LIVE UPDATES
Bota

Në prag të një krize politike, ministrat britanik nxisin Johnson të konsultohet me kabinetin e tij për vendimet kryesore

21 Qershor 2021, 06:22 Nga DOSJA
Në prag të një krize politike, ministrat britanik nxisin Johnson

BRITANI– Ministrat e kabinetit britanik, duke përfshirë Rishi Sunak, këtë javë do të nxisin Boris Johnson të mos mbajë mënjanë ministrat e tij, pasi zyrtarët paralajmërojnë për një vjeshtë të vështirë përpara me presionet mbi listat e pritjes në spital, reformën e kujdesit shoqëror dhe gjykatat e prapambetura.

Johnson do të përballet me një ndërlikim disa ditë pas humbjes së madhe të zgjedhjeve në Chesham dhe Amersham, një humbje që shumë prej deputetëve të tij i vunë ndryshimeve të tij të diskutueshme të planifikimit dhe që Laburistët do të kërkojnë të shfrytëzojnë në një debat dhe votim të Hënën.

Sipas Guardian, ai gjithashtu mbetet nën sulm të vazhdueshëm nga ish ndihmësi i tij Dominic Cummings, i cili ka premtuar një paraqitje të re ndaj kryeministrit këtë javë dhe një pyetje dhe përgjigje drejtpërdrejt të hënën.

Të Dielën John Bercow, ish-Kryetari i Dhomës së Komunave, zbuloi se ai ishte larguar nga konservatorët në Punë, duke e quajtur Johnson “dikush që ka vetëm një njohje me të vërtetën në një vit të brishtë”.

Sunak është një nga një numër i ministrave të kabinetit që privatisht po e shtyjnë Johnson t’i kushtojë më shumë vëmendje vendimmarrjes kolektive, në vend që të mbajë të gjitha vendimet në një klik të ngushtë në Nr 10 dhe të sjellë vetëm sekretarin përkatës të shtetit.

Një burim tjetër i kabinetit tha se takimet e kabinetit, dikur arena të luftimeve nën Tereza May, ishin bërë ngjarje pa debat dhe që zyrtarët kryesorë nuk morën pjesë gjithmonë. Prej kohësh është përfolur për një riorganizim, por burimi tha se ka të ngjarë që tani të ketë një vonesë deri në vjeshtë.

Johnson thuhet se dëshiron të shkojë në ofensivë me përparësitë e qeverisë, veçanërisht planet për investime në infrastrukturë, megjithëse qeveria po përballet me kërkesa urgjente për shpenzime.

Johnson, Sunak dhe sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock, do të mbajnë një samit të Martën për të diskutuar progresin mbi propozimet për reformën e kujdesit shoqëror, me ambicien për të pasur një njoftim gati për verën, megjithëse burimet theksuan se nuk ishte një “vendimmarrje takim ”.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota  rishi sunak boris johnson dominic cummings qeveria britanike  rishi sunak boris johnson dominic cummings qeveria britanike

Sondazh

Poll

Bota 20 Qershor 2021, 19:25

Izraeli, i shqetësuar për fitoren e Raisit

Izraeli tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të ketë shqetësime të mëdha në lidhje me zgjedhjen e presidentit të ri të Iranit, Ebrahim Raisit. Zëdhënësi i Minis...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra