LIVE UPDATES
Bota

Bilanci në botë/ Mbi 69 mln të infektuar, SHBA-ja shënon rekord ditor vdekjesh, mbi 3 mijë pacientë kanë ndërruar jetën

10 Dhjetor 2020, 07:40 Nga DOSJA
Bilanci në botë/ Mbi 69 mln të infektuar, SHBA-ja shënon

Shifra e të infektuarve me Covid-19 vazhdon të rritet, duke shënuar mbi 69 milionë persona të prekur nga pandemia në të gjithë botën, ndërkohë që 1,76,151 persona kanë ndërruar jetë. Nga të prekurit nga pandemia janë shëruar mbi 48 milionë pacientë.

Shtetet e Bashkuara renditen të parat me numrin më të lartë të infektimeve. Sakaq gjatë orëve të fundit kanë raportuar një rekord vdekjesh ditore, ku gjatë orëve të fundit kanë ndërruar jetë  mbi 3,124 pacientë dhe numri në total është 296,698. Ndërsa, janë shënuar pozitiv me Covid-19 mbi 225, 441 persona dhe numri në total ka shkuar mbi 15 milionë.  Ndërkohë dy ditë më parë, Administrata e Ushqimeve dhe Barnave ka aprovuar vaksinën Pfizer dhe BionTech për përdorimin emergjent si 81% efektive. Në Shtetet e Bashkuara pritet të fillojë përdorimi i saj sa më shpejt.

India renditet e dyta, me numrin më të lartë të infektimeve, ku gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 26,351 infeksione të reja me koronavirus, dhe numri në total është 9.7, ndërkohë që kanë ndërruar jetë mbi 337 persona dhe numri në total i vdekjeve është 141,735.

Situata është problematike dhe në Evropë ku vende si Franca, Spanja, Gjermania, Greqi dhe Italia kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe kanë hyrë në izolim për herë të dytë.

Në Gjermani gjatë orëve të fundit  janë regjistruar pozitiv  mbi 23,928 të infektuar, duke e çuar numrin në total 1,242,253 persona. Ndërsa numri i vdekje është rritur, duke regjistruar 543 pacientë dhe në total është 20, 704. Ndërkohë ditën e djeshme, Kancelarja Angela Merkel paralajmëroi që kufizimet në të gjithë vendin që janë aprovuar në 2 nëntor nuk kishin rezultuar efektive, pasi numri i vdekjeve ka qënë i lartë. Merkel iu bëri thirrje udhëheqësve të shtetit federal që të fillojnë pushimet e Krishtlindjeve më shpejt, në 16 dhjetor,  për të ndihmuar njerëzit të kufizojnë kontaktet me të tjerët.

Franca është një nga vendet që gjatë valës së dytë të pandemisë ka shënuar një rritje të numrit të infektimeve, ku si pasojë ka vendosur masat izoluese më herët se vendet e tjera në Evropës dhe ende vazhdon të jetë në izolim. Sakaq, gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar një rritje ditore e infektimeve, ku janë shënuar pozitiv 14,595 persona, duke e çuar numri në total 2,324,216. Ndërsa kanë ndërruar jetë mbi 296 pacientë dhe shifra në total e vdekjeve është 56,648.

Italia është një nga vendet më të prekura nga pandemia, me numrin më të lartë të vdekjeve në valën e parë, por dhe në valën e dytë në vend është shënuar një numër i lartë infektimesh, ku vendi ka hyrë në izolim total. Sakaq, gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar mbi 12,765 raste të infektimit me Covid-19, duke e çuar numrin në total 1,770,149. Ndërsa kanë ndërruar jetë mbi mbi 4499 pacientë dhe shifra në total është 61,739.

Greqia po ashtu ka vendosur masa parandaluese në një pjesë të vendit dhe ka vendosur një zgjatje të masave deri në muajin 4 janar, vendim i marrë dy ditë më parë nga qeveria greke, si pasojë e rritjes së numrit të infektimeve. Në bazë të rregullave të vendosura, baret, restorantet dhe shkollat do të qëndrojnë të mbyllura. Sakaq, gjatë orëve të fundit janë shënuar pozitiv mbi 1,675 persona, duke e çuar numrin në total 119,720. Ndërsa kanë ndërruar jetë mbi 95 pacientë, duke e çuar numrin në total 3,289 njerëz.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota covid-19 ne bote korovirusi ne bote covid-19 ne bote korovirusi ne bote

Sondazh

Poll
Bota 10 Dhjetor 2020, 07:20

Paradokset e diplomave në Serbi dhe në Kosovë

Mosnjohja e diplomave të universiteteve të Kosovës nga autoritetet e Serbisë, ua kanë vështirësuar qasjen për punësim në institucione publike të rinjve shqiptar...

Bota 10 Dhjetor 2020, 07:17

Pompeo: Kina po infiltron universitetet amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka akuzuar Kinën se po shfrytëzon studentët dhe shoqatat studentore kineze për të infiltruar universitetet amerikane.N...

Bota 9 Dhjetor 2020, 20:39

New York Times: 2020, një vit si askush tjetër 

SHBA-New York Times ka publikuar disa nga momentet më pikantë të këtij viti me anë të disa fotove.Në fotot e publikuara shihen pamjet e përzgjedhura të këtij vi...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni