LIVE UPDATES
Aktualitet

“Qëllova dy herë, por nuk e di…”/ Enigma e pistoletës që u gjet pas vrasjes së Klodianit, polici dëshmon çfarë i t

17 Dhjetor 2020, 07:33 Nga DOSJA
“Qëllova dy herë, por nuk e di…”/ Enigma e

TIRANË– Shërbimi i Çështjeve të Brendshme në Policinë e Tiranës, Admir J. ka treguar se si ka kontrolluar për uniformën dhe për armët, njësitë e Shqiponjave para se të dilnin në shërbim natën që u vra Klodian Rasha.

Këtë rrëfim e ka rimarrë prokuroria e cila po e heton ngjarjen duke përjashtuar tërësish Policinë e Shtetit nga ky proces. Por ja se çfarë ka deklaruar polici Admir J.

Në orën 01.09 isha në lëvizje pranë Presidencës dhe kam dëgjuar në radio punonjësin e policisë Erion Gj. I cili kërkoi ndihmë pasi një mashkull me gjatësi rreth 1.70 cm, me tuta të zeza, dhe xhup gri u ishte larguar pas thirrjes së tyre dhe iu janë vënë në ndjekje, pranë vendit të quajtur Karurant Kupola, në rrugën Dritan Hoxha. Menjëherë kam urdhëruar me radio shërbimet e patrullave të policisë që ti shkonin në ndihmën. Pas një minute patrulla e policisë Shigjeta 5, më raportuan në radio se kishin mbërritur në rrethrrotullimin e Zogut të Zi dhe i kërkuan sallës së komandimit adresën më të saktë se ku ndodheshin dy punonjësit e policisë Erion Gj. Dhe Nevaldo hajdaraj, të cilët kërkonin mbështetje pasi ishin në ndjekje të personit. Më pas punonjësi i policisë Erion Gj raportoi se ndodheshin diku te Shkolla e Partisë në afërsi të drejtorisë së doganave. Në vijim Rrioni i kërkoi me radio sallës së komandimit një ambulancë, por as mua nuk më tregoi arsyen pse e kërkonte ambulancën. Unë isha në lëvizje në drejtim të tyre dhe kur kam arritur në rrugën Dritan Hoxha, kam konstatuar mjete policie dhe motora policie përballë një dyqani pjesësh këmbimi. Sapo mbërita aty kontaktova me punonjësen e policisë të Shqiponjave…A.P e cila më tha…komandat është përdorur arma nga punonjës policie. Iu afrova punonjësve të policisë që ishin rreth 20 metra më tutje dhe konstatova se në tokë gjendej një person mashkull, për të cilin në atë çast ka mbërritur një personel mjekësor me autoambulancë dhe e mori për ndihmë të shpejtë mjekësore dhe u drejtua për në spitalin ushtarak. Pyeta punonjësin e policisë Erion Gj dhe më tha se kolegu i tij, punonjësi i policisë Nevaldo Hajdaraj kishte përdorur armën e tij pistoletë të shërbimit duke qëlluar personin që kishin në ndjekje pasi ishte rrezikuar nga ai, person i cili ishte pikërisht ai që gjeta në vendin e ngjarjes. Iu afrova punonjësit të policisë Nevaldo Hajdaraj dhe më tha se kishte shtënë me armë ndaj personit në fjalë gjatë ndjekjes pasi ishte ndierë i rrezikuar nga ai. Njoftova sallën e komandimit dhe shefin e sektorit në lidhje me ngjarjen. Pasi e pyeta se ku e kishte armën e tij pistoletë të shërbimit, Nevaldua më tregoi se e kishte në vendin ku mbahet arma dhe tha se e kishte me fishek në folenë e fishekut. Ai më tregoi se kishte qëlluar dy herë në drejtim të këmbëve, por nuk dinte se ku e kishte kapur plumbi atë person. Të dy punonjësit e policisë Erion Gj. Dhe Novaldi Hajdaraj më dorëzuan armën e tyre pistoletë të shërbimit në gjendjen siç ishin në ato çaste. Kam ndejtur me ta duke i kërkuar të qetësoheshin dhe i kam marrë me veshte për në ambjentete e drejtorisë së policisë. Në njësinë që unë drejtoj në gjendje punë është vetëm një kamera trupi dhe punonjësit e policisë Erion Gj. Dhe Novaldo hajdaraj nuk kanë patur kamera trupi. Ju sqaroj se kamerat e trupit që policët kanë patur në pajisje, u janë dëmtua dhe janë dorëzuar në magazinë. Nuk mbaj mend orën e ngjarjes, kam urdhëruar patrullën e policisë Shigjeta që të kontrollonin intenerarin e ndjekjes së personit nga punonjësit e policisë, për evidentimin e ndonjë sendi të kundraligjshëm. Pas disa minutash punonjësi i policisë Fajton A. Më njofton me telefon se kishte gjetur një armë zjarri tip pistoletë në rrugë në afërsi të Drejtorisë së Doganave. Menjëherë kam raportuar në Drejtorinë e policisë në lidhje me sigurimin e punonjësve të policisë Erion Gj. Dhe Novaldo hajdaraj. Edhe patrulla e policisë Shigjeta 5 nuk kanë patur kamera individuale trupi për mungesë të tyre.

Marrë nga Top-Channel

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet efektivi vret te riun ne tirane klodian rasha efektivi vret te riun ne tirane klodian rasha

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Dhjetor 2020, 21:40

TIRANË– 10 mijë punonjës dhe ish punonjës të transportit publik qytetas, ndërqytetës dhe të shërbimit taksi, do të marrin 10 mijë lekë ndihmë para Vitit të...

Aktualitet 16 Dhjetor 2020, 21:16

TIRANË– Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik (ISHP), Silva Bino është pë...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve