LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja e Skraparit, Artan Hoxha: “Peshqit” e mëdhenj të lirë, zgjedhjet do të rrisin kultivimin

14 Janar 2021, 19:12 Nga DOSJA
Dosja e Skraparit, Artan Hoxha: “Peshqit” e mëdhenj të

Gazetari investigativ Artan Hoxha i ftuar mbrëmjen e sotme në Radarin Informativ në “ABC” përballë gazetares Jonida Shehu u shpreh se pavarësisht aksionit që finalizoi policia pak ditë më parë për 28 parcelat me kanabis në Skrapar, “kokat” e drogës nuk janë kapur.

“Hetimet nuk i ka bërë SPAK, por SHÇBA. SPAK-ut i janë referuar meqë janë të përfshirë punonjës policie. Të gjithë çështjet që janë hapur sivjet, që kanë policë brenda, si asnjëherë tjetër, janë bërë për shkak të punës që ka bërë ky shërbim. Më pas i është çuar dosja SPAK-ut. Kam pritur që të kishte një reagim më të shpejtë. Ka pasur dy faza, parcelat dhe tharja në hangarë. Herën e fundit që kam qenë në ABC kam thënë se do të ketë arrestime për këtë gjë. Ne i kemi publikuar pamjet e Skraparit në shtator dhe tetor, ku hangarët dukeshin si stalla lopësh. U etiketua Skrapari, që duket se ishte epiqendra, por Skrapari ka qenë një pikë uji në liqenin e kanabisit këtë vit. Një media që është afër linjës së kryeministrit, që thotë se gazetarët investigativë nuk e nuhatën Skraparin, ndërkohë që pamjet që ne transmetuam më parë i jepnin tani si ekskluzive. Nga aksioni nuk janë kapur financuesit. Vetëm në Tërpan është kapur një ndërtues nga Durrësi, ndërsa për Skraparin, ku është zona e Potamit, nuk janë kapur financuesit, “peshqit” e mëdhenj, jemi akoma te “peshqit” e vegjël. Uroj që SPAK të shkojë deri te kokat e kultivimit të kanabisit. 2020 ndryshe nga 2016 nuk ishte kultivim me implikim të të gjitha strukturave, por brenda fenomenit pati,”-tha ai.

Por a mendon ai se një ditë financuesit e këtij grupi kriminal do të vendosen përpara drejtësisë? “Nuk është e lehtë, por jemi ende herët për të shkuar në ato nivele, pasi për të shkuar në ato nivele duhet një punë që kur nis fenomeni”.

Për 2021, Artan Hoxha ka një parashikim të zymtë. “Problemi është që ajo që ndodhi në 2020, ishte paralajmërim për 2021, këtë vit jemi në vit zgjedhor dhe për dreq është 25 prilli, që do të thotë se në mars dhe prill, policia do të jetë e angazhuar me fushatën dhe nuk ka mundësi që të ketë një kontroll të fortë mbi territorin. Gjatë marsit dhe prillit në vitet e tjera bëhen ato kontrolle, sivjet, kjo do të thotë sa herë zgjedhjet janë në situata të tilla ka një rritje të kultivimit. Policia do të devijoj detyrat e saj pasi do të merret me fushatën. Ky do të jetë problemi i madh i policisë. Në vjeshtë do të shikojmë përmasat” tha ai. Nga operacioni në Skrapar u zbuluan 28 parcela me kanabis dhe pas hekurave u çuan 16 persona, mes tyre policë dhe zyrtarë lokalë.

Marrë nga Abcnews.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet artan hoxha artan hoxha

Sondazh

Poll

Aktualitet 14 Janar 2021, 18:36

RUBIK– Dosja.al ju sjellë pamjet nga aksidenti tragjik, në aksin Rrëshen Rubik, ku për fat të keq humbën jetën 4 perosona, anëtarë të familje nga Kosova.  Si&cc...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE