëta e deri tek universitetet.

Ekspertët deklaruan se pandemia vazhdon të jetë në një periudhë delikate, megjithëse shifrat janë të qëndrueshme.

Shkollat e mesme dhe universitetet do të vazhdojnë online, ndërsa fluturimet ajrore me Britaninë e Madhe mbeten të pezulluara edhe për një eriudhë kohe. Edhe numri i thirrjeve telefonike drejt urgjencës ka shënuar rënie së fundi.

Pjesëtarët e Komitetit Teknik thanë se situata e pandemisë është nën kontroll, numri i vizitave në banesë pati një rritje nga fundi i janarit deri në mes të shkurtit, kur arriti maksimumin edhe numri i vizitave edhe numri i shtrimeve në spitale.

Tani mesatarja ditore e javës së 7 ka pësuar një rënie, mesatarja e pozitivitetit mbetet e qëndrueshme, përhapja ka një tendencë uljeje dhe i vetmi ndryshim është shtrirja e epidemisë tek moshat e reja.

Megjithë masat kufizuese dhe gjobat e shumta nga policia dhe inspektoriatet, në rrugët e Tiranës shihet që një numër i konsiderueshëm qytetarësh nuk i mbajnë maskat dhe as nuk zbatojnë rregullat e pandemisë për distancim dhe higjenizim. Por kur familjarët e tyre preken nga Covidi, sjelljet dhe kujdesi i tyre ndryshojnë krejtësisht.

Oborret e spitaleve Covid si tek Nënë Tereza edhe tek Shefqet Ndroqi janë plot me familjarë që vrapojnë të mësojnë për shëndetin e të afërmve të shtruar aty, duke sjellë ushqime dhe ndërresa për të lehtësuar sadopak trajtimin e të sëmurëve. 

Marrë nga: VOA 

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet koronavirusi ne shqiperi koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike