LIVE UPDATES
Bota

Brexit: Përfundon pa asnjë marrëveshje takimi BE-Britani

10 Dhjetor 2020, 08:01 Nga DOSJA
Brexit: Përfundon pa asnjë marrëveshje takimi BE-Britani

BRUKSEL-Pas darkës që zgjati rreth 4 orë midis Boris Jonhson dhe Ursula von der Leyen akoma nuk kemi një marrëveshje të mirfilltë për Brexit. Boshllëqe shumë të mëdha mbeten midis dy palëve dhe është ende e paqartë nëse këto do të  mund të zgjidhen. Kryeministri dhe liderja e BE-së ranë dakord për diskutime të mëtejshme gjatë ditëve të ardhshme midis ekipeve të tyre negociuese duke lënë të Dielwn si afatin e fundit.

Ata kërkuan sërish ndërhyrjen e Michel Barnier dhe Lord Frost që të angazhohen përsëri në bisedime, me besimin se do të arrijnë një marrëveshje pozitive. Burime qeveritare konfirmuan se Lord Frost dhe Z. Barnier do të rinisin bisedimet tregtare sot në në Bruksel në një përpjekje për të zgjidhur çështjet e mbetura pezull.

Zonja von der Leyen tha në një deklaratë: ‘Ne patëm një diskutim të gjatë dhe interesant mbi gjendjen e çështjeve të pazgjidhura. Ne i kuptojmë pozicionet e njëri-tjetrit.

Guvernatori i Bankës së Anglisë Andrew Bailey ka paralajmëruar se dëmi afatgjatë nga rënia e kushteve të Organizatës Botërore të Tregtisë do të ishte më i keq se goditja ekonomike nga koronavirusi.

Downing Street ishte përpjekur të ulte pritshmëritë për përballjen e kësaj mbrëmje, duke këmbëngulur se nuk është një negociatë dhe duke sugjeruar që rezultati më i mirë do të ishte ‘shtysa politike’ që mund të lejojë që dy ekipet negociuese të angazhohen përsëri.

Brexit ndodhi por rregullat nuk ndryshuan menjëherë: Mbretëria e Bashkuar u largua nga Bashkimi Evropian në 31 Janar 2020, por udhëheqësve u duhej kohë për të negociuar një marrëveshje për vijimësinë. Bisedimet po ndodhin: Britania e Madhe dhe BE kanë kohë deri më 31 dhjetor 2020 për të rënë dakord për një marrëveshje tregtare si dhe të drejtat e peshkimit. Nëse nuk ka marrëveshje midis dy palëve kontrollet dhe taksat kufitare do të vendosen për mallrat që udhëtojnë midis MB dhe BE.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota boris johnson ursula von der leyen brexit boris johnson ursula von der leyen brexit

Sondazh

Poll
Bota 10 Dhjetor 2020, 07:20

Paradokset e diplomave në Serbi dhe në Kosovë

Mosnjohja e diplomave të universiteteve të Kosovës nga autoritetet e Serbisë, ua kanë vështirësuar qasjen për punësim në institucione publike të rinjve shqiptar...

Bota 10 Dhjetor 2020, 07:17

Pompeo: Kina po infiltron universitetet amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka akuzuar Kinën se po shfrytëzon studentët dhe shoqatat studentore kineze për të infiltruar universitetet amerikane.N...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni