LIVE UPDATES
Politike

OPERACIONI “FSHESA”! Rama paralajmëron ‘pastrimin’ e adminstratës: Kush se bën nga ju është tradhëtar i PS, po dua

12 Qershor 2021, 17:11 Nga DOSJA
OPERACIONI “FSHESA”! Rama paralajmëron ‘pastrimin’

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka premtuar refomim të administratës, duke ia kërkuar të gjithë të “besuarve” të tij. Në fjalën e tij, në Kongresin e Partisë Socialiste, Rama tha se ata që nuk do të ndjekin udhëzimet e tij, do të cilësohet si tradhëtar i vlerave të PS.


Unë nuk kam asnjë motiv më të madh për të dhënë edhe më shumë nga vetja sesa ky. I çlirimit të ministrive, bordeve nga tentakulat e interesave që mbrohen në emër të partisë që cënojnë dhe gërryejnë shtetin. Faleminerit për duartrokitjet por dua që të bindem gjatë rrugës se kjo për ju nuk është diçka e bukur për t’u thënë që ta dëgjojë populli, por vijë ndarëse mes të qënit socialist dhe tradhëtar i PS. Të mbështesim çlirimin nga parazitë, injorantë me mbulesa politike të falura nga njëri apo tjetëri. Të falura nga PS. E bëjnë të duket flamurin e PS si leckat e gabit. Për këtë pastrim duhet të hapemi më fort dhe më gjërë se asnjëherë. Duhet të angazhohemi se ku janë më të mirët dhe më të devotshmit. Të hapim bordet për vajza dhe djem që janë shkolluar jashtë shtetit apo ekselentë në Shqipëri. Këta kur përplasen me injorantë dhe arrogantë kërkojnë një shteg për t’u larguar nga vendi. Gjatë mandatit të tretë duhet që të kryejmë një metamorfozë,”-tha Rama.

PJESË NGA FJALA E PLOTË

Të dashur delegatë të Kongresit në këtë datë të shënuar, jemi mbledhur për sy sebepe në një ditë. Kemi gjëra për të dhënë për mandatin e tretë. Ta bëjmë Shqiprëinë vend kampion, një vend me dinjitet të lartë kombëtar dhe ndërkombëtar. Misioni ynë nuk nis me mandatin e tretë por do ta çojmë para me një vetëdije të re. Nga komunikimi publik, marrëdhënia me rivalët por duke mos harruar për asnjë çast marrëdhënien me publikun në punët e përditshme. Dua që mandati i tretë të shënjojë hapje të re. Dua që populli mos të dëgjohet një herë në katër vjet. Këshillimi Kombëtar nuk është ushtrim komunikimi ku shkojmë nëpër Shqipëri dhe flasim. Njerëzit mblidhen dhe dëgjojnë. Të gjithë ata që duan të përfshihen të na thonë me shkrim po apo jo për çka me shtrojmë si alternativa në adresimin e një çështje me rëndësi të veçantë. Në vjeshtë të bëjmë këshillimin e parë. Ne duhet ta ndajmë mendjen njëherë e mirë që po e deshëm vertetë majën ku shqiptarët që na zgjodhëm për herë të tretë duhet ta shpëtojmë këtë vend nga punësimet në shtet jashtë kritereve dhe konkurencës. Kjo ju takon të gjithëve ju që jemi këtu. Unë nuk kam asnjë motiv më të madh për të dhënë edhe më shumë nga vetja sesa ky. I çlirimit të ministrive, bordeve nga tentakulat e interesave që mbrohen në emër të partisë që cënojnë dhe gërryejnë shtetin. Faleminerit për duartrokitjet por dua që të bindem gjatë rrugës se kjo për ju nuk është diçka e bukur për t’u thënë që ta dëgjojë populli, por vijë ndarëse mes të qënit socialist dhe tradhëtar i PS. Të mbështesim çlirimin nga parazitë, injorantë me mbulesa politike të falura nga njëri apo tjetëri. Të falura nga PS. E bëjnë të duket flamurin e PS si leckat e gabit. Për këtë pastrim duhet të hapemi më fort dhe më gjërë se asnjëherë. Duhet të angazhohemi se ku janë më të mirët dhe më të devotshmit. Të hapim bordet për vajza dhe djem që janë shkolluar jashtë shtetit apo ekselentë në Shqipëri. Këta kur përplasen me injorantë dhe arrogantë kërkojnë një shteg për t’u larguar nga vendi. Gjatë mandatit të tretë duhet që të kryejmë një metamorfozë.

LAJMI KRYESOR: Kongresi i PS/ Ruçi largohet nga politika! Rama vë “piketat” e mandatit të 3: ‘Fshesë’ në administratë, asnjë mburojë për ‘problematikët’ më drejtësinë. Berisha? Ç’do mbjellësh, korr, duam bashkëpunim me PD

(k.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama kongresi i ps 2021 edi rama kongresi i ps 2021

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave