LIVE UPDATES
Bota

Në ditët e tij të fundit në detyrë, Trump urdhëron disa ekzekutime me vdekje

10 Dhjetor 2020, 09:00 Nga DOSJA
Në ditët e tij të fundit në detyrë, Trump urdhëron

SHBA-Burime nga BBC bëjnë me dije se administrata e presidentit në detyrë Donald Trump pak ditë para largimit ka urdhëruar një sërë ekzekutimesh. Pesë janë ekzekutimet e planifikuara para inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden në 20 Janar –duke thyer një rregull 130-vjeçar të ndaljes së ekzekutimeve mes një tranzicioni presidencial, dhe nëse ndodhin të pestë, Trump do të jetë presidenti me më shumë ekzekutime në më shumë se një shekull, duke llogaritur dhe ekzekutimet e 13 të dënuarve me vdekje që nga korriku i këtij viti.

Prokurori i Përgjithshëm William Barr ka thënë se departamenti i tij i drejtësisë thjesht po mbron ligjin ekzistues. Por kritikët kanë thënë se veprimi është shqetësues, pasi vjen vetëm disa javë para se Z. Biden, i cili ka thënë se do të kërkojë t’i japë fund dënimit me vdekje  të marrë detyrën.

“Kjo është me të vërtetë jashtë normës, në një mënyrë mjaft ekstreme,” tha Ngozi Ndulue, drejtor i hulumtimit në Qendrën e Informacionit për Ndëshkimin me Vdekje.

Që kur dënimi federal me vdekje u rivendos nga Gjykata e Lartë e SHBA në 1988, ekzekutimet federale në SH.B.A. kanë qënë të rralla. Para se Trump të merrte detyrën, vetëm tre ekzekutime federale kishin ndodhur gjatë kësaj  periudhe, të gjitha u kryen nën presidencën e George W Bush. Që nga viti 2003, nuk ka pasur asnjë ekzekutim federal.

“Kongresi ka autorizuar dënimin me vdekje,” tha zyrtari i lartë ligjor i vendit në një deklaratë në atë kohë. “Departamenti i drejtësisë mbështet shtetin e së drejtës – dhe ne u detyrohemi viktimave dhe familjeve të tyre të mbajnë përpara dënimin e vendosur nga sistemi ynë i drejtësisë.”

Por një ndryshim pritet gjatë qeverisjes së Biden I cili edhe pse është një ndër autorët e projekligjit të 1994 I cili shtoi rreth 60 krime federale për të cilat dikush mund të dënohej me vdekje, ka premtuar se do të rishikojë ligjin mbi ekzekutimet federale. Gjithashtu dhe zv presidentja e zgjedhur Kamala Harris, ka qenë një kritike e vazhdueshme ndaj dënimit me vdekje, ajo mori një qëndrim kundër dënimit me vdekje në fushatën e saj të suksesshme në vitin 2003 për Prokurorinë në San Francisco dhe nuk pranoi të kërkonte dënimin me vdekje për vrasësin e një oficeri policie 29-vjeçar, pavarësisht presionit nga partia e saj .

Ekipi i Biden ka vërejtur se më shumë se 160 individë të dënuar me vdekje në SH.B.A. që nga viti 1973 janë liruar më vonë. Z. Biden ende nuk e ka përmendur zgjedhjen e tij për Prokurorin e Përgjithshëm të SH.B.A.

(d.a/dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota donald trump denimet me vdekje kamala haris donald trump denimet me vdekje kamala haris

Sondazh

Poll
Bota 10 Dhjetor 2020, 07:20

Paradokset e diplomave në Serbi dhe në Kosovë

Mosnjohja e diplomave të universiteteve të Kosovës nga autoritetet e Serbisë, ua kanë vështirësuar qasjen për punësim në institucione publike të rinjve shqiptar...

Bota 10 Dhjetor 2020, 07:17

Pompeo: Kina po infiltron universitetet amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka akuzuar Kinën se po shfrytëzon studentët dhe shoqatat studentore kineze për të infiltruar universitetet amerikane.N...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni