LIVE UPDATES
Bota

“Nuk kanë vullnet politik”, Presidenti slloven: Zbatoni marrëveshjet Kosovë-Serbi

29 Nëntor 2021, 19:03 Nga DOSJA
“Nuk kanë vullnet politik”, Presidenti slloven: Zbatoni

SLLOVENI- Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, tha të hënën se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të rëndësishme jo vetëm për të dy palët por edhe tërë Ballkanin Perëndimor, ndërsa bëri thirrje për zbatimin e marrëveshjeve të arritura në procesin e deritashëm. Ai i bëri këto komente në Prishtinë ku po qëndron në një vizitë pas asaj të një dite më parë në Beograd.

“Meqë po vijë nga Beogradi dhe pas bisedës me (Aleksandër) Vuçiçin, nuk mund të mos e them se në Beograd kanë bindje se Prishtina nuk ka vullnet politik dhe se ekziston edhe këtu mendimi tjetër se Beogradi nuk ka vullnet politik. Nga përvoja ime, pa dëshirën që të ndikojë, propozoj që të tejkalohen këto mosmarrëveshje dhe të vazhdohet me biseidmet”, tha ai duke nënvizuar fillimi i mirë i përparimit në marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe Serbisë është zbatimi i marrëveshjeve të arritura, përfshirë atë për Asociacionin e komunave më shumicë serbe.

Por, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se është koha që të kërkohet nga Serbia të zbatojë marrëveshjet dhe jo të shtyhen përpara idetë që do të krijonin edhe një shtet jofunksional dhe më shumë konflikte të ngrira në rajon.

“Mendoj se në vend që të bëhet përpjekje që të shtyhen përpara idetë që janë mbetje e së shkuarës sikurse Republika Serbe, të gjithë ne duhet të angazhohemi në çuarjen përpara të ideve të shekullit 21, jo idetë e shekullit të kaluar që i hapin dyert e ndarjes, të një Republike Serbe të re në rajonin tonë apo të një vendi jo funksional në rajon dhe shumë kokëçarje për komunitetin ndërkombëtar dhe për këtë arsye ne si Kosovë jemi duke u angazhuar për të shtyrë përpara propozime që janë demokratike, gjithëpërfshirëse dhe që janë në të mirën e të gjithë qytetarëve, përfshirë edhe ata serbë”, tha ajo.

Presidenti Pahor dhe presidentja Osmani shfaqën qëndrime të kundërta edhe sa i përket nismës Ballkani i Hapur, e hedhur nga Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, por që kundërshtohet nga Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë e Hercegovina.

“Sot në bisedën me presidenten kam parë që ka shumë kundërshtime. Kur ështe hedhur kjo nismë më është dukur si një mënyrë elegante edhe për zgjidhjen e mëtutjeshme të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Nëse shtetet brenda procesit të Berlinit apo të Ballkanit të Hapur bashkëpunojnë në aspektin ekonomik, politik, kulturor, apo në të gjitha aspektet tjera, atëherë mund të ndodhte edhe zgjidhja e disa problemeve që tani nuk janë të zgjidhshme”, tha presidenti slloven, Borut Pahor.

“Për ne, Ballkani i Hapur është një hapësirë për ekspansion për hegjemoninë serbe. Në këtë moment Serbia, që po tenton ta luaj rolin kryesor në këtë nismë, nuk ka qëllime të mira në raport me vendin tonë. Do të ishte krejtësisht ndryshe sikurse Serbia të ishte shtet që ka paqen, stabilitetin si synim dhe sikurse ta kishte njohur Kosovën, mirëpo derisa synon që Kosova të hyjë në iniciativa të tilla si provincë e saj, gjë që nuk është, sepse realiteti është krejtësisht ndryshe, pra jemi shtet i pavarur e sovran, natyrisht që një iniciativë e tillë nuk u shërben interesave të vendit tonë, por do të thoja as rajonit”, tha presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Presidenti Pahor tha se vendi i tij që aktualisht mbanë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, mbështetë integrimin e Ballkanit Perëndimor. Gjatë vizitës në Beograd ai tha se procesi është shumë i ngadalshëm dhe kjo ka bërë që të forcohen politikat nacionaliste dhe idetë për ndryshime kufijsh që janë të rrezikshme për paqen dhe sigurinë në rajon.

Vizita e presidentit Pahor, ndodhë në një periudhë të shtimit të përpjekejeve të Bashkimit Evropian për të organizuar një takim të nivelit më të lartë politikë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Marrë nga Voa

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni borut pahor doalogu kosove-serbi borut pahor doalogu kosove-serbi

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!