LIVE UPDATES
Politike

Kongresi i PS/ Ruçi largohet nga politika! Rama vë “piketat” e mandatit të 3: ‘Fshesë’ në administratë, asnjë mbu

12 Qershor 2021, 05:45 Nga DOSJA
Kongresi i PS/ Ruçi largohet nga politika! Rama vë

TIRANË– Një ikën, një tjetër i zë vendin! 30-vjetori i themelimit të Partisë Socialiste i ka mbledhur të gjithë bashkë në shkallët e stadiumit “Air Albania”. Para socialistëve, kryeparlamentari Gramoz Ruçi njoftoi tërheqjen e tij nga politika aktive dhe çdo rol drejtues i Partisë Socialiste, ndërsa teserën në vend të tij e ka marrë e bija e të ndjerit Bashkim Fino, Megi.

Por ndryshe nga fjalimet plot emocione të të sipërpërmendurëve, Rama paralajmëroi fortunë në administratë. Duke i cilësuar nëpunësit si “injorantë e arrogantë”, kreu i qeverisë u shpreh se ishte gati të sakrifikonte mandatin e katërt (nëse varej prej tyre) për të spastruar zyrtat e shtetit. Duke i parë të gjithë, ai kërkoi nga socialistët që të mos pranojnë ndërhyrjen për të siguruar vende pune, ndërsa edhe për ta e pati një paralajmërim. Numri një i maxhorancën e cilësoi PS si partinë garante të reformës në Drejtësi, duke paralajmruar se nëse ndonjë nga tijët do të kishte probleme, nuk do të merrte mbrojtje nga ai apo strukturat.

Si shembull, se e kishte seriozisht deklaratën kujtoi rastet e shkuara që shkaktuan trazira në PS. Po ashtu, në vjeshtë, Rama paralamëroi edhe takime me qytetarët, të cilëve tha se do t’u merrte mendim me shkrim “po ose jo” për çështje të rëndësishme. Nismë që e ‘pagëzoi’ me emrin “Këshillimi Kombëtar”. Po ashtu theksoi se do të bëhet një fushatë 1-vjeçare për anëtarësimin e emrave të rinj në parti.

Sigurisht që në retorikën politike, nuk mungoi as krahasimi me kundërshtarët. Për herë të parë kryesocialisti komentoi vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për ish-kryeministrin Sali Berisha. Ndërsa edhe njëherë ofroi bashkëpunim me PD, por pa ia bërë thirrjen Lulzim Bashës kësaj herë. Si për të ruajtur “distancën” nga zgjedhjet që do të zhvillohen nesër brenda PD. 

Në këtë ditë të rëndësishme, që festohet dhe 30-vjetori i kësaj force politike, nuk mungoi Fatos Nano, një nga figurat simbol të socialistëve i cili ishte i bindur se me Edin dhe bekimin e Zotit, socialistët do arrinin shumë, teksa pati edhe një urim për ta “Qëllofshi gjithmonë në shenjë”. Për 30-vjetor u bënë bashkë edhe të larguar të tjerë. Ruçi falenderoi për kontributin e tij, edhe pse pak ditë më parë e shkakruan, presidentin Ilir Meta. Ndërsa dy nga kritikët më të ashpër të Ramës, Arta Dade dhe Ditmir Bushati ndoqën nga stadiumi gjithë organizimin. 

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama gramoz ruci terhiqet nga politika kongresi i ps 2021 edi rama gramoz ruci terhiqet nga politika kongresi i ps 2021

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave