LIVE UPDATES
Aktualitet

‘NGRIN’ Shqipëria/ Zhbllokohet Rruga e Arbrit, fshatra të izoluar, Rama: Po punohet

22 Janar 2022, 08:41 Nga DOSJA
‘NGRIN’ Shqipëria/ Zhbllokohet Rruga e Arbrit, fshatra të

TIRANË– Valë ekstreme temperaturash të ulëta pritet që të mbërthejnë territorin shqiptar në ditët në vijim. Sot, temperaturat do të zbresin deri në -10 gradë celsius në disa zona të thella.

Rruga e Arbrit e cila ishte e bllokuar nga mbrëmja e djeshme për shkak të ngricave tashmë është e kalueshme. Autoriteti Rrugor Shqiptar lajmëron që drejtuesit e mjeteve të kenë kujdes dhe të respektojnë sinjalistikën si dhe të reduktojnë shpejtësinë. Policia ka vendosur postblloqe në Klos dhe në Bastar-Murrizë, duke detyruar drejtuesit e mjeteve të marrin aksin e vjetër nga Burreli, deri në një njoftim të dytë. Për shkak të motit të keq, fshatrat e Lurës, Selishtës, Kalasë së Dodës, Sllovës, Krastës, Ostrenit, Trebishtit, janë të izoluar dhe rrugët janë ende të pa hapura.

Probleme ka dhe në Njësitë Administrative Lurë, Selishtë, Luzni dhe Sllovë, pasi kanë 48 orë pa energji elektrike. Ky problem është raportuar dhe në Bulqizë, në Njësitë Administrative Krastë, Ostren, Trebisht dhe një pjesë e fshatrave të Fushë Bulqizës. Për shkak të ngricave një pjesë e qytetit të Peshkopisë kanë mungesë të ujit të pijshëm, tubacionet kanë ngrirë pasi temperaturat gjatë natës kanë qenë rreth -15 gradë nën zero.

Kryeministri Edi Rama tha mëngjesin e sotëm se po punohet me të gjitha kapacitetet për pastrimin e rrugëve nga dëbora e ngrica.

Shqipëria është në pritje të stuhisë ‘Elpis’ e cila është në vazhdim e sipër në shtetin fqinj, Greqi. Kjo stuhi ka shkaktuar temperatura shumë të ulëta, reshje të dendura të borës, në zonat fushore të Greqisë veriore dhe lindore, si dhe në ishujt e Egjeut dhe erërat veriore prej 8. deri në 9 Beaufort në lindje. “Elpis” pritet të godasë territorin më tepër në ditët në vijim.

Meteorologët kanë paralajmëruar se dita e martë e javës që vjen do të jetë dita më e ftohtë, ku temperaturat pritet të shkojnë deri në -17 gradë në zonat e thella.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Më e keqja nuk ka ardhur ende! Temperatura rekord me minus, merrni masa… (HARTA)

Temperatura ekstreme! Çfarë na pret në ditët në vijim, në Librazhd -23 gradë

I ftohti! Ministria e Shëndetësisë: Mbani rezerva ushqimore, bombulat e gazit jashtë

LAJM I MIRË! Hapet Rruga e Arbrit

‘Ngrin’ Korça! Temperaturat zbresin deri në -18 gradë celsius

Ngricat mbulojnë akset rrugore, ARRSH: Të gjitha janë të kalueshme, bëni KUJDES

Rruga e Arbrit e BLLOKUAR! Fshatra të izoluar dhe pa energji, Peshkopia pa ujë

Stuhia po vjen në Shqipëri! Ç’po ndodh me ‘Elpis’ në Greqi, çfarë po paralajmërohet

I ftohti polar ‘mbërthen’ Shqipërinë! Rama ‘qetëson’ qytetarët: Puna vijon papushim

Ngrica dhe dëborë në Shqipëri! Temperaturat arrijnë sot deri në -10°C (HARTA LIVE)

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet moti i keq ne shqiperi stuhia elpis ne shqiperi moti i keq ne shqiperi stuhia elpis ne shqiperi

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave