LIVE UPDATES
Aktualitet

Atentati ndaj Lulëzim Mashës/ Dëshmia e së bijës: Jemi të thjeshtë, s’kemi sherre

22 Janar 2022, 14:29 Nga DOSJA
Atentati ndaj Lulëzim Mashës/ Dëshmia e së bijës: Jemi

Me shpresën se mund të sqarojë e të hedhë dritë se çfarë ndodhi gjatë javës dhe cili është autori i atentatit ndaj biznesmenit Lulzim Masha, policia vijon me marrjen e dëshmive të personave të afërt me 63-vjeçarin. Mes këtyre dëshmitarëve policia i thotë Gazetës “Si” se ka pyetur edhe fëmijët e administratorit të shkollës Wilson, që të dy ata në moshë madhore. 33-vjecarja me inicialet A.M i ka treguar policisë se babai nuk ka konflikte dhe se si ajo u vu në dijeni për ngjarjen që vijon të jetë ende e pazbardhur. Më 18 janar teksa babai i saj u qëllua nga një i ri me pistoletë, teksa apo udhëtonte me makinën tip ‘benz’, e reja po shkonte për në punë, që është shkolla Wilson. Ajo e pa të atin të rrethuar nga shumë njerëz dhe automjetin e parkuar fare pranë tij. “Kur arrita te Liqeni, kaloj fiks në vendngjarje dhe e shikoj të rrethuar me njerëz dhe makinën e tij që kishte hapur krahun. Të gjithë njerëzit ishin punonjës policie”, kujton 33-vjeçarja.

Vajza e kishte pyetur Lulzim Mashën se çfarë kishte ndodhur, mbasi si fillim i ka shkuar mendja tek një kontroll rutinor i policisë. “Sepse para disa ditësh në ambjentet e shkollës na pati rënë një pemë aksidentalisht dhe mendova se bëhej fjalë për të njëjtën situatë. Më pas babai më tregoi shkurtimisht se çfarë kishte ndodhur dhe më tha “ik në punë”. Babai më tha se kishte dëgjuar të shtëna armësh dhe që plumbat kishin kapur makinën, por më tha “flasim më vonë”, ka dëshmuar e reja.

Ajo shton se i ati i tregoi që i ishte dëmtuar vetëm automjeti. “Ma tha me idenë që nuk e kishte njeri me ne”, këmbëngul A.M. Burimet zyrtare të Gazetës “Si” tregojnë se ajo ka qenë e bindur se atentati ka qenë një ngjarje aksidentale. 33 vjeçarja nuk ka hezituar të flasë për angazhimin në biznesin e familjes që është shkolla private, por edhe jetën e thjeshtë që ajo bën. Si detaj bindës e reja i solli policisë faktin që anëtarët e familjes së saj dalin lirshëm në qytet. “Unë dal natën, ditën, si të jetë rasti, pa problem fare. Nuk fshihemi, nuk kemi as truprojë dhe as makina të blinduara. Jemi njerëz të thjeshtë”, ka thënë ajo.

“Çdo lloj shërbimi dhe furnizimi që shkojmë, i blejmë vetë, i paguajmë menjëherë dhe me fatura të paguara. Me këtë dua të them që nuk kemi borxhe dhe nuk i detyrohemi askujt. Ne nuk jemi as fis i madh që te kemi probleme pronash dhe përsa i përket biznesit, atë e kemi ngritur vetë që nga fillimi dhe nuk na ka ndihmuar askush”, ka dëshmuar më tej vajza e biznesmenit. E reja tregon se si i ati ndihmon të afërm të tjerë duke i mbështetur familjarisht. Megjithatë e pyetur për xhaxhain me inicialet F.M, një ish i dënuar për vrasje që la qelinë në 1997 dhe mbasi iu parashkrua dënimi u kthye në Shqipëri, ku dhe jeton, vajza ka folur fare shkurt: “Babai im ka edhe një vëlla, por unë personalisht nuk kam ndonjë marrëdhënie me të, pasi nuk na lidh puna. Madje nuk e kam idenë me çfarë merret. Dua të them se në lidhje me këtë ngjarje nuk më shkon mendja tek askush dhe tek asgjë që mund të ketë dashur t’i bëjë keq babait tim, pasi babai im është nga ata persona që përkushtohet për miqtë, pas punës dhe familjes”.

Duke folur për familjen, vajza ka shtuar se familja bën jetë bazike dhe i është kushtuar shkollës dhe mbarëvajtjes së saj dhe arsimimit të brezave.

“Me këtë që na ndodhi na prishet imazhi publik sepse shkolla jonë është e njohur dhe aty na frekuentojnë nxënës të shtresave të ndryshme dhe padyshim që kur kanë parë lajmin, prindërit mund të jenë shqetësuar”, thotë më tej në dëshminë e administruar 33-vjeçarja.

Policia i tha Gazetës “Si” se ka pyetur një sërë dëshmitarësh, mes tyre edhe qytetarë që kishin dalë për vrap dhe shëtitje. Disa prej tyre kanë thënë se kanë dëgjuar të shtëna, por nuk kanë parë asgjë. Ndonëse atentati i dështuar ndodhi në një zonë të mbipopulluar – sipas policisë – askush nuk ka parë asgjë. I vemti që e ka përshkruar me detaje atentatorin është Lulzim Masha. Ai përmend se i riu që e qëlloi ishte veshur me xhinse dhe kapele dhe i ishte dikur mes moshës 25 vjeç deri në 30. Por ai tashmë është larguar në drejtim të paditur dhe ende mbetet mister identiteti i tij. Poaq mister mbetet edhe pista apo arsyeja se përse u qëllua administratori i një shkolle ku arsimohen fëmijët e shumë personazheve të njohur në vend.

Marrë nga GazetaSi

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet atentat lulezim mashes lulezim masha atentat lulezim mashes lulezim masha

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS