LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbyllja e JOQ, Këshilli i Europës reagon pas akuzave ndaj kryeministrit: Po bëhet presion ndaj mediave, mos ndiqni shembullin

5 Dhjetor 2019, 21:49 Nga DOSJA
Mbyllja e JOQ, Këshilli i Europës reagon pas akuzave ndaj

TIRANË– Këshilli i Europës ka reaguar pas mbylljes së portalit ‘JOQ” dhe pas paralajmërimeve të kryeministrit Edi Rama ndaj mediave, të cilat i ka kërcënuar me bllokim nëse publikojnë lajmë të pavërteta.

Në një shkrim në faqen e tyre zyrtare, Këshilli i Europës ka parashtruar akuzën e Këshillit të Mediave Shqiptare (AMC), ndaj kryeministrit Edi Rama për shfrytëzimin e situatës emergjente të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 për të mbyllur mediat online, përfshirë këtu “joqalbania.com”.

 Ndër të tjera në shkrim citohet edhe vetë kryeministri Edi Rama me paralajmërimin që ka bërë më datë 28 nëntor.

Ky është paralajmërimi përfundimtar për portalet dhe kanalet e informacionit që në kushtet dhe brenda kornizës ligjore të një situate emergjente, do të jem i detyruar të ndërhyj me forcë për mbylljen e tyre për të përfunduar këtë fazë dramatike, nëse ato vazhdoni me lajme të rreme që përhapin panik!”- shkruhet citimi i Ramës.

Këshilli i Europës e mbyll shkrimin me një thirrje që Qeveria të “mos kopjojë çështjen famëkeqe të Erdoganit që përdori situatën e pas grushtit të shtetit për të sulmuar, arrestuar, mbyllur dhe goditur mediat kritike”.

Shkrimi i Këshillit të Europës

Këshilli i Mediave Shqiptare (AMC), një OJQ e përbërë nga gazetarë dhe profesionistë të mediave, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për shfrytëzimin e situatës emergjente të shkaktuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe mbyllja e paligjshme e mediave online duke pretenduar se ka porositur AKEP (Elektronike dhe Autoriteti i Komunikimeve Postare) për të bllokuar portalet e lajmeve në internet, përfshirë joqalbania.com.

Më 1 Dhjetor 2019, AMC postoi një “Deklaratë të Shqetësimit në lidhje me Sulmin e Qeverisë Drejt Media” duke thënë se autoritetet “nuk mund të ndalojnë qytetarët ose portalet të denoncojnë keqmenaxhimin e situatës (aty ku ekziston) dhe, për më tepër, nuk mund të bllokojë një tërë portalin për një botim të vetëm. ” Sipas Reporter.Al, Kryeministri Rama “ka shprehur vazhdimisht pakënaqësi ndaj mediave” kur është përballur me pyetje të vështira në lidhje me aftësinë e qeverisë për të menaxhuar në mënyrë efektive pasojat e tërmetit.

Sipas gazetarit Gjergj Erebara, Kryeministri Rama ka përdorur platforma të mediave sociale në disa raste për të bërë presion në portalet në internet, duke kërcënuar mbylljen. Ai deklaroi në 28 nëntor 2019: “Ky është paralajmërimi përfundimtar për portalet dhe kanalet e informacionit që në kushtet dhe brenda kornizës ligjore të një situate emergjente, do të jem i detyruar të ndërhyj me forcë për mbylljen e tyre për të përfunduar këtë fazë dramatike, nëse vazhdoni me lajme të rreme që përhapin panik! “

Një tjetër mesazh video u shpërnda në Facebook në 3 dhjetor 2019 ku Kryeministri Rama iu drejtua publikut të gjerë, duke i nxitur ata që të shmangin shikimin e lajmeve në televizion dhe mos ndjekjen e portaleve në internet që krijuan “të ashtuquajturat burime informacioni”. “nuhatje e urryer dhe e pasigurt dhe konfuzion”.

Ndërsa AMC u bën thirrje mediave që të tregojnë përmbajtje në raportimin e verifikuar të lajmeve, ajo gjithashtu bën thirrje që Qeveria të “mos kopjojë çështjen famëkeqe të Erdoganit që përdori situatën e pas grushtit të shtetit për të sulmuar, arrestuar, mbyllur dhe goditur mediat kritike.”

Prej disa ditësh, AKEP ka vendosur që të mbyllë faqen interaktive JOQ. Gjithashtu Policia e Shtetit njoftoi se ishin proceduar Erland Dalliun dhe Gentian Çengelin, administratorë të faqes Jeta Osht Qef pasi kanë lejuar përhapjen e panikut me lajme destabilizuese, pas tërmetit që goditi vendin. Lajmi për të cilin u proceduan administratorët e JOQ, është një fotografi e shpërndarë në Instagram, ku në inbox-in e JOQ kishte shkuar një mesazh denoncim nga qytetarët se në morgun e Tiranës, kishte dhjetra trupa të vdekur.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet edi rama rama mbyll joq edi rama rama mbyll joq

Sondazh

Poll
Aktualitet 5 Dhjetor 2019, 21:30

TIRANË- Analisti Fatos Lubonja komentoi në emisionin “Real Story”, në News24, kërcënimin e kryeministrit Edi Rama ndaj ndërtuesve, se do të përfundojnë në ...

Aktualitet 5 Dhjetor 2019, 19:20

GREQI- Një shqiptar doli përpara gjykatës në Volos të Greqisë, pasi ishte arrestuar për shkak se u kap i dehur teksa drejtonte makinën.51-vjeçar shqiptar...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN