LIVE UPDATES
Politike

MANOVRA/ Si ia doli Tom Doshi të hynte në zgjedhje, kush është Ëngjëll Bejtaj, kryetari anonim i PSD dhe ironia e Taulant

15 Shkurt 2021, 12:48 Nga DOSJA

TIRANE- Më shumë sesa regjistrimi në skadimin e afatit të lejuar për partitë e mëdha, lajmi kryesor i ditës që ka dalë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është regjistrimi në zgjedhjet e 25 prillit 2021 i Partisë Social Demokrate, e njohur si partia e deputetit Tom Doshi. KQZ aprovoi regjistrimin e PSD në zgjedhje me argumentimin se dokumentacioni ishte në rregull, duke i shpëtuar kështu edhe filtrit amerikan që e cilësoi Doshin si të padenjë për të qenë alternativë në zgjedhjet e 25 prillit 2021 për shqiptarët.

Por çfarë ka ndodhur?

Në dy dokumentet që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka ndarë me mediat përsa i përket regjistrimit të PSD në zgjedhje, shihet se kryetar nuk është më Tom Doshi.

Në kërkesën e parë që është dorëzuar në KQZ fill pas deklaratave të Yuri Kim, më 9 shkurt 2021, Tom Doshi me një kërkesë të firmosur prej tij deklaron regjistrimin në zgjedhje në emër të partisë PSD, ndërsa tri ditë më vonë, pranë KQZ, kryetar del një tjetër personazh. Ai është Ëngjëll Bejtaj, tërësisht i panjohur për publikun dhe me gjasë edhe i paskeduar.

Në shkresën e datës 12 shkurt 2021, Bejtja informon KQZ se me vendim gjykate të datës 27 janar 2021, kryetari i partisë është ai dhe jo Tom Doshi. Arsyet e kalimit të pronësisë së partisë janë ende të panjohura, por periudha e ndryshimit të kryetarit përkon me deklaratat e para të ambasadores amerikane Yuri Kim për të mos lejuar të inkriminuarit në zgjedhje. (Lexo këtu pikënisjen e përplasjes Yuri Kim-Tom Doshi).

Ku e dinte Taulant Balla?

Më 12 shkurt 2021, në ambientet e kryesisë së Kuvendit, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla u pyet nga gazetarët në lidhje me garimin e Tom Doshit në zgjedhje.

“Unë këtë përgjigje kam dhënë në 2015 kur ish-deputeti i PS, Tom Doshi me vendim të grupit parlamentar të PS është përjashtuar dhe dua t’ju them që pyesni kryetarin e partisë së zotërisë lidhur me këtë.”-duke lënë të kuptohet se Balla e dinte ndryshimin e minutave të fundit që Doshi bëri në PSD për të mundësuar regjistrimin në zgjedhje dhe përmbushjen e premtimit para Yuri Kim se deputeti nuk do të jetë në qeveri.

Por çfarë ndodhi javën e shkuar mes Kim dhe Doshit?

Pas një sërë deklaratash publike ku ambasadorja kërkonte që partitë të merrnin përgjegjësitë dhe të ndalonin garimin e personave me rekorde kriminale në zgjedhje dhe shpërfilljen nga politike, Kim foli me emra. Ambasadorja tha se Tom Doshi nuk duhet të jetë si alternativë për qytetarët në këto zgjedhje, duke argumentuar se Doshi është në listën e zezë të DASH dhe nuk i lejohet hyrja në territorin amerikan.

Pas deklaratave një heshtje pasoi nga PS dhe kryeministri Edi Rama i cili disa ditë më vonë, tha se nuk donte të komentonte deklaratat e ambasadores. Megjithëse publikisht nuk reagoi, edhe Tom Doshi bëri lëvizjet e tij. Deputeti i afërt me Ramën dorëzoi dokumentacionin për regjistrimin në zgjedhje në një moment kur askush se priste. Pas këtij veprimi, Yuri Kim tha publikisht se kryeministri Edi Rama i kishte premtuar që Doshi nuk do të ishte pjesë e qeverisë së tij pas zgjedhjeve. Në këtë moment u kuptua se Doshi do të ishte pjesë e zgjedhjeve dhe “lëshimi” nga amerikanët ishte bërë.

(f.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike engjell bejtaj ndalimi i tom doshit ne zgjedhje taulant balla tom doshi engjell bejtaj ndalimi i tom doshit ne zgjedhje taulant balla tom doshi

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë