LIVE UPDATES
Ekonomi

Mbahet në Tiranë konferenca e lidershipit Ballkanik, i pranishëm edhe Alfred Moisiu

22 Nëntor 2021, 12:42 Nga DOSJA
Mbahet në Tiranë konferenca e lidershipit Ballkanik, i pranishëm

TIRANË– Sot në Tiranë është mbajtur konferenca e lidershipit të Ballkanit, ku kanë marrë pjesë ambasadorë dhe anëtarë të klubit të Podgoricës. Në konferencën e mbajtur, të pranishmit u janë drejtuar ndaj liderave aktualë për respektimin e territoreve dhe mbajtjen e syve nga e ardhmja, pa mëritë e të shkuarës. Gjithashtu, po të dielën e 21 nëntorit, u inaugurua për herë të parë, Ambasada e Paqes në Ballkan, e ndërtuar nga Federata e Paqes Universale. Kjo ambasadë është ndërtuar nga Federata e Paqes Univesale e themeluar nga Reverend San Mjang Mun dhe bashkëshortja e tij Hak Xha han Mun.

Gjatë ceremonisë së inagurimit një fjalë mbajti dhe ish-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, njëherazi edhe Kryetari i Këshillit për Paqen në Ballkan u shpreh se liderat akltuale duhet të kenë vision për të ardhmen, pavarësisht problemeve të brendshme që kemi.

“Siç e dimë, aspirata e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor është integrimi në Bashkimin Evropian dhe unë e kam shprehur edhe më parë qe Bashkimi Evropian duhet patjetër ti hapë negociatat. Ne jemi të vetëdijshëm se, përveç detyrave të shtëpisë dhe problemeve që ka sicili vend brenda vetes, ne na mungon bashkëpunimi në nivelin e duhur në rajon, dhe së fundmi tensionet sa po vijnë e po rriten. Edhe një herë dua ta theksoj se udhëheqësit e Ballkanit Perendimor duhet të ndërgjegjësohen për gabimet e të kaluarës dhe të marrim përgjegjësi për to, si shtete dhe udhëheqës, duke treguar lidership kurajoz dhe vizionar,”-u shpreh Moisiu.

Filip Vujanović, ish-president i Malit të Zi njëherazi edhe i Klubit të Podgoricës u shpreh: Nuk kemi qenë në atë kohë të lidhur me njëri tjetrin, por as tani. Po merremi me njëri- tjetrin, kush ka të drejtë dhe kush jo. Çdo shtet në Ballkanin Perëdnimor e sheh hisotrinë sips mendimit të vet dhe shpreh sipas mendimit të vetë. Ndërsa më i drejtpërdrejtë është shprehur i presidenti i Kroacisë, Stepan Mesić.

“Duhet ta prishim kuadrin e miteve mbizotëruese për tregun e lirë si një mekanizëm që zgjidh të gjitha problemet, për kapitalizmin neoliberal si një sistem i vendosur për të gjitha kohërat, një sistem që nuk është dhe nuk mund të jetë edhe më i mirë. Duhet të kalojmë edhe kuadrin e mitit të tipit perëndimor të demokracisë si më e mira dhe e përshtatshmja për t’ua imponuar, nëse është e nevojshme me dhunë, kombeve dhe shteteve që kanë zgjedhur rrugën e tyre të ndryshme, në përputhje me nevojat dhe specifikat e tyre. Dhe ne duhet që, me energji të jashtëzakonshme dhe pa më të voglin hezitim, të kundërshtojmë revizionizmin historik. Ne duhet të luftojmë për “të drejtën e qytetarisë” për fakte të padiskutueshme, i pëlqen apo jo dikujt, dhe duhet t’i japim fund thirrjes hipokrite për lirinë e fjalës dhe shprehjes si maskim për të promovuar idetë dhe botëkuptimet që sollën persekutim, vuajtje dhe vdekje për dhjetëra miliona njerëz në shekullin e 20-të, si në kampe ashtu edhe në frontet e luftës. Ne duhet t’i japim fund interpretimit ndaj të cilit disa anojnë pas llogaritjeve, dhe disa prej injorancës dhe keqkuptimit se demokracia nuk është gjë tjetër veçse anarki, që duke mbrojtur të drejtën e zgjedhjes të mundemi të rrezikojë interesin e përgjithshëm të gjithkujt, pa u ndëshkuar. Sepse, ajo shumicë, fatkeqësisht shpeshherë hesht, duke menduar për veten dhe të tjerët. Ndërsa ata që tundin flamurin e të drejtës së tyre për të zgjedhur mendojnë vetëm për veten e tyre”.

Në kërkesën për demokraci të brendshme dhe njohje të vizatimeve të hartave ka qenë edhe ish kryeministri i Kosovës Agim Çeku. Me tone të qarta ai u shpreh:

“Kemi mbaruar luftimet. Kemi përfunduar rivizatimin e hartave. Kemi përfunduar krijimin e vendeve të reja. Por ne nuk kemi përfunduar ndërtimin e një demokracie stabile dhe të qëndrueshme. Disa njerëz në vendet tona presin shpërblimet e lirisë dhe kapitalizmit përpara se të kenë përmbushur përgjegjësitë e tyre. Të gjithë i kemi parë problemet e korrupsionit. Problemet e mungesës së investimeve në arsim. Problemet e gjykatave të cilave qytetarët tanë nuk i besojnë. Në shumë vende kemi zyra qeveritare të shekullit të 21-të dhe ndërtesa shkollash të shekullit të 19-të”.

Më tej, Çeku ngre gishtin e përgjegjësisë ndaj të gjithëve.

“Dhe ne nuk kemi përfunduar ndërtimin e një rajoni bashkëpunues. Ne e dimë se si duket rajoni. Por ne nuk e kemi bërë atë të funksionojë, dhe të punojmë së bashku. Komuniteti ndërkombëtar ka humbur interesin. Bashkimi Evropian po shikon nga brenda. Aktorë të tjerë ndërhyjnë në rajonin tonë vetëm për interesat e tyre, apo për të trazuar telashet mes nesh. Nuk mund të presim për të huajt. Sa më gjatë të presim që dikush t’i zgjidhë problemet tona, aq më gjatë do të presim anëtarësimin në BE,”- është shprehur Çeku.

Në konferencën e lidershipit ballkanit, u nëshkrua edhe memorandum i bashkëpunimit mes Federatës së paqes Universale dhe Klubit të Podgoricës.

(Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sociale sociale ballkani perendimor konferenca e lidershipit të ballkanit ballkani perendimor konferenca e lidershipit të ballkanit

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave