Aktualitet

“Publikuan lajme të rreme, përhapën panik”, Policia procedon administiratorët e Jeta Osht Qef (VD)

Sipas Policisë, këta perosna me anë të faqes së tyre kanë lejuar përhapjen e panikut me lajme destabilizuese.

TIRANËPolicia e Shtetit në një deklaratë për mediat ka bërë më dije se ka proceduar sot Erland Dalliun dhe Gentian Çengelin, adminsitratorë të faqes Jeta Osht Qef. Sipas Policisë, këta perosna me anë të faqes së tyre kanë lejuar përhapjen e panikut me lajme destabilizuese.

Më tej në deklaratë thuhet se “kjo faqe në datën 28.11.2019  ka shpërndarë një lajmërim, në të cilin aludohet për një numër të madh viktimash të gjendur në morgun e Tiranës”. Blutë e Tiranës shtojnë më tej se pas bërjes së verifikimeve se lajmi është tërësisht i rremë dhe dashakeqës, prandaj është bërë dhe procedimi i tyre.

NJOFTIM I PLOTË

Policia e Shtetit, në vijim të monitorimit të vazhdueshëm për zbulimin dhe goditjen e çdo rasti të abuzimeve me këtë situatë të fatkeqësisë natyrore, duke synuar jo vetëm sigurinë fizike të qytetarëve, por edhe garantimin e qetësisë dhe ndjenjës së sigurisë, po merr masa për parandalimin dhe ndëshkimin ligjor të gjithë personave, të cilët nëpërmjet njoftimeve të rreme në rrjetet sociale, përhapin panik me lajme destabilizuese. Kështu, në Tiranë, janë proceduar penalisht shtetasit Erland Dalliu, 29 vjeç banues në Tiranë dhe Gentian Çengeli, 39 vjeç banues në Tiranë, administratorë të  faqes së internetit Jeta Osht Qejf. Këta shtetas, nëpërmjet faqes nën administrim të tyre, kanë lejuar publikimin e njoftimeve të rreme, të cilat mbjellin panik tek qytetarët.

Konkretisht, kjo faqe në datën 28.11.2019  ka shpërndarë një lajmërim, në të cilin aludohet për një numër të madh viktimash të gjendur në morgun e Tiranës.Menjëherë pas publikimit të njoftimit, nga strukturat e specializuara të hetimit të krimit kibernetik, krimit ekonomik e financiar dhe strukturat e hetimit Antiterror janë kryer veprimet procedurale për të dokumentuar publikimin e këtij njoftimi dhe njoftimeve të tjera të kësaj natyre.  Nga verifikimet e kryera rezultoi se ky njoftim ishte tërësisht i rremë dhe dashakeq duke synuar përhapjen e panikut  e frikës  tek qytetarët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Policia e Shtetit po monitoron çdo minutë dhe do të procedojë penalisht çdo person që do të publikojë lajme të rreme, të cilat përhapin panik tek qytetarët.Në të njëjtën kohë, njoftojmë të gjithë qytetarët që të denoncojnë në numrin 112, Komisariatin Dixhital dhe në faqet zyrtare të Policisë së Shtetit në rrjetet sociale, për çdo njoftim të rremë që publikohet në rrjetet sociale i cili synon destabilizimin e qytetarëve. Policia e Shtetit fton median dhe qytetarët që për çdo situatë e cila mund të ngrejë dyshime ti drejtohen Policisë së Shtetit dhe institucioneve të tjera shtetërore për të marrë informacion zyrtar.

49 persona të vdekur, 750 të plagosur dhe 47 të shpëtuar! Ky është bilanci tragjik i tërmetit të së martës, i cili është pasuar në ditët në vijim me lëkundje të tjera toke. Pas dy netësh ekpiet e kërkim-shpëtimit kanë ndërprerë kërkimet në Thumanë pasi personat e raportuar nga familjarët si të humbur janë gjetur, edhe pse të pa jetë.  Ndërsa kërkimet vijojnë në zonën e ish-Kënetës  në Durrës dhe në pallatin 6 katësh në lagjen numër 18, pranë Kryqit të Kuq në qytet. Aty po zhvillohen kërkimet për 6 persona të zhdukur.

(A.B. Dosja.al)

Një Koment në ““Publikuan lajme të rreme, përhapën panik”, Policia procedon administiratorët e Jeta Osht Qef (VD)

  1. Se kuptoj cdo ky budalla polic dhe penalizon gazetaret apo portalin informativ! Kete e ben vetem Gjykata dhe polici shkon vetem me vendim te saj! Keta jane milicia qe jane ne sherbim te sulmit ndaj medies se pavarur dhe ky eshte tipik si sigurimsat e shtetit! Poshte diktatura!

Shto Koment