LIVE UPDATES
Art&Argëtim

‘Molla e sherrit’ e divorcit më të shtrenjtë në Londër është jahti luksoz i Abramovichit dikur

22 Maj 2021, 14:38 Nga DOSJA
‘Molla e sherrit’ e divorcit më të shtrenjtë në

DUBAI– Në zemër të divorcit më të shtrenjtë në gjykatat e Londrës është një jaht 115 metra i gjatë i ankoruar në Dubai .

”Luna” është pasuria më e madhe dhe më e shtrenjtë e ndërmarrjeve të manjatit të naftës dhe gazit Farhad Akhmedov , i cili e bleu atë nga Roman Abramovich . Luna është gjithashtu një “shënjestër” e Tatiana Akhmedova , ish-gruaja e Farhad për 21 vite.

Vlen rreth  250 milion euro dhe mund të jetë një pjesë e konsiderueshme e qindrave milionëve që Tatiana kërkon në gjykata. Por kjo nuk do të jetë aq e lehtë sa do të dëshironte Tatiana. Me marrëveshjet jashtë gjykatës që nuk çojnë askund, Tatiana ka hapur çështje gjyqësore në shumë vende, nga Dubai, në Lihtenshtajn, në Ishujt Marshall.

Kjo do të thotë që edhe nëse gjykata e Londrës vendos diçka, atëherë ajo thjesht mund të mos ketë vlerë , pasi Akhmedov mund të lëvizë pasuritë e tij nëpër botë.Farhad theksoi se ai do të bëjë gjithçka që ish-gruaja e tij të mos mund të marrë asgjë nga prona e tij. Polemika nënvizon faktin se të pasurit mund të mbrojnë pronën e tyre përmes arbitrazhit dhe juridiksioneve të ndryshme.

Tatiana dhe Farhad u takuan në 1989 dhe u martuan katër vite më vonë, duke u transferuar në Londër, ku Tatiana ka jetuar me dy fëmijët e tyre që nga ajo kohë.Martesa e tyre përfundoi zyrtarisht në 2014.

“Unë do të djeg paratë e mia dhe asaj nuk ia jap”, i tha Farhad djalit të tij, përmes një mesazhi në WhatsApp në mars të vitit 2016.Pjesa më e madhe e pasurisë së Farhad është për shkak të shitjes së një kompanie ruse të gazit në nëntor 2012 për 1.4 miliardë dollarë. Miliarderi, megjithatë, refuzoi të paguante për ushqimin e ish-gruas së tij, duke e çuar atë në gjyq në të paktën nëntë vende të ndryshme në botë.

Pas vendimit të parë të gjykatës, Farhad këmbënguli që gruaja e tij veproi me mashtrim dhe iu nënshtrua presionit nga fondi i Burford Capital. Ai theksoi se ky fond po e ndjek atë nëpër botë, diçka që Burford e ka mohuar. Në vitin 2021, ish çifti diskutoi për një zgjidhje të mundshme, dhe Farhad i premtoi 100 milion dollarë Tatianës dhe 15 milion dollarë Burfordit, bisedimet, megjithatë, dështuan.Tatiana deri më tani ka “fituar” një helikopter me vlerë 6 milion dollarë dhe pritet të marrë dhe një avion privat .Gjatë procesit gjyqësor, shumica e pasurisë familjare kaloi nga Farhad në Trustet e Lihtenshtajnit . Vepra arti me vlerë 140 milion dollarë janë vendosur në ” Shtëpinë e Tresure ” të shtetit .

Sidoqoftë,super jahti (Luna) dhe stafi prej 50 personash të ankoruar në Dubai  qëndrojnë në qendër të polemikave.Titulli i Lunës ka ndryshuar  katër herë, sipas avokatëve të Tatiana. Hetuesit që veprojnë në emër të saj thonë se ata gjithashtu kanë zbuluar një transferim “të dyshimtë” në 2018, kur skuadra e Tatiana arriti kundër besimit në Lihtenshtajn.Tatiana është përpjekur shumë herë që gjykatat e tjera të njohin vendimin e gjykatës së Londrës.

Gjykatat e Dubait refuzuan vendimin , pasi Farhad argumentoi se një gjë e tillë nuk është në përputhje me ligjin e Sheriatit. Një gjykatës në Londër gjithashtu theksoi se është pothuajse e pamundur të zbatohen vendimet e Londrës në Lihtenshtajn.Për Tatianën, megjithatë, vendimi më i rëndësishëm i gjykatës mund të jetë një grup ishujsh në Paqësor.

Beteja vazhdonTë gjitha rrugët të çojnë në Dubai, ku Luna duket se është bllokuar, duke humbur vlerën e saj me kalimin e kohës.Edhe pse Tatiana ka punësuar ekspertë në rikuperimin e pronave, të mbështetur nga agjentë të veçantë të ushtrisë, gruaja e divorcuar do të duhet të mbështetet – në fund të fundit – në gjykatat e emirateve.Deri më tani, megjithatë, pasuria më e madhe dhe më e shtrenjtë, super jahti Luna, mbetet në duart e Farhad, në ujërat e sigurta të Dubait.

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kuriozitete kuriozitete divorci më i shtrenjtë ne londer roman abramovich tatiana akhmedova divorci më i shtrenjtë ne londer roman abramovich tatiana akhmedova

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 22 Maj 2021, 10:18

PRISHTINË– I ftuar rubrikën “5 datat” në “Prive”, reperi Getoar Aliu  ka rrëfyer për një nga ngjarjet më të vështira të jetës së tij.Një ngjarje e cila dih...

Art&Argëtim 22 Maj 2021, 08:54

10 të famshëm të shenjës së Binjakëve

SHBA– Jemi zyrtarisht në shenjën e binjakëve dhe këtë janë yjet e showbizit që mbizoterojnë këtë shenjë.1.Naomi CampbellMamaja e re e ccel sezonin e Binja...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra