LIVE UPDATES
Aktualitet

Me 40 mijë euro me vete, si u zhdukën çifti Pasho në Itali ditën që i biri la burgun, Taulanti ‘problematiku’ sërish

17 Dhjetor 2020, 11:09 Nga DOSJA
Me 40 mijë euro me vete, si u zhdukën çifti Pasho në Itali

TIRANË– Thellohet misteri i krimit makabër në Itali. Mediat italiane shkruajnë se Shpëtim dhe Teuta Pasho, çifti shqiptar që u gjet i vrarë dhe i copëtuar në disa pjesë dhe i futur në katër valixhe, kishin 40 mijë euro ditën që u zhdukën, para pesë vitesh. Kjo shumë e majme parash është përfituar nga Shpëtim Pasho nga një kompani sigurimi pas një aksidenti që ka pësuar shqiptari në Shqipëri.

Shuma e parave prej 40 mijë eurosh dhe gjërat personale të çiftit nuk janë gjetur që nga data 2 nëntor, ditë kur djali i tyre, Taulant Pasho, do të linte qelinë e burgut, ku po vuante dënimin për trafik droge. Nga ana tjetër, mediat italiane shkruajnë se Taulanti është shpallur në kërkim ndërkombëtar dhe se ai konsiderohet si çelësi për të zbardhur krimin e rëndë, por edhe ai nuk është parë nga askush që prej asaj dite. Por po ashtu është zbuluar se ai ndodhet në një burg të Zvicrës për vjedhje banese. 

Dy të ndjerët kishin mbërritur në Itali më 2 nëntor të vitit 2015 për të pritur daljen e djalit të tyre nga burgu, por sipas dëshmisë së të fejuarës së Taulantit, ata nuk mbërritën kurrë në banesën e tyre. Pista tjetër ku po hetohet është ajo e pazareve të drogës në të cilat ishte përfshirë Taulant Pasho, dhe pikërisht për këtë aryse ai është shpallur në kërkim ndërkombëtar. Ai mund të zbardhë konfliktet që mund të çojnë autoritetet në drejtim të emrit të autorit të krimit makabër.

Edhe vajzat e Shpëtim dhe Teuta Pashos, në emisionin “Chi l’ha visto?”, deklaruan se kjo mund të jetë shkaku i vrasjes së prindërve të tyre. Dorina tregoi se i vëllai ishte një shpërndarës i vogël droge. Ajo ritregoi edhe telefonatën e anonime që kishte marrë mbrëmjen e 2 nëntorit. Një zë gruaje i kishte thënë: Unë po iki, ju shihni punët tuaja, nuk dua të flas me askënd.

Megjithatë vajza nuk është e sigurtë që ai zë ishte i nënës së saj. “E kujtoj, më mori në telefon një numër anonim më tha që të mos e shqetësoja më. Shihni punët tuaja tha se po iki. Por nuk di të them nëse jam e sigurt që ishte nëna ime. E kam telefonuar më pas në numrin e saj dhe nuk më është përgjigjur,”- ka thënë ajo ndër të tjera. Dy vajzat e çiftit Dorina e Viktoria Pasho, janë marrë më orë të tëra në pyetje nga autoritetet policore.

Saverio Fortunato, rektor i Institutit Italian të Kriminologjisë ka thënë se copëtimi i trupave dhe futja e tyre në valixhe mund të jetë një mesazh drejtuar njerëzve të afërt me viktimat, familjes ose miqve.  Fqinjët e apartamentit ku jetonte e fejuara e Taulantit, djalit të çiftit Pasho kanë rrëfyer se nga garazhi i apartamentit të tyre për shumë kohë vinte një erë e keqe. Ata kanë marrë në telefon autoritetet shëndetësore që të vinin e të kontrollonin.

Shpëtim e Teuta Pasho 54 e 52 vjeç të zhdukur në 2 nëntor 2015, u gjetën të copëtuar dy ditë më parë, të futur në 4 valixhe të hedhura në afërsi të murit rrethues të burgut të Sollicianos në provincën e Firenzes, pikërisht në burgun ku vuajti dënimin për katër vite djali i tyre. Pranë këtij burgu jetonte dhe e fejuara e djalit. Sherret me këtë të fundit që ka pasur çifti i ndjerë është gjithashtu një nga pistat e hetimit. Gjithsesi, gjetja e Taulant Pashos, do të zbardhte shumë mistere.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet dorina pasho shpëtim pasho taulant psho teuta pasho valixhja me trupa ne itali viktoria pasho dorina pasho shpëtim pasho taulant psho teuta pasho valixhja me trupa ne itali viktoria pasho

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra