LIVE UPDATES
Aktualitet

Një vit nga rrëmbimi, kush e vrau Prengën? Hoxha: Ç’ndodhi me kërkimet në dhjetor, informacioni që mori Policia nuk zbu

14 Janar 2021, 19:42 Nga DOSJA
Një vit nga rrëmbimi, kush e vrau Prengën? Hoxha:

Në 17 janar bëhet një vit nga rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës. Kufoma ende nuk është gjetur, ndërsa në kërkim vijon që të jetë Altin Hajri dhe dosja ende nuk është dërguar në gjykatë. Por ku kanë ngelur hetimet? Gazetari investigativ Artan Hoxha i ftuar mbrëmjen e sotme në Radarin Informativ në “ABC” përballë gazetares Jonida Shehu u shpreh se në ditët e fundit të dhjetorit të vitit të kaluar rinisën kërkimet, por sërish trupi i Prengës nuk u gjet.

“Në janarin e vitit të kaluar ndodhën disa ngjarje rresht, në 5 janar u ekzekutua Guxim Gjyriçi në Tropojë, në 7 janar Kastriot Reçi dhe në 17 u rrëmbye Jan Prenga. Unë sapo vij nga Tropoja, ka shkuar një vit nga ajo ngjarje, ne kemi publikuar pamjet e makinës së autorëve. Jemi pa autorë sot. E njëjta gjë për vrasjen e Kastriot Reçin. Pas një viti jemi askund pa autor. Ngjarja e Jan Prengës ka një problem tjetër më të madh. Ka vetëm 20 minua që nuk gjenden kamerat, ku ka lëvizur trupi i Jan Prengës. Vetëm 20 minuta ai furgon, ka dalë nga kompleksi dhe është kthyer. Brenda këtij 20 minutëshi personi nuk ka pasur mundësi as ta groposë, as ta tresë, as ta hedhë në ndonjë lum. Pati një besim se personi do të gjendej. Por edhe sot e kësaj dite, familjarët nuk e kanë trupin e tij, cështja nuk ka dalë në gjykim. Ka pasur një informacion para vitit të ri, u kërkua por sërish nuk u gjet kufoma. Ne e dimë që Jan Prenga u fut i vdekur në kompleks. Vrasja nuk është bërë nga grupi Hajri. Ata kanë vendosur në dispozicion të autorëve mjetet logjistike, resortin, që praktikisht është i sekuestruar, por unë shkova atje, por jo vetëm që nuk ruhej me policë, por ambienti ishte i hapur. Na kërkuan të largoheshim, ne u larguam,”– tha Hoxha.

Por kush e ka vrarë Jan Prengën?

“Për mua është e njohur, por hetimet nuk kanë qenë në gjendje dhe kjo mua më zhgënjen, që nuk është bërë e mundur sot, së pari të arrestohen të gjithë, të gjendet kufoma dhe personat të dërgoheshin në gjykatë. Është një cështje që autorët dihet se kush janë, nuk e morën Hajrët në Kamëz, vetëm vendosën në dispozicion automjetet dhe bënë atë pjesën mbrapa mos kallëzimin e krimit. Por sot nuk e kemi kufomën, nuk është arrestuar Altin Hajri, i pari i kompleksit dhe autorët, që e kanë rrëmbyer, është një sfidë që SPAK, ta çonin deri në fund,”- përfundoi ai.

Marrë nga Abcnews.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha rrembimi i jan prenges artan hoxha rrembimi i jan prenges

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS