LIVE UPDATES
Politike

‘Një fill i hollë na ndan nga turpi ose lavdia’/ Rama mesazh PD, se përmend Bashën në asnjë moment: Jemi gati për bas

12 Qershor 2021, 17:44 Nga DOSJA
‘Një fill i hollë na ndan nga turpi ose lavdia’/ Rama

TIRANË– Edhe njëherë kryeministri Edi Rama ka kërkuar bashkëpunim me Partinë Demokratike. Por kësaj herë nuk e ka përmendur me emër kryedemokratin Lulzim Basha. Rama ka kërkuar nga tijët që të mos përfshihen në debate dhe përplasje me demokratët por të fokusohen tek puna. 

Me PD do të debatojmë sa të mundemi dhe kur të mundemi për politikat që i duhen vendit. Atë tjëtrën do ta mbajmë në distancë higjenike. Ka plot që mund ta ushtrojnë atë lloj politike. Ne kemi kaq shumë sfida dhe kemi marrë përsipër një gjë kaq të madhe, sa një vije e hollë na ndan nga lavdia dhe turpi. Opozitën nuk e zgjedhim vetë, e zgjedh populli. Ne e kemi të shtrirë dorën e bashkëpunimit sepse hallet nuk janë të ndarë të majta apo të djathta,”-tha Rama.

PJESË NGA FJALA E PLOTË

Shqipëria nuk ka kohë as për sherr dhe shamata. Kohën duhet ta shpenzojmë që të kthejmë borxhin e madh të mandatit të tretë, është shumë e rrallë. Nuk është si kupa e kampionëve dhe as si ajo e botës. Kur fitohen zgjedhjet vetëm more të drejtën që të shërbesh dhe thjesht t’u dha mundësia. Me PD do të debatojmë sa të mundemi dhe kur të mundemi për politikat që i duhen vendit. Atë tjëtrën do ta mbajmë në distancë higjenike. Ka plot që mund ta ushtrojnë atë lloj politike. Ne kemi kaq shumë sfida dhe kemi marrë përsipër një gjë kaq të madhe, sa një vije e hollë na ndan nga lavdia dhe turpi. Opozitën nuk e zgjedhim vetë, e zgjedh populli. Ne e kemi të shtrirë dorën e bashkëpunimit sepse hallet nuk janë të ndarë të majta apo të djathta. Janë njerëzore. Duke jetuar të ndarë kemi harruar njerëzoren dhe shqiptaren. Së bashku me ata që organizojnë cirqe keni infektuar tërë dynjanë. Mbi të gjitha keni dhënë në sytë e çdo fëmije shembullin më të keq duke bërë ato gjëra që në shtëpi i thotë fëmijës kjo nuk bëhet. Prandaj njerëzit nuk kanë faj që politikanët iu duken si hajdutë dhe hajvanë. Le ta bëjmë këtë vend shtet të denjë europianë që të ndjehemi mirë nesër para fëmijëve tanë dhe fëmijëve të tyre. Kjo është sfida dhe kjo është PS për mandatin e tretë.

LAJMI KRYESOR: Kongresi i PS/ Ruçi largohet nga politika! Rama vë “piketat” e mandatit të 3: ‘Fshesë’ në administratë, asnjë mburojë për ‘problematikët’ më drejtësinë. Berisha? Ç’do mbjellësh, korr, duam bashkëpunim me PD

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama kongresi i ps 2021 edi rama kongresi i ps 2021

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave